Z údržbáře nejmladší ligový kouč s nejvyšší trenérskou licencí. Vzdělání je nezbytné, říká Tobiáš

David Janeczek David Janeczek
10. 2. 2017 6:51
Fotbalovou Příbram po Novém roce přebral po Petru Radovi dosavadní asistent Kamil Tobiáš. Mladý trenér a syn dlouholetého kouče Českých Budějovic, ale třeba i Slavie Praha, Pavla stojí před začátkem jarní části české nejvyšší fotbalové soutěže před nelehkým úkolem. Příbram z poslední pozice ztrácí na záchranu šest bodů. Tobiáš se ale předem nevzdává. "Myslím pozitivně," říká devětatřicetiletý trenér v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ve kterém vysvětluje i náročnost zisku profesionální UEFA trenérské licence, fungování příbramského klubu nebo na české poměry velmi kvalitní mládež středočeského klubu, která produkuje pro český fotbal mnoho fotbalistů budoucnosti.
Kamil Tobiáš.
Kamil Tobiáš. | Foto: ČTK

A.cz: Na začátku letošního roku přebral tehdy osmatřicetiletý trenér Kamil Tobiáš fotbalovou Příbram, čímž se stal po jmenování Tomáše Požára trenérem Sparty nejmladším ligovým trenérem. Vnímáte, že do české ligy nastupuje nová generace trenérů?

Každé období přináší nové a mladší trenéry, souvisí to s vývojem fotbalu. Můj otec začal trénovat, ještě když byl mladší než já. To, že přicházejí noví mladí trenéři, kteří získali praxi a vzdělání, je přirozené.

V roce 2015 jste dokončil UEFA profilicenci, kterou momentálně studuje podzimní hlavní trenér Sparty David Holoubek. Jak náročné bylo studium?

Jsou to čtyři semestry na vysoké škole. Myslím si, že ten kurz je náročný hlavně z toho důvodů, že to člověk dělá při práci. Během studia jsem ještě nebyl profesionální trenér, pracoval jsem jako údržbář v Českých Budějovicích, do toho jsem trénoval a ještě u toho dělal školu. Každý měsíc jedete na týden do Prahy, Olomouce nebo Zlína po dobu 19 měsíců, takže 19 týdnů strávíte ve škole, kde výuka probíhá od rána do večera. Dostáváte haldy informací a spousty podkladů a připravujete se na zkoušky ve svém volném čase. Závěrečná zkouška se skládá z celých dvou let a ještě obhajujete závěrečnou práci.

Už před začátkem studia jste ale působil jako asistent v Českých Budějovicích, později také v Plzni a Příbrami. Co je podle vás přínosnější: škola, nebo praxe?

Obě dvě věci jsou součástí vývoje každého trenéra. Licence, studium a vzdělávání jsou nezbytně nutné. Vzdělávání trenérů je zásadní, a pokud si někdo myslí, že někdo snědl Šalamounovo hovno, tak to tak není. Během dvou let získáte spoustu informací – a hlavně jste v partě dvaceti lidí, kteří se trenéřině věnují a mají zase odlišný náhled na různou problematiku, a nasbíráte mezi sebou spousty nových zkušeností. Mezi, řekněme, spolužáky se utvoří i další spolupráce do budoucna. Obecně jsme měli perfektní partu. 

Prozraďte, kdo z vašich spolužáků trénuje momentálně na profesionální úrovni?

Z toho našeho kurzu dneska v profesionálním fotbale působí namátkou Martin Svědík v Mladé Boleslavi, Jarda Hynek je v Dukle, já jsem v Příbrami, Tomáš Požár přebral teď Spartu, Jirka Skála trénuje ve druhé lize Ústí nad Labem, Roman West vede druholigové Vítkovice, Roman Korytář dělá asistenta panu Koubkovi v Bohemce. Takže si myslím, že z dvaceti lidí minimálně třetina z nás dneska působí v profesionálním fotbale. Takže studium má své opodstatnění a myslím si, že licence jsou nezbytně nutné.

Patříte do nastupující generace. Co vy a technologie ve fotbale?

Myslím si, že využití technologií v tréninku nebo při vyhodnocování zápasů je vždy o daných možnostech klubu. V dnešní době už v české lize možnosti jsou. Máme k dispozici rozsáhlé statistiky a je na každém trenérovi, zda s technologiemi pracuje.

Jak už bylo zmíněno, měl jste možnost projít i Viktorií Plzeň. V čem a jak moc se liší podmínky v Plzni oproti Příbrami?

Tohle srovnávat nejde. Každá liga v Evropě nebo na světě má nějaké lídry a to jsou kluby, které fungují úplně na jiném principu a v úplně jiných podmínkách. U nás to je Sparta, Plzeň, dneska Slavie, Jablonec nebo Liberec. Takže pro mě působení v Plzni bylo obrovskou zkušeností. Na druhou stranu, dělal jsem asistenta trenérům Kotrbovi a Ciprovi ještě v Českých Budějovicích a myslím si, že Budějovice s Příbramí se už, co se týče podmínek, dají srovnávat. 

Česká liga si v posledních letech v konkurenci dalších evropských soutěží zvyšuje kredit. Jde fotbal v tuzemsku správným směrem?

Jestli se česká liga vyvíjí správným směrem, nám vždy ukážou vrcholy sezony. To znamená, jak se týmy prosadí v Evropě, kolik hráčů se dostane ven nebo do reprezentace, jak obstojí národní tým v konkurenci Evropy nebo světa. Myslím si, že česká liga je kvalitní, což potvrzují i zahraniční hráči, kteří u nás hrají. Když se zeptáte cizince, který tady hraje delší dobu, tak vám odpoví, že není snadné se adaptovat na českou ligu oproti ligám třeba z bývalé Jugoslávie. Česká liga je náročná fyzicky, tak i tím, že jsou tady hráči pod tlakem. Momentálně navíc nastupuje i spousta mladých hráčů, což si myslím, že je taky dobře.

Zmínil jste mladíky. Můžeme se dočkat zase éry, ve které bude česká reprezentace stavět na hráčích z elitních evropských klubů?

Česko je stále schopné dodávat hráče do dalších evropských soutěží. I když ne v takové míře jako v minulosti. Ale já sleduju mládežnické reprezentace a vím, že máme spousty hráčů, kteří už nyní hrají ligu a další budou ligu v budoucnu taky určitě hrát. Věřím, že přijde zase období, ve kterém budou čeští fotbalisté chodit do velkých klubů jako v éře Nedvěda, Poborského, Šmicera a dalších. Česko je malá země, ve které nemůžeme čekat, že se každých pět let vylíhne nový Nedvěd nebo Poborský. Třeba v Německu je osmkrát více lidí, takže ten poměr je nesrovnatelný.

Z Příbrami každý rok odcházejí mladí fotbalisté za lepším. Čím to, že máte tak kvalitní mládež?

Devatenáctka Příbrami před dvěma lety vyhrála ligu, zahráli jsme si mládežnickou Ligu mistrů, ve které jsme vypadli až ve čtvrtfinále s Benficou Lisabon, což byl obrovský úspěch. Chodilo na nás i osm tisíc diváků, což je na mládežnické poměry opravdu vynikající. Mládež v Příbrami je dlouhodobě na vysoké úrovni. Samozřejmě je to dáno silou daného ročníku, ale vidíte sám, že individuality v Příbrami vyrůstají. Mladých kluků už do profesionálního fotbalu odešlo z Příbrami spousta. Vašek Černý v Ajaxu, Antonín Barák ze Slavie nedávno podepsal smlouvu v Udine, Pepa Kvída se prosazuje ve Zwolle, Dominik Mašek v Bohemce, Aleš Matějů hraje evropské poháry v Plzni, Honza Suchan, Míša Hlavatý. Takže těch hráčů, kteří odcházejí z Příbrami do jiných klubů, je hodně, což je známka kvalitní mládeže. Na výchově talentů je fotbalová Příbram postavená.

Zmiňoval jsem, že se nedá srovnávat zázemí – a hlavně to ekonomické, tak si musíme pomáhat odchovanci. Dneska si myslím, že se nám to daří. Na podzim naskočili do A-týmu Roman Květ, už minulou sezonu Jarda Tregler nebo Patrik Brandner, který v zimě odešel do Dukly. Máme Martina Krameše nebo mládežnického reprezentanta Matěje Chaluše, takže mladíky máme a budeme se snažit je zapracovat do týmu nebo se snažit, aby je angažoval jiný klub.

Vyjmenoval jste spousty jmen. Není vám líto, že Příbram nedokáže kvalitní mladíky dlouhodobě udržet?

Na tohle trenér koukat nemůže. Tohle je věc vedení klubu a u nás majitele. Je potřeba klub zabezpečit ekonomicky a jiná cesta v dnešní době nevede; podobně funguje spousta ligových týmů. Na druhou stranu je i pro mladé kluky lepší se dostat – třeba jako Aleš Matějů – do Plzně a zahrát si evropské poháry. Tonda Barák zase ze Slavie podepíše do Udine, což je fantastické a musíme to těm klukům přát. My jim v tom nemůžeme bránit, to by nebylo od nás ani fér.

Máte za sebou výsledkově ne příliš povedenou přípravu. Jak silná bude Příbram v boji o záchranu?

Příprava je trochu zkreslující. Jsou to zápasy, které se hrají na těžkých terénech, umělkách. Takže není dané, že pokud vám nevyjde příprava, tak vám nepůjdou ani zápasy v lize. Zažil jsem i přípravy, ve kterých se vůbec nedařilo a naskočili jsme do sezony úspěšně. 

Nebojíte se tedy, že vaše první trenérské ligové angažmá může skončit po necelém půlroce?

Stát se může cokoliv. Nejsem člověk, který nad tím přemýšlí. Já přemýšlím pozitivně a věřím ve svůj tým. Pokud budeme dělat výsledky a vypadat dobře na hřišti, tak jsem přesvědčený, že udržíme partu pohromadě a vedení do týmu nebude mít důvod zasahovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy