Svoboda: Nadstavbu hodnotím pozitivně. Návštěvnost zhoršilo počasí a MS v hokeji

ČTK ČTK
5. 6. 2019 7:31
I když předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda vnímá kritiku premiérového ročníku nadstavbové části první ligy, je s ní spokojen. Hodnotit její přínos chce až po třech letech, do dalšího ročníku se žádné velké změny nechystají. Nižší návštěvnost podle něj ovlivnilo chladné počasí a také světový šampionát v hokeji na Slovensku.
Utkání Slavie s Plzní patřilo k tomu nejzajímavějšímu, co nadstavba nabídla.
Utkání Slavie s Plzní patřilo k tomu nejzajímavějšímu, co nadstavba nabídla. | Foto: Tomáš Liška

"Jsme přesvědčeni, že 30 kol je prostě málo. Když vezmu prvních 20 ligových soutěží v Evropě, nehraje snad nikdo jen na 30 kol. Z našeho pohledu je tahle varianta nejoptimálnější, tak jsme ji zkusili pustit a po nějaké době, aby došlo k vyhodnocení. Po nějaké době, ne po jedné sezoně, aspoň po třech. Co to přináší a co ne," řekl novinářům Svoboda.

Nadstavba je schválena na dobu neurčitou. "Na to, že to byl první ročník, tak to hodnotím pozitivně. Slyším kritické hlasy, nebudu říkat, že ne. Ale na to jsem si zvykl, že my jsme taková země, která kritizuje od začátku vše. Změní se formát Fed Cupu a Davis Cupu, je to špatně. Finále Evropské ligy v Baku, je to špatně. MS v hokeji má 16 týmů, to nám taky nevyhovuje," prohlásil Svoboda.

Nadstavbu kritizovali prakticky všichni trenéři z šestičlenné skupiny o titul, jejíž pořadí zůstalo stejné jako po základní části. Dramatičtější byl boj v prostřední skupině o Evropu pro sedmý až desátý celek a ve skupině o záchranu, případně následné baráži.

"Kouzlo měla skupina o záchranu. Třeba Bohemka byla 20 minut od skupiny o Evropu a pak byla pár sekund od účasti v baráži. Ale nikde není psáno, že to příští nemůže být naopak. Ano, ve skupině o titul byly letos velké bodové rozdíly. Ale i tak. Kdyby plzeňský Kovařík na Slavii netrefil tyč, mohlo to být jinak," podotkl Svoboda.

Nadstavba příliš netáhla fanoušky. Bez baráže se odehrálo 37 utkání a pouze na osm z nich přišlo více diváků než na duel stejných soupeřů v základní části.

"Bylo to ovlivněno dvěma momenty. Zaprvé bylo extrémně hnusné počasí. Jel jsem na první zápas baráže Sparta s Baníkem a bylo pět a půl stupně. Věřím, že v příštích deseti letech tak studený květen nebude. A druhý moment, který návštěvnost ovlivnil, bylo mistrovství světa v hokeji v Bratislavě. Kdyby to bylo v Lotyšsku, takovou pozornost to nepřipoutá. Tady byla mediální prezentace extrémní. To je život, musíme se z toho poučit, je to naše chyba," podotkl šéf ligy.

Majitelé a představitelé klubů jsou podle něj s nadstavbou na rozdíl od trenérů spokojeni. "Neformálně jsem se s nimi bavil na galavečeru a jejich názory jsou veskrze pozitivní. Neuvažujeme o žádných dramatických změnách. Je potřeba odehrát aspoň tři ročníky. Nebudeme se bavit o zásahu do systému určitě na základě jednoho ročníku," řekl Svoboda.

"Budeme se zabývat tím, jestli zařadit vložené kolo, nebo všechno odehrát během víkendů, protože v týdnu všude chodí méně diváků. A samozřejmě řešit začátky utkání, což je věčné téma. Plus lepší komunikace. Ale že bychom něco měnili fatálně, to ne," dodal Svoboda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy