Plzeň na Letné zničila Zlín sedmi góly. Jablonec nevyhrál ani v derby s Libercem

17. 9. 2023 17:08
Fotbalisté Plzně v osmém kole první ligy deklasovali Zlín na jeho hřišti 7:1 a vyhráli desáté soutěžní utkání za sebou, z toho páté v nejvyšší soutěži. Jablonec jako poslední tým v lize čeká na první vítězství, v derby s Libercem remizoval 1:1.
Tomáš Chorý oslavuje gól Plzně.
Tomáš Chorý oslavuje gól Plzně. | Foto: Tomáš Liška

Viktoria k rekordnímu venkovnímu ligovému vítězství v klubové historii nakročila už v úvodním poločase, kdy se dvakrát trefil Pavel Šulc a jednou Tomáš Chorý s Pavlem Buchou. Po přestávce přidal další dvě branky Rafiu Durosinmi a nejvyšší výhru tohoto ligového ročníku zpečetil v závěru střídající Jan Kliment. Za domácí, kteří hráli už od sedmé minuty bez vyloučeného Jakuba Černína, snížil na průběžných 1:2 Vukadin Vukadinovič.

Západočeši jsou v neúplné tabulce čtvrtí, navíc mají k dobru odložený zápas v Mladé Boleslavi. Zlínu, jenž vede bývalý plzeňský trenér Pavel Vrba, patří poslední místo. Svěřenci kouče Miroslava Koubka se dnes ideálně naladili na čtvrteční úvodní duel skupinové fáze Evropské konferenční ligy s kosovským týmem Ballkani.

"Já si pamatuji, že jsem vyhrál venku 5:0, ale 7:1 je nejvíc," uvedl na tiskové konferenci dvaasedmdesátiletý trenér Plzně Miroslav Koubek. Jeho protějšek Pavel Vrba ale věděl, že pro něj 1:7 rekordem není. Coby kouč Baníku v květnu 2003 prohrál na Slavii dokonce 0:7. "Vidíte, je to lepší," poznamenal Vrba.

Ráz zápasu výrazně ovlivnil jeho úvod, který byl o deset minut posunutý, protože zdravotníci v hledišti ošetřovali diváka, jenž zkolaboval. Hned v první minutě plzeňský gólman Staněk vytáhl na roh hlavičku Cedidly.

Vzápětí spálil Cadu vyloženou šanci, neboť ze tří metrů před prázdnou brankou trefil jen břevno. Nicméně ve čtvrté minutě už Plzeň vedla, z hranice šestnáctky vypálil přesně k tyči Chorý. Do plzeňských karet pak nahrálo vyloučení domácího Černína za faul vysokou nohou na hrudník Durosinmiho.

Západočeši si v přesilovce vytvořili územní převahu a svůj nápor korunovali druhým gólem, když míč odražený od břevna po hlavičce Cadua poslal do sítě Šulc.

Zlín sice ve 24. minutě snížil výstavní brankou Vukadinoviče, který poslal do sítě Staňkem vyboxovaný míč po rohu. O minutu později ale odpověděl Šulc svým druhým gólem v utkání. "To rozhodlo. Měli jsme víc prostoru ve středu hřiště a vývoj jsme kontrolovali," řekl Šulc novinářům. Ofenzivní záložník si v ligové sezoně polepšil na pět branek.

Trvalý nápor Viktorie občas narušil brejkový výpad "Ševců", ale další gól přidali zase hosté přesnou střelou Buchy v nastavení první půle. Plzeňský záložník v sezoně vstřelil čtyři ligové góly.

Ve druhém poločase dominance Plzně pokračovala, brankově ji vyjádřil dvěma zásahy Nigerijec Durosinmi a v 86. minutě dokonal zlínský debakl sedmou brankou Kliment, jenž skóroval poprvé v ligové sezoně. "Měli jsme zápas pod kontrolou a dovedli ho do pohodového konce," dodal Koubek.

Plzeňští dosáhli nejvyšší ligové výhry od listopadu 2021, kdy doma deklasovali 6:0 Bohemians 1905. Viktoria v nejvyšší soutěži porazila Zlín pošesté za sebou a prohrála tady jediný z posledních devíti duelů.

Podještědské derby bez vítěze

Jablonec po reprezentační přestávce remizoval se sousedním Libercem 1:1. Slovan poslal v podještědském derby do vedení v osmé minutě z penalty Lubomír Tupta, v 53. minutě srovnal domácí Nemanja Tekijaški premiérovou brankou v české nejvyšší soutěži.

Jablonec ani v osmém kole naplno nebodoval a jako jediný v soutěži stále čeká na vítězství. Svěřenci trenéra Radoslava Látala si připsali už pátý nerozhodný výsledek v ligové sezoně a v tabulce jsou čtrnáctí. Liberečtí v podještědském derby popáté za sebou bodovali, už tři kola ale nezvítězili. Mužstvu kouče Luboše Kozla, který v minulosti vedl Jablonec, patří 10. místo.

"Rozlosování bylo těžké, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Z osmi zápasů musíme nějaký vyhrát. Několikrát nám chyběl krůček k vítězství. Nehrajeme zase tak špatně, ale bohužel to nezvládáme bodově," řekl Látal na tiskové konferenci.

Liberečtí byli v úvodním poločase od začátku lepší. Hned v první minutě se dostal z pravé strany do šance Doumbia, hrající 50. duel v české lize, a gólman Hanuš přízemní pokus vytáhl na roh. Za další tři minuty trefil Preisler při centru z levé strany ve vápně do ruky Čanturišviliho a sudí Berka po zásahu videorozhodčí a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu.

Tupta na rozdíl od nedávného utkání s Bohemians 1905 z penalty nezaváhal a poslal Slovan do vedení. Slovenský reprezentant si připsal premiérovou branku v tomto ročníku české ligy.

"Gól jsem potřeboval. Jsem rád, že to tam padlo a že jsem pomohl alespoň k jednomu bodu. Na penaltu jsem si věřil," uvedl Tupta. "V prvním poločase nás rozhodila penalta. Dlouho se nehrálo, bylo tam pošťuchování, celkově nás to úplně vyhodilo z rytmu," přidal Látal.

Hosté pokračovali v aktivitě a Hanuš ve 13. minutě vyrazil na roh Preislerovu střelu z dálky. Domácí se vůbec nemohli dostat do tempa a za celou první půli neměli vyloženou možnost. Navíc už po necelé půlhodině museli střídat, místo zraněného Černáka naskočil Jovovič. Drchal pak v tísni po přihrávce z levé strany nezakončil. Na opačné straně po brejku Hanuš vytáhl Kulenovičovu ránu, akci ale předcházel ofsajd.

"V prvním poločase jsme měli velmi dobrý vstup korunovaný penaltou a gólem. Zaslouženě jsme vedli, jen jsme mohli vést vyšším rozdílem," poznamenal liberecký kouč Kozel.

Do druhého dějství nasadil jablonecký trenér Látal k premiéře v české lize osmnáctiletého útočníka Krulicha. Domácí znatelně přidali, ale první větší možnost měl Slovan, proti Doumbiovi zasáhl Hanuš.

Jablonečtí se podobně jako Slovan v úvodu prosadili v osmé minutě druhé půle. Centr z rohového kopu od Polidara, hrajícího 100. ligový duel, si ve vápně našel Tekijaški a ten v akrobatické pozici zády k brance umístil balon k tyči.

Šestadvacetiletý srbský obránce se dočkal prvního gólu v české lize. "Znám ho dlouho. Celkově bych řekl, že máme stoperskou dvojici na celkem vysoké úrovni," prohlásil Látal.

Domácí výrazně ožili, Polidar však mířil jen do boční sítě. Liberci pak pomohl příchod střídajícího Frýdka. V polovině druhého dějství po Žambůrkově centru z přímého kopu se po zmatcích v domácí obraně otřel míč o tyč. Ghaliho střelu poté vyrazil Hanuš.

V 80. minutě mohl na druhé straně rozhodnout Krulich, brankář Vliegen ale jeho technický pokus k zadní tyči konečky prstů vytáhl na roh. Závěrečný jablonecký tlak už vítězný gól nepřinesl.

"V druhém poločase jsme udělali zbytečný roh a z něj inkasovali, to Jablonec povzbudilo. Zase jsme inkasovali ze standardky, Tekijaški to ale trefil z voleje pěkně. Jablonec na tom pak byl možná trochu líp a bod si nakonec zasloužil," připustil Kozel.

"Nechápu některá rozhodnutí rozhodčího. Že měl jít ve 20. minutě ven Chaluš po druhé žluté kartě, o tom se nemusíme bavit. Pak jsme třeba dali gól, když jsme rychle rozehráli, ale z jakého důvodu nám ho rozhodčí neuznal? Vždyť sudí neukazoval, že hrát se bude na píšťalku," podivoval se Látal.

8. kolo první fotbalové ligy:

FC Zlín - Viktoria Plzeň 1:7 (1:4)

Branky: 24. Vukadinovič - 20. a 25. Šulc, 49. a 57. Durosinmi, 4. Chorý, 45.+2 Bucha, 86. Kliment. Rozhodčí: Hocek - Matoušek, Kotalík - Adámková (video). ŽK: Tkáč, Didiba - Kopic. ČK: 7. Černín (Zlín). Diváci: 3938.

Sestavy:

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Didiba, Reiter (57. Pidro) - Černín - Vukadinovič (46. Žák), Janetzký, Tkáč (30. Kolář), Bartošák (83. Bužek) - Fantiš (46. Ndiaye). Trenér: Vrba.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic (62. Jirka), Bucha (62. Traoré), Kalvach, Cadu - Šulc (62. Vlkanova) - Chorý (70. Vydra), Durosinmi (62. Kliment). Trenér: Koubek.

FK Jablonec - Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 53. Tekijaški - 8. Tupta z pen. Rozhodčí: Berka - Pečenka, Vyhnanovský - Kocourek (video). ŽK: Tekijaški, Jovovič - Chaluš, Červ, Žambůrek, Hudák. Diváci: 3650.

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Čanturišvili, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Hübschman (63. Houska), F. Souček (82. Alégué) - Černák (27. Jovovič), Kratochvíl, Chramosta - Drchal (46. Krulich). Trenér: Látal.

Liberec: Vliegen - Fukala, Chaluš, Mikula - Ghali, Červ, Žambůrek, Preisler (72. Hudák) - Doumbia (88. Rabušic) - Kulenovič (72. Okoh), Tupta (59. Frýdek). Trenér: Kozel.