Pražským „S“ a Plzni se líbí Španělsko, jinak kluby láká hlavně Turecko. Do tepla míří i Otrokovice

Marek Janoš Marek Janoš
14. 1. 2018 9:50
Slavia a Sparta už trénují ve Španělsku, kam míří i Plzeň, další fotbalové kluby poletí za teplem hlavně do Turecka. Jak se vybírá destinace pro zimní přípravu?
Fotbalisté Slavie už trénují v prosluněném Španělsku
Fotbalisté Slavie už trénují v prosluněném Španělsku | Foto: www.slavia.cz

Praha - Pražská "S" už ladí formu na jaro na Pyrenejském poloostrově, suverénní lídr fotbalové ligy z Plzně letí do Španělska v pondělí, přičemž svůj stan rozbije v Marbelle.

"Byli jsme ve Španělsku už dvakrát v minulém roce a byli jsme velmi spokojení. Vždy požadujeme kvalitní tréninkové plochy, kvalitní hotel a stravu. Samozřejmostí je možnost střetu se silnými zahraničními protivníky," zdůvodnil výběr destinace plzeňský tiskový mluvčí Václav Hanzlík.

Viktoria změří síly s Basilejí, Salcburkem a čínským týmem Šanghaj Šen-chua, na konci ledna se pak do Španělska vrátí na další soustředění, tentokrát v Benidormu.

Slavia je nyní rovněž ve Španělsku, na další kemp však zamíří do Dubaje. V konkurenci Šachtaru Doněck, Zenitu Petrohrad či čínského Kuang-čou Evergrande si zahraje tamní Dubai Cup.

Jan Lokaj působí ve fotbalovém prostředí jako agent. Náplní jeho práce je zajišťovat soustředění a přípravné zápasy klubů. Pro Aktuálně.cz hovořil o různých detailech zimní přípravy jednotlivých klubů.

"Soupeři Sparty a Plzně jsou rozhodně kvalitní, ale ne tak jako soupeři Slavie. Zenit nebo Šachtar patří k nejlepším evropským klubům vůbec," říká Jan Lokaj, jehož firma J&L Management zajišťuje klubům soustředění a přípravné zápasy.

Letos se stará o čtyři mužstva. Německý Mannheim, slavný Ferencváros Budapešť, zmiňovanou Slavii - a také Otrokovice. Ty ale přece hrají MSFL, tedy třetí nejvyšší soutěž…

"Hrají, no," směje se Lokaj a vysvětluje, že i pro tým z nižší soutěže je výhodné zamířit na jih, protože ani domácí příprava není levnou záležitostí. "Některé druholigové kluby jako třeba Opava a Vítkovice jedou do Uherského Brodu. Taky za to musí zaplatit nemalé peníze. Je tam pěkné ubytování, jídlo i posilovny. Jenže rozdíl v počasí mezi Uherským Brodem a Kyprem je v lednu a únoru obrovský."

V úvahu prý připadá i Chorvatsko, ale počasí je tam v zimě poměrně nevyzpytatelné. A tak Otrokovice letos vyrazí na Kypr. Stejně jako třeba Teplice.

Nejoblíbenější destinací českých klubů je však Turecko, kam míří například Olomouc, Ostrava nebo Slovácko. "Z tuzemských týmů máme na starosti jen Slavii a Otrokovice, protože z Česka jezdí kluby většinou právě do Turecka. A tam mají vlastní kontakty z dřívějška," vysvětluje Lokaj. "Co se týče ostatních zemí, máme jako firma náskok nebo se konkurenci minimálně vyrovnáme," myslí si.

Mezi špičkovými zahraničními kluby v posledních letech "frčí" v zimě Blízký Východ, kde jsou nejvýraznějšími destinacemi Dubaj, Abú Zabí a Katar.

"Do Kataru jezdí jen týmy, které tam mají návaznost na nějaký sponzoring. Třeba Paris SG," objasňuje Lokaj. "Hlavní je teď Dubaj a Abú Zabí. V Dubaji je víc týmů, ale Abú Zabí nedávno vybudovalo hřiště a infrastrukturu, protože má smlouvu, že bude hostit několik mistrovství světa klubů po sobě," doplňuje expert.

Španělsko a Turecko jsou podle něho pořád nejjednodušší pro sehnání kvalitního soupeře, ani v Dubaji to není velký problém. Nicméně Lokaj očekává, že za pár let se mohou týmy i přes případné problémy s časovým posunem připravovat v jiných destinacích - třeba ve Spojených státech nebo v Jihoafrické republice.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy