Video na každém zápase v létě nebude, míní šéf O2 TV. Ale Tvrdíkovu aktivitu vítá

mih mih
4. 6. 2019 15:41
Dva přenosové vozy, kamery i proškolení rozhodčí. Zavedení videorozhodčích (VAR) na všechny duely nejvyšší české fotbalové ligy vyžaduje prostředky, se kterými by ráda pomohla čínská společnost CITIC, kterou v České republice zastupuje šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Podle výkonného ředitele O2 TV Marka Kindernaye není ovšem příliš reálné, že by se zavedení systému stihlo už do začátku nového ligového ročníku.
Dvanácté kolo Fortuna:Ligy mezi Spartou a Boleslaví.
Dvanácté kolo Fortuna:Ligy mezi Spartou a Boleslaví. | Foto: Milan Kammermayer

Pomoc videa byla v uplynulé sezoně Fortuna:Ligy k dispozici rozhodčím vždy ve třech ligových duelech, které přenášela O2 TV. Ostatní zápasy včetně ligové baráže se musely obejít bez podpory sudího u obrazovky. A právě boj o účast v nejvyšší soutěži vyvolal v posledních dnech řadu otázek.

"Barážové zápasy jsme nevyráběli, tak se nechci a ani nemůžu vyjadřovat k tomu, jestli tam VAR měl nebo mohl být. Můžu ale slíbit, že minimálně na naše první tři volby zápasů bude video i v příští sezoně," řekl Aktuálně.cz výkonný ředitel O2 TV Marek Kindernay.

Kvůli neustálým kontroverzím chce Tvrdík podpořit zrychlené zavedení VAR systému na všechny ligové duely. Na Twitteru v úterý přislíbil i finanční pomoc od čínské společnosti CITIC. 

"Pokud do toho někdo dá peníze, jak říká pan Tvrdík, reálné to je. Jde o finančně náročnou záležitost, takže jakoukoli takovou aktivitu vítám. Přestávka v létě je ale krátká, liga začíná už v polovině července, takže nevidím jako moc pravděpodobné, že by se to stihlo už na příští ročník," prohlásil Kindernay.

Nasazení videorozhodčích na všech osm ligových duelů během kola vyžaduje přikoupení dalších dvou přenosových vozů ke dvěma stávajícím. Hlídání ofsajdové lajny, potřebná technika, to všechno jsou peníze, které tuzemská soutěž nemá.

Sám Tvrdík na jaře pro Seznam Zprávy vyčíslil potřebnou částku na 190 milionů korun.  

"Jde hlavně o to, zajistit přenosové vozy. Ostatní čtyři zápasy, které nevysílá žádná televize, se točí na tři, maximálně čtyři kamery a z toho VAR neuděláte. To je základní důvod, proč nejde mít video všude," vysvětlil Kindernay.

Na exponovaných zápasech snímá hřiště až 14 kamer, ze kterých pak vzniká materiál pro rozhodčí. Techniku ale musí obsluhovat štáb a potřeba jsou i další proškolení sudí.

"Náklady na lidskou sílu jsou další finance, které do toho musí někdo investovat. A ani časově to není snadné," dodal šéf O2 TV.

Proškolených sudích má FAČR k dispozici momentálně osm, zaučení jednoho rozhodčího trvá až několik měsíců a stojí téměř čtvrt milionu korun.  

 

Právě se děje

před 54 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy