Ligová nadstavba začne v sobotu. Pražské derby uzavře program skupiny o titul

ČTK ČTK
14. 6. 2020 19:49
Nadstavbová část první fotbalové ligy, která se bude hrát po loňské premiéře podruhé, začne v sobotu a sezona vyvrcholí 19. července jednou z odvet baráže.
Slávisté vydřeli v 30. kole fotbalové ligy výhru nad Zlínem a udrželi náskok šesti bodů na Plzeň.
Slávisté vydřeli v 30. kole fotbalové ligy výhru nad Zlínem a udrželi náskok šesti bodů na Plzeň. | Foto: ČTK

O novém mistrovi bude jasno nejpozději 8. července. Šlágr mezi první Slavií a druhou Plzní se odehraje 24. června, derby pražských "S" bude hostit rovněž Eden stejně jako před rokem až v posledním kole skupiny o titul.

Kvůli pandemii nového koronaviru byla liga od poloviny března na dva a půl měsíce přerušena a sezona se protáhne až do července. Oproti minulému ročníku skončí zhruba o měsíc a půl později.

V šestičlenné elitní skupině o titul se představí Slavia, Plzeň, Sparta, Jablonec, Liberec a Ostrava, tedy totožná mužstva jako vloni. Téměř stejné je i výchozí postavení, pouze Baník si prohodil pořadí s Libercem.

První tři týmy budou mít výhodu tří domácích zápasů, zbylá trojice se představí doma jen dvakrát. Čtvrté a páté kolo skupiny o titul se budou hrát v jeden čas.

Obhájce trofeje Slavia vstoupí do nadstavby s náskokem šesti bodů na druhou Plzeň, titul si tak může nejdříve zajistit po druhém kole, v němž přivítá právě Viktorii. Další šlágr mezi Plzní a Spartou se odehraje ve třetím kole 28. června.

V šestičlenné skupině o záchranu figurují Olomouc, Teplice, Zlín, Karviná, Opava a Příbram. Do druhé ligy přímo spadne pouze nejhorší tým, jímž je momentálně Příbram se ztrátou dvou bodů na Opavu. O prvním sestupujícím bude jasno nejpozději 7. července. Stejně jako v bojích o titul mají tři výše postavené celky výhodu tří domácích zápasů, všechny duely v nadstavbové části o záchranu se vždy budou hrát v jeden čas.

Vedle skupin o titul a o záchranu se bude hrát také skupina o Evropu. Čtyři celky ze 7. až 10. místa se v ní vyřazovacím způsobem na dva zápasy utkají o to, kdo vyzve 7. července v kvalifikačním duelu o Evropskou ligu čtvrtý nebo pátý tým ze skupiny o titul. V semifinále na sebe narazí České Budějovice s Mladou Boleslaví a Bohemians 1905 se Slováckem.

Prodlouženou sezonu uzavře 19. července odvetný zápas baráže mezi druhým týmem z druhé ligy a 15. celkem z první ligy. Celkem nadstavba i s baráží nabídne 41 utkání. V případě bodové rovnosti mezi více týmy po nadstavbě rozhodne vyšší počet bodů získaných v základní části.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy