Raněná Sparta proti skandály vláčené Plzni. Místo vysněného Vrby může dojít na Panucciho či Šmejkala

David Janeczek David Janeczek
21. 4. 2017 15:07
V probíhajícím desetiletí bývalo zvykem, že o titulu rozhodují vzájemné zápasy Sparty s Plzní. Tentokrát jsou už ale Letenští ze hry a pomoci mohou hlavně úhlavním rivalům ze Slavie.
Michal Kadlec brání Michaela Krmenčíka v podzimním zápase Plzně se Spartou.
Michal Kadlec brání Michaela Krmenčíka v podzimním zápase Plzně se Spartou. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Také jste si zvykli, že v posledních letech rozhodují o domácím fotbalovém titulu duely mezi Spartou a Plzní? Podobné to bude i i tentokrát. Ovšem s malou změnou. Nedělní výsledek duelu Sparty s Plzní totiž naznačí, jaké šance na prvenství zbudou ve finiši sezony Viktorii a Slavii.

Plzeňské na druhém místě ligové tabulky odděluje od slávistů dvoubodová ztráta, případný nezdar na Letné tak sešívaní uvítají. Pro Plzeň ale hraje fakt, že proti Spartě vyhrála hned pět ligových zápasů v řadě.

Letenští vypadli z boje o titul po sérii nepřesvědčivých výkonů v jarní části sezony. A před závěrečnými šesti zápasy ročníku se spíše musí zaměřit na to, aby udrželi alespoň třetí místo před dotírající Mladou Boleslaví.

Oba kluby v pokročilé fázi sezony spojuje otázka trenérského provizoria. V Plzni totiž nedávno vyhodili z první pozice kouče Romana Pivarníka, načež tým přebrali asistenti Zdeněk Bečka a Pavel Horváth. Současný trenér Sparty Petr Rada je pro změnu v probíhající sezoně už čtvrtým šéfem letenské střídačky.

Se vší úctou k bývalému trenérovi reprezentace, příliš se nepředpokládá, že by trenér ze "staré školy" Rada vedl Spartu i na začátku příštího ročníku. Stejně tak se patrně i ve Viktorii počítá s tím, že z Bečky a Horvátha se v létě zase stanou asistenti nového nebo staronového šéfa plzeňské střídačky.

Není tajemstvím, že by v Plzni rádi zavzpomínali na své nejúspěšnější období pod trenérem Pavlem Vrbou. A proto ho lákají k návratu. Stejně tak by Vrbu rádi uvítali i na Letné. Ruskými rubly zmlsaný trenér se ale ze své parádní vyjednávací pozice zatím ani k jedné z roztoužených adres nepřiklonil. Ve hře totiž stále zůstává i Vrbovo další zahraniční angažmá.

A tak není divu, že se na Letné připravují i na další scénáře. Deník Aktuálně.cz přišel s informací, že se Sparta snaží na lavičku přivést Itala Christiana Panucciho. Muž, který sbíral zkušenosti jako hráč i trenér od legendárního Fabia Capella, se totiž narodil české matce a dokonce si dlouhodobě drží byt v centru Prahy.

Plán "B" musí mít i v Plzni

V průběhu podzimu se Letenští snažili zlákat i Jindřicha Trpišovského z Liberce a v létě bude také jasnější, zda bude Vítězslav Lavička pokračovat po mistrovství Evropy u české jednadvacítky.

Na Letné však prý nyní výrazně preferují variantu se zahraničním koučem, vedle Panucciho už podle deníku Sport oslovili i dva jeho krajany - Andreu Stramaccioniho, který působil na lavičce Interu Milán, a Franceska Guidolina, bývalého kouče Swansea.

Ve fotbalových kuloárech bývá zmiňováno, že pokud by Viktorii Plzeň nevyšla varianta s návratem Pavla Vrby, mohl by být na jedné z předních příček seznamu oslovovaných Daniel Šmejkal. Současný kouč Teplic (a odchovanec plzeňského fotbalu) dokázal svůj tým vytáhnout do boje o evropské poháry. Momentálně ztrácejí páté Teplice dva body na čtvrtou Mladou Boleslav.

Spartu a Plzeň netrápí pouze trenérský post, ale i četné interní problémy. Ani ti nejvěrnější fanoušci Sparty už si asi nevzpomenou na období, ve kterém nebyl nikdo z kádru Letenských zraněný.

Před ostře sledovaným šlágrem s Plzní bude kouči Radovi podle jeho slov jistě chybět dlouhodobě zraněná pětice Ondřej Mazuch, Costa, Martin Frýdek, David Hovorka a Néstor. Drobné zdravotní trable řeší také Václav Kadlec, Aleš Čermák a Matěj Hybš.

Plzeňští "profesionálové"

V Plzni podobné problémy řešit nemusí, neboť z obvyklé základní sestavy visí otazník pouze nad kapitánem Romanem Hubníkem, který nedohrál minulý zápas proti Slovácku. S dalším stoperem Janem Baránkem Západočeši počítají po těžkém zranění kolene až od příští sezony.

Vedení úřadujícího českého mistra se ale musí potýkat s neprofesionálním přístupem některých svých problémových hráčů. David Limberský zaplnil v průběhu jara úvodní stránky téměř všech tuzemských sportovních rubrik. Důvodem však nebyl sportovní výkon, ale útěk z hotelu za zábavou z týmového soustředění.

Jen co kauza okolo plzeňského levého beka vychladla, média začala řešit kauzu ze závěru loňské sezony, kdy si měl Ondřej Vaněk, tehdejší viktorián, nyní hráč ruské Ufy, kupovat drogy od momentálně souzeného dealera Vítězslava Meišnera. Velký Vaňkův kamarád Jan Kopic navíc Meišnerovi půjčil půl milionu korun.

Zvládne šlágr 25. kola ePojisteni.cz ligy v útlumu hrající a zraněními zdecimovaná Sparta? Nebo udělá velký krok k mistrovskému titulu Viktoria Plzeň, přestože kráčí od jednoho skandálu k druhému? Sledujte v neděli od 17:30 v online psaném přenosu deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy