Pražským „S“ a Plzni se líbí Španělsko, jinak kluby láká hlavně Turecko. Do tepla míří i Otrokovice

Marek Janoš Marek Janoš
14. 1. 2018 9:50
Slavia a Sparta už trénují ve Španělsku, kam míří i Plzeň, další fotbalové kluby poletí za teplem hlavně do Turecka. Jak se vybírá destinace pro zimní přípravu?
Fotbalisté Slavie už trénují v prosluněném Španělsku
Fotbalisté Slavie už trénují v prosluněném Španělsku | Foto: www.slavia.cz

Praha - Pražská "S" už ladí formu na jaro na Pyrenejském poloostrově, suverénní lídr fotbalové ligy z Plzně letí do Španělska v pondělí, přičemž svůj stan rozbije v Marbelle.

"Byli jsme ve Španělsku už dvakrát v minulém roce a byli jsme velmi spokojení. Vždy požadujeme kvalitní tréninkové plochy, kvalitní hotel a stravu. Samozřejmostí je možnost střetu se silnými zahraničními protivníky," zdůvodnil výběr destinace plzeňský tiskový mluvčí Václav Hanzlík.

Viktoria změří síly s Basilejí, Salcburkem a čínským týmem Šanghaj Šen-chua, na konci ledna se pak do Španělska vrátí na další soustředění, tentokrát v Benidormu.

Slavia je nyní rovněž ve Španělsku, na další kemp však zamíří do Dubaje. V konkurenci Šachtaru Doněck, Zenitu Petrohrad či čínského Kuang-čou Evergrande si zahraje tamní Dubai Cup.

Jan Lokaj působí ve fotbalovém prostředí jako agent. Náplní jeho práce je zajišťovat soustředění a přípravné zápasy klubů. Pro Aktuálně.cz hovořil o různých detailech zimní přípravy jednotlivých klubů.

"Soupeři Sparty a Plzně jsou rozhodně kvalitní, ale ne tak jako soupeři Slavie. Zenit nebo Šachtar patří k nejlepším evropským klubům vůbec," říká Jan Lokaj, jehož firma J&L Management zajišťuje klubům soustředění a přípravné zápasy.

Letos se stará o čtyři mužstva. Německý Mannheim, slavný Ferencváros Budapešť, zmiňovanou Slavii - a také Otrokovice. Ty ale přece hrají MSFL, tedy třetí nejvyšší soutěž…

"Hrají, no," směje se Lokaj a vysvětluje, že i pro tým z nižší soutěže je výhodné zamířit na jih, protože ani domácí příprava není levnou záležitostí. "Některé druholigové kluby jako třeba Opava a Vítkovice jedou do Uherského Brodu. Taky za to musí zaplatit nemalé peníze. Je tam pěkné ubytování, jídlo i posilovny. Jenže rozdíl v počasí mezi Uherským Brodem a Kyprem je v lednu a únoru obrovský."

V úvahu prý připadá i Chorvatsko, ale počasí je tam v zimě poměrně nevyzpytatelné. A tak Otrokovice letos vyrazí na Kypr. Stejně jako třeba Teplice.

Nejoblíbenější destinací českých klubů je však Turecko, kam míří například Olomouc, Ostrava nebo Slovácko. "Z tuzemských týmů máme na starosti jen Slavii a Otrokovice, protože z Česka jezdí kluby většinou právě do Turecka. A tam mají vlastní kontakty z dřívějška," vysvětluje Lokaj. "Co se týče ostatních zemí, máme jako firma náskok nebo se konkurenci minimálně vyrovnáme," myslí si.

Mezi špičkovými zahraničními kluby v posledních letech "frčí" v zimě Blízký Východ, kde jsou nejvýraznějšími destinacemi Dubaj, Abú Zabí a Katar.

"Do Kataru jezdí jen týmy, které tam mají návaznost na nějaký sponzoring. Třeba Paris SG," objasňuje Lokaj. "Hlavní je teď Dubaj a Abú Zabí. V Dubaji je víc týmů, ale Abú Zabí nedávno vybudovalo hřiště a infrastrukturu, protože má smlouvu, že bude hostit několik mistrovství světa klubů po sobě," doplňuje expert.

Španělsko a Turecko jsou podle něho pořád nejjednodušší pro sehnání kvalitního soupeře, ani v Dubaji to není velký problém. Nicméně Lokaj očekává, že za pár let se mohou týmy i přes případné problémy s časovým posunem připravovat v jiných destinacích - třeba ve Spojených státech nebo v Jihoafrické republice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy