Glosář - Až se dnes v podvečer bude losovat složení základních skupin Ligy mistrů, česká vlaječka u toho zase nebude.
Ačkoliv takzvané Platiniho pravidlo, které rozdělilo kvalifikaci na mistrovskou a nemistrovskou větev, šampionům zemí české velikosti postup výrazně zjednodušilo, dokázala této skutečnosti využít jen dvakrát Viktoria Plzeň, v letech 2011 a 2013.
Slávisté pod Karlem Jarolímem proskočili do Ligy mistrů jako tehdejší čeští vicemistři právě před 10 lety, na Spartě slyšeli znělku soutěže naposledy na podzim 2005.
Letos se do boje o účast mezi evropskou smetánkou, honorovanou 12 miliony eur (313 milionů korun), vydaly Slavia a Plzeň. Přičemž Viktoria vypadla v nemistrovské větvi kvalifikace už ve 3. předkole s někdejší Steauou.
Po remíze 2:2 v Bukurešti drželi Západočeši doma postupové skóre 1:1 ještě 20 minut před koncem. Pak přišla desetiminutovka hrůzy, ve které třikrát inkasovali. A tak "propadli" do play-off Evropské ligy, již se dnes večer pokusí vybojovat v odvetném duelu s Larnakou, do kterého jdou s náskokem výsledku 3:1 z domácího utkání.
Pražská Slavia se na rozdíl od Plzně či Sparty, jež se v evropském osudí objevují rok co rok, postupně vrací na tuto scénu po dlouhé pauze. Skupinu Evropské ligy hrála naposledy v roce 2009, předkola si znovu vyzkoušela loni, kdy dostala nakládačku (0:3, 0:3) od Anderlechtu.
Mezitím došla doma k mistrovskému titulu a vysnila si, že bude hrát rovnou Ligu mistrů. Jako před deseti lety Ten sen se navzdory masivní letní investici do posil nevydařil. Možná i proto, že se nepodařilo vybrat ty posily zrovna ideálně. Ve chvíli nejvyšší potřeby totiž moc nepomohly. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Už s Borisovem měli namále. APOEL nepoctili ani jedním gólem
Už ve 3. předkole se Slavia dostala přes Borisov s odřenýma ušima. Rozklepaný výkon předvedla zejména v odvetě v Bělorusku - a když těsně před koncem jedna ze střel domácích fotbalistů jen těsně minula Laštůvkovu tyč, měla Slavia opravdu velké postupové štěstí.
V play-off, v souboji s kyperským týmem jménem APOEL, už pak žádné štěstí nenalezla. V 10. minutě v Nikósii prohrávala 0:2, protože podlehla atmosféře a dělala opět naprosto fatální chyby.
APOEL se pak stáhl do defenzivy a vydržel v ní po zbývajících 80 minut domácího zápasu i celých 90 minut odvety. Stačilo mu to. Projevil maximální možnou efektivitu, Slavia naproti tomu naprosto nulovou.
Dvě tři šance gólově nevyužila už na Kypru, v Edenu v tom ve středu pokračovala. Na NULU v kolonce vstřelených gólů se prostě nepostupuje. Se střílením branek má nyní Slavia trable i v domácí soutěži, o to citelněji ji její současný problém zabolel na scéně mezinárodní.
Asi nejlepší fotbal předváděla Slavia zkraje jara, když se jí povedl přestup Sýkory. Ten s Barákem či Hušbauerem rozvíjel výtečné kombinace, které vytvářely velmi kvalitní a účinnou přechodovou fázi. Z ní vyplývala řada šancí, které obvykle Škoda či Mešanovič, ale i další hráči ať už ze středové osy, křídel, ale i z obrany dokázali zužitkovat.
V průběhu jara se tohle soukolí začalo zadrhávat, a tak Slavia hru postupně zjednodušovala. Koncentrovala se na standardní situace, těžila obvykle ze své výškové převahy a úderné síly ve vzduchu. Díky tomu, zejména pak díky Škodovým hlavičkářským schopnostem, pak sezonu dovedla k mistrovskému titulu.
Danny, Altintop, Rotaň. V den D slavné posily nepomohly
V létě někteří hráči odešli, jiní se roznemohli, ale to zůstávalo v pozadí, protože Slavia také mohutně posilovala. Největší pozornost se oprávněně věnovala trojici Danny, Altintop, Rotaň. S tím, že tihle tři pomohou v kvalifikaci evropských pohárů i svými obrovskými zkušenostmi na mezinárodní scéně.
Pohledy na Ruslana Rotaně se výrazně liší. Mnozí experti se vyjadřují velmi pochvalně o tom, že je sice neviditelný, ale odvede spoustu černé práce, pohybuje se vždy ve správném prostoru, ideálně čte hru. Fajn. Přiznám se, že já osobně bych v roce 2017 čekal od středového hráče trochu víc než neviditelnost. Míra konstruktivní podpory ofenzivy je u Rotaně prakticky nulová.
Co tu máme dál: Halil Altintop. Na jednu stranu neschvaluji akce typu "hodils mi dres, Halile, tak já ti ho s pohrdáním hodím zpátky". Na stranu druhou jsou zatím matadorova dosavadní vystoupení ve Slavii zklamáním, nepropracoval se ani do ideální jedenáctky, což vzhledem k deficitu ve fyzičce, s nímž do Prahy dorazil, ani nešlo.
Portugalec Danny má kouzelně šikovné nohy, ale ideální souhru se zbytkem týmu zatím také nenašel. Možná ani svou pozici v herním schématu Slavie. V posledních dnech ho provázely i zdravotní problémy. Fajn. Do odvety s APOEL ale nastoupil a v ní jednoznačně zklamal. A to i ve dvou střeleckých příležitostech, kdy přinejmenším ta první byla prostě tutová.
Ať se na mě nezlobí, ale tak už je to prostě na světě zařízeno, že když si klub pořídí hvězdu za roční náklady, dosahující odhadem 40 milionů korun, asi pak od něj očekává, že když pak má právě tenhle frajer pár metrů od brány balon na noze, tak ji trefí. Bohužel pro Dannyho a Slavii zejména se tak včera nestalo.
Až se Stochem přišlo víc dynamiky
Co se týče dalších dvou letošních zahraničních posil, musela se mezi nimi Slavia rozhodnout, na soupisku pro play-off mohla zapsat buď Sobola, nebo Stocha. Zvolila slovenské křídlo a Miroslav Stoch včera v Edenu v první půli ukazoval, že to byla dobrá volba, právě on vnášel do slávistické hry nejvíce dynamiky, tedy vlastnosti, kterou jinak nyní fatálně postrádá. Podvrknutá noha ho ale přinutila brzy vystřídat.
No a těch výpadků bylo bohužel pro Slavii více. Deli, potažmo Bílek tentokrát červenobílým tolik nescházeli, obrana byla zajištěná a v Edenu moc práce neměla. Zato nečekaně chyběl Milan Škoda. A viróza, která ho přepadla a nutila v průběhu klíčového dne D opakovaně zvracet, nejspíš Slavii od Ligy mistrů odstřihla definitivně.
Ze dne na den kvalitní přechodovou fázi Slavia nevyčarovala. Proti APOEL to ale od první minuty rvala v odvetě silou a obrovským nasazením, ke kterému jí pomáhalo i plné hlediště.
Od prvních minut přišel masivní nápor, série zahrávaných rohových kopů i palba ze všech pozic. Za prvních 25 minut vyprodukovala Slavia 8 střel, to není málo. Většinou nešlo o čisté pozice, slávisté stříleli, odkud to šlo, ale když už trefili bránu, tak v ní vždy začaroval zkušený brankář Waterman, který ve středu podal asi nejlepší výkon ze všech borců na hřišti. Namátkou hned v úvodu vytáhl pěknou Frydrychovu hlavičku zpod břevna.
Protože kombinací, kterou by soupeře rozložili, nyní nedisponují - a navíc se nedá ani moc uplatňovat proti protivníkovi, který jen sešikovaný stojí a čeká před vlastní brankou, rvali to tam slávisté většinou zase vzduchem, jak jsou v poslední době zvyklí. Jenže na hrotu tentokrát právě scházel Škoda.
"Silou a na Škodu", nebo to půjde i nějak jinak?
Před Mešanovičem, který v podobné roli selhal v generálce na Bohemians, dostal tentokrát přednost Mick van Buren, obvykle nastupující spíš na křídle. A byť se snažil sebevíc, na Škodově pozici dostatek efektivity vykřesat nedokázal.
Od začátku léta vedení Slavie naznačovalo, že hledá i rovnocennou alternativu ke Škodovi. Nakonec ji (tedy k dnešnímu datu) nepořídilo. A po duelu s kyperským mistrem nezbývá než si kvůli tomu drbat hlavu.
U nákladného Adebayora převážily obavy, že by mohl rozložit kabinu, padala i jména jako Chorý či Krmenčík. Toho odmítla uvolnit Plzeň a proti APOEL by teď stejně hrát nemohl. Slavia tedy ztepilého útočníka-hlavičkáře hledá dál, snad na Ukrajině. Ale už leda pro domácí soutěž či Evropskou ligu. Protože Liga mistrů je pryč.
Slavia bude hrát "alespoň" Evropskou ligu a přinejmenším šest zápasů, které v ní absolvuje, jí poskytne zkušenost s mezinárodním fotbalem, jejíž nedostatek ji nyní také limitoval. Především by ale potřebovala najít nějakou nejen pohlednější, ale především efektivnější herní tvář, s lepší přechodovou fází a kombinací středem i do křídel.
"Silou a na Škodu" se to sice dá rvát i do nekonečna, ale slávistická ambice jistě míří výš než jen k tomu, hrát takhle jednoduchý fotbal. Potíž tkví mimo jiné v tom, že si do kádru naskládala až příliš podobných středových záložníků postrádajících dynamiku, jmenovitě Hušbauera, Altintopa a Rotaně. Slavia se potřebuje rozhýbat, aby její hra byla variabilnější. Tím směrem už zamířilo angažování Miroslava Stocha. Uvidíme, co se bude dít dál.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz