Video na každém zápase v létě nebude, míní šéf O2 TV. Ale Tvrdíkovu aktivitu vítá

mih mih
4. 6. 2019 15:41
Dva přenosové vozy, kamery i proškolení rozhodčí. Zavedení videorozhodčích (VAR) na všechny duely nejvyšší české fotbalové ligy vyžaduje prostředky, se kterými by ráda pomohla čínská společnost CITIC, kterou v České republice zastupuje šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Podle výkonného ředitele O2 TV Marka Kindernaye není ovšem příliš reálné, že by se zavedení systému stihlo už do začátku nového ligového ročníku.
Dvanácté kolo Fortuna:Ligy mezi Spartou a Boleslaví.
Dvanácté kolo Fortuna:Ligy mezi Spartou a Boleslaví. | Foto: Milan Kammermayer

Pomoc videa byla v uplynulé sezoně Fortuna:Ligy k dispozici rozhodčím vždy ve třech ligových duelech, které přenášela O2 TV. Ostatní zápasy včetně ligové baráže se musely obejít bez podpory sudího u obrazovky. A právě boj o účast v nejvyšší soutěži vyvolal v posledních dnech řadu otázek.

"Barážové zápasy jsme nevyráběli, tak se nechci a ani nemůžu vyjadřovat k tomu, jestli tam VAR měl nebo mohl být. Můžu ale slíbit, že minimálně na naše první tři volby zápasů bude video i v příští sezoně," řekl Aktuálně.cz výkonný ředitel O2 TV Marek Kindernay.

Kvůli neustálým kontroverzím chce Tvrdík podpořit zrychlené zavedení VAR systému na všechny ligové duely. Na Twitteru v úterý přislíbil i finanční pomoc od čínské společnosti CITIC. 

"Pokud do toho někdo dá peníze, jak říká pan Tvrdík, reálné to je. Jde o finančně náročnou záležitost, takže jakoukoli takovou aktivitu vítám. Přestávka v létě je ale krátká, liga začíná už v polovině července, takže nevidím jako moc pravděpodobné, že by se to stihlo už na příští ročník," prohlásil Kindernay.

Nasazení videorozhodčích na všech osm ligových duelů během kola vyžaduje přikoupení dalších dvou přenosových vozů ke dvěma stávajícím. Hlídání ofsajdové lajny, potřebná technika, to všechno jsou peníze, které tuzemská soutěž nemá.

Sám Tvrdík na jaře pro Seznam Zprávy vyčíslil potřebnou částku na 190 milionů korun.  

"Jde hlavně o to, zajistit přenosové vozy. Ostatní čtyři zápasy, které nevysílá žádná televize, se točí na tři, maximálně čtyři kamery a z toho VAR neuděláte. To je základní důvod, proč nejde mít video všude," vysvětlil Kindernay.

Na exponovaných zápasech snímá hřiště až 14 kamer, ze kterých pak vzniká materiál pro rozhodčí. Techniku ale musí obsluhovat štáb a potřeba jsou i další proškolení sudí.

"Náklady na lidskou sílu jsou další finance, které do toho musí někdo investovat. A ani časově to není snadné," dodal šéf O2 TV.

Proškolených sudích má FAČR k dispozici momentálně osm, zaučení jednoho rozhodčího trvá až několik měsíců a stojí téměř čtvrt milionu korun.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Muže, který při útoku na Kapitol házel po policistech věci, poslal soud na 44 měsíců do vězení

Americký soud odsoudil ke 44 měsícům vězení muže, který se účastnil útoku na Kapitol ze 6. ledna, informovala agentura Reuters. Nicholas Languerand po policistech házel předměty a svými činy se chlubil na sociálních sítích.

Obžaloba žádala pro Langueranda o sedm měsíců delší trest. Washingtonský okresní soudce John Bates prohlásil, že mírné snížení trestu je namístě s ohledem na osobní poměry muže, včetně jeho "extrémně obtížné a chaotické výchovy".

Když byl obžalovaný ještě dítě, jeho otec prý úmyslně zapálil přívěs, ve kterém byl se svou matkou, a málem je zabil. Soudci to během slyšení řekl dědeček Langueranda.

Languerand se v listopadu, kdy mu bylo 26 let, přiznal k jedinému obvinění z útoku na strážce zákona nebezpečnou zbraní. Úřady uvedly, že 6. ledna 2021 po policistech házel předměty, včetně oranžové dopravní zábrany, a jednomu z policistů vzal ochranný štít. Muž se poté útokem chlubil na sociálních sítích a sliboval, že příště se na místo vrátí s puškami. Policie ho zatkla v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Severní Korea provedla další raketový test, letos již pošesté

Severní Korea vypustila na svém východním pobřeží zřejmě dvě balistické střely krátkého doletu, uvedly tiskové agentury s odvoláním na jihokorejskou armádu. Jedná se již o šestý raketový test od začátku tohoto roku.

Velení jihokorejské armády uvedlo, že kolem osmé hodiny ranní místního času (kolem půlnoci SEČ) zaznamenalo odpálení dvou balistických raket z okolí města Hamhung. Rakety zřejmě dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla tisková agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroj.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Severní Korea naposledy vypálila v úterý dvě řízené střely do moře u svého východního pobřeží z vnitrozemské oblasti KLDR. Před deseti dny zkušebně odpálila taktické řízené střely, které se dostaly do vzdálenosti 380 kilometrů a do výšky asi 42 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Právníci prince Andrewa chtějí, aby ve sporu o sexuální napadení rozhodovala porota

Právníci britského prince Andrewa požádali americký soud, aby v občanskoprávním sporu se ženou, která ho obvinila ze sexuálního napadení, rozhodovala porota. Osmatřicetiletá Američanka Virginia Giuffreová obvinila prince, že ji sexuálně napadl před 20 lety, když byla nezletilá. Andrew obvinění popírá, připomněla agentura Reuters.

Jednašedesátiletý vévoda z Yorku se v podání přiznal, že se přibližně v roce 1999 setkal se zesnulým finančníkem Jeffreym Epsteinem. O jiných setkáních, mimo jiné v roce 2010, už mluvil Andrew dříve. Giuffreová v žalobě uvádí, že právě Epstein ji spolu se svou britskou spolupracovnicí Ghislaine Maxwellovou v roce 2001 dotlačili k intimním schůzkám s princem. Andrew nicméně odmítl tvrzení Giuffreové, že se na ní "dopustil sexuálního útoku a ublížení na zdraví".

Právník David Boies, který zastupuje Giuffreovou, uvedl, že Andrew se snaží svést vinu na oběť. "Těšíme se, až budeme konfrontovat prince Andrewa s jeho popíráním a pokusy obvinit paní Giuffreovou z jejího vlastního zneužívání," prohlásil Boies.

Případ je součástí sexuálního skandálu kolem Epsteina, s nímž se Andrew přátelil podobně jako další osobnosti včetně amerických exprezidentů Donalda Trumpa a Billa Clintona. Epstein, který byl podezírán ze sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek, spáchal v roce 2019 sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k Maxwellové, která byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy