Zahraniční ligy: Čvančara nedal penaltu, pak ale Gladbachu pomohl při stíhací jízdě

Aktualizováno 17. 9. 2023 23:38
Fotbalisté Mönchengladbachu ve 4. kole německé ligy na hřišti Darmstadtu vymazali třígólové manko a remizovali 3:3. Tomáš Čvančara nejprve neproměnil penaltu, ale následně asistencí a vyrovnávacím gólem přispěl k návratu Borussie do zápasu.
Tomáš Čvančara slaví gól Mönchengladbachu.
Tomáš Čvančara slaví gól Mönchengladbachu. | Foto: ČTK / DPA / Uwe Arnpach

Bundesliga

Darmstadt o přestávce vedl 3:0 díky brankám Mehlema, Maglicy a Skarkeho. Do druhého poločasu nastoupil Čvančara a hned minutu po pobytu na hrací ploše se dostal do samostatného úniku na branku brankáře Schuhena. Na poslední chvíli mu zabránil v zakončení Maglica, který rukou vychýlil míč z příznivé trajektorie a byl za svůj přestupek vyloučen. K nařízenému pokutovému kopu se postavil Čvančara a jeho nepříliš dobře umístěný pokus brankář Schuhen bez problémů chytil.

V 56. minutě vykřesal první naději hostů Siebatcheu, o 17 minut později po Čvančarově sklepnutí hlavou snížil na rozdíl jednoho gólu Neuhaus a český reprezentant sám za další čtyři minuty srovnal tvrdou ranou zpoza vápna. V lize se prosadil potřetí.

Mönchengladbachu se podruhé v historii podařilo dotáhnout třígólové manko. Poprvé to klub dokázal v roce 1979 proti Kolínu nad Rýnem při remíze 4:4. Borussia nicméně v lize ještě nezvítězila a s dvěma body je v tabulce čtrnáctá.

Heidenheim se dočkal historicky první výhry v německé nejvyšší soutěži. Brémy s brankářem Jiřím Pavlenkou doma porazili 4:2 i přesto, že v utkání ztratili dvoubrankové vedení.

Domácí trenér Frank Schmidt zároveň překonal rekord v délce působení v jednom německém klubu. Koučem Heidenheimu je od roku 2007 už 5844 dní, čímž o jeden den překonal Volkera Finkeho, který vedl Freiburg v letech 1991-2007.

Heidenheim v minulém kole získal první bod za remízu s Borussií Dortmund a proti Brémám udeřil už v páté minutě Kleindienst, jenž proměnil pokutový kop. Ve 44. minutě bývalý hráč Brém Dinkci zvýšil na 2:0.

Werder sice dvougólové manko smazal zásluhou Duksche a Weisera, ale Heindenheim v 68. minutě poslal opět do vedení povedenou střelou Dinkci. Premiérovou bundesligovou výhru pojistil další bývalý hráč Werderu Beste.

Německá fotbalová liga - 4. kolo:

Heidenheim - Brémy 4:2 (44. a 68. Dinkci, 5. Kleindienst z pen., 76. Beste - 49. Duksch, 64. Weiser), Darmstadt - Mönchengladbach 3:3 (8. Mehlem, 10. Maglica, 33. Skarke - 56. Siebatcheu, 74. Neuhaus, 77. Čvančara).

Premier League

Fotbalisté Arsenalu zvítězili v 5. kole anglické ligy 1:0 na hřišti Evertonu a po čtvrté výhře v sezoně ztrácejí stejně jako Tottenham a Liverpool dva body na stoprocentní Manchester City. Chelsea pouze remizovala bez branek na hřišti Bournemouthu a počtvrté v sezoně nezvítězila.

Arsenal zvítězil v liverpoolském Goodison Parku poprvé po šesti letech. První trenérské výhry na stadionu svého bývalého klubu se dočkal trenér "Kanonýrů" Mikel Arteta. Vítěznou branku vstřelil v 69. minutě střídající Trossard, jenž v první půli nahradil zraněného Martinelliho. Everton je po třetí domácí porážce 0:1 za sebou s jedním bodem osmnáctý.

Chelsea v druhém zápase za sebou neskórovala a v tabulce je až čtrnáctá jedno místo před svým dnešním soupeřem. Po prohře 0:1 s Nottinghamem v minulém kole "Blues" v prvním poločase proti Bournemouthu dominovali. Jackson ve 14. minutě trefil tyč a Gallagher po půlhodině hry promarnil slibnou příležitost.

Ve druhém poločase se Chelsea podařilo i skórovat, když Colwill dorazil do branky přímý kop Sterlinga, jeho trefa byla ale videorozhodčím odvolána pro ofsajd. Domácí brankář Neto ještě čtyři minuty před koncem předvedl parádní zákrok při pokusu Palmera a zachránil domácím bod.

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Bournemouth - Chelsea 0:0Everton - Arsenal 0:1 (69. Trossard).

La Liga

Fotbalisté Realu Madrid v 5. kole španělské ligy doma otočili vývoj zápasu se San Sebastianem a výhrou 2:1 si udrželi stoprocentní bilanci. Tabulku vedou o dva body před obhájcem titulu a svým velkým rivalem Barcelonou.

Real Sociedad šel do vedení už v páté minutě, kdy Barrenetxea nadvakrát usměrnil Kubův centr za záda brankáře Arrizabalagy. "Bílý balet" srovnal 40 sekund po přestávce. Garcíovu střílenou přihrávku poslal do levého horního rohu branky střelou z prvního doteku Valverde. Uruguayský záložník se prosadil poprvé v sezoně. Po necelé hodině hry dokonal obrat hlavou Joselu. I u jeho trefy asistoval García.

Žádný tým z pěti nejlepších evropských lig nezískal v této sezoně více bodů ze zápasů, ve kterých prohrával, než Real Madrid. Svěřenci trenéra Ancelottiho ve středu zahájí své tažení Ligou mistrů proti Unionu Berlín a příští víkend zavítají na půdu Atlética k madridskému derby.

Bývalý dlouholetý hráč Realu Sergio Ramos dnes po 18 letech nastoupil za Sevillu, kde zahájil kariéru. Někteří fanoušci Sevilly angažmá sedmatřicetiletého obránce kritizovali, ale většina mu v utkání proti Las Palmas aplaudovala. Sevilla nad nováčkem vyhrála 1:0 a opustila pásmo sestupu, v němž byla po třech úvodních prohrách.

Vítězný debut na lavičce Villarrealu prožil trenér Pacheta, jenž nahradil odvolaného Quiqueho Setiéna. Vítězství 2:1 nad Almeríí zajistil hlavičkou ve čtvrté nastavené minutě Alexander Sörloth. Villarreal vyhrál po dvou porážkách, Almería zůstala poslední.

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Getafe - Pamplona 3:2 (36. Mitrovič, 51. Carmona, 86. Maksimovič - 45. Muňoz, 56. Budimir z pen.), Villarreal - Almería 2:1 (45.+5 Moreno, 90.+4 Sörloth - 44. Akieme), FC Sevilla - Las Palmas 1:0 (71. Lukebakio), Real Madrid - San Sebastian 2:1 (46. Valverde, 60. Joselu - 5. Barrenetxea).

Serie A

Fotbalisté AS Řím ve 4. kole italské ligy deklasovali Empoli 7:0 a poprvé v sezoně získali tři body. Své premiérové branky v novém působišti vstřelili Romelu Lukaku a Renato Sanches.

Už ve druhé minutě proměnil penaltu Dybala a poslal Římany do vedení. V osmé minutě zdvojnásobil náskok Sanches a záložník Empoli Grassi ve 35. minutě vlastním gólem zvýšil na 3:0. Po přestávce přidal svůj druhý gól v utkání Dybala a v poslední desetiminutovce se postupně prosadili Cristante, Lukaku a Mancini.

Soupeř pražské Slavie v základní skupině Evropské ligy se tak dobře naladil na čtvrteční zápas, ve kterém zavítá na hřiště Tiraspolu, zatímco Slavii bude hostit Servette Ženeva.

Tříbodový zisk vynesl svěřence Josého Mourinha ze sestupového pásma na 12. místo se čtyřmi body ze čtyř zápasů. Empoli zůstává na dně tabulky bez bodu a bez vstřelené branky.

Fiorentina doma porazila Bergamo 3:2, Antonín Barák do utkání nastoupil za rozhodnutého stavu v 88. minutě. Českého reprezentanta trápily zdravotní problémy a proti Atalantě si připsal první start od červnového finále Evropské konferenční ligy v Praze.

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Cagliari - Udine 0:0, Frosinone - Sassuolo 4:2 (70. a 76. Mazzitelli, 45.+4 Čeddíra z pen., 90.+6 Lirola - 7. a 24. Pinamonti), Monza - Lecce 1:1 (24. Colpani - 2. Krstovič z pen.), Fiorentina - Bergamo 3:2 (35. Bonaventura, 45. Martínez Quarta, 76. Kouamé - 20. Koopmeiners, 53. Lookman), AS Řím - Empoli 7:0 (2. z pen. a 55. Dybala, 8. Sanches, 35. vlastní Grassi, 80. Cristante, 82. Lukaku, 86. Mancini).

1. Inter Milán 4 4 0 0 13:1 12
2. Juventus Turín 4 3 1 0 9:2 10
3. AC Milán 4 3 0 1 9:7 9
4. Lecce 4 2 2 0 7:4 8
5. Neapol 4 2 1 1 8:5 7
6. Frosinone 4 2 1 1 7:6 7
7. Fiorentina 4 2 1 1 9:9 7
8. Bergamo 4 2 0 2 8:5 6