Sparťané poslali do Skotska čtyřgólový vzkaz: na Letné porazili Budějovice 4:0

22. 10. 2023 16:55
Fotbalisté Sparty porazili ve 12. kole Fortuna:Ligy soupeře z Českých Budějovic 4:0 a pozitivně se naladili na čtvrteční utkání Evropské ligy s Glasgow Rangers.

Letenští se vrátili do čela tabulky o dva body před městského rivala Slavii. Obhájce titulu si rozprostřel branky rovnoměrně do obou poločasů, v úvodním dějství se trefili Kaan Kairinen s Jakubem Peškem a po změně stran Asger Sörensen a střídající Michal Ševčík.

Sparťané s Jihočechy bodovali v šestém ligovém zápase po sobě, navíc bez inkasované branky a v této sezoně nejvyšší soutěže vyhráli i šesté domácí utkání. Letenští se ideálně naladili na čtvrteční domácí duel skupiny Evropské ligy s Glasgow Rangers.

Dánský trenér Sparty Brian Priske, který v pátek prodloužil s klubem smlouvu do roku 2026, se musel obejít bez zraněných kapitána a stopera Krejčího a nejlepšího střelce ligového ročníku Haraslína. Ofenzivní trio vedle hrotového útočníka Kuchty doplnili Karabec s Peškem.

"U obou zraněných hráčů je těžké určit dobu jejich návratu. Oba si vedou dobře a dělají pokroky. Krejčí dostal koňara v reprezentačním utkání s Faerskými ostrovy. Pořád s tím bojuje a nechtěli jsme riskovat. Uvidíme, jak na tom budou v následujících dnech," uvedl Priske na tiskové konferenci.

V sedmé minutě si hostující brankář Šípoš poradil s Karabcovou přízemní ranou zpoza šestnáctky. Na opačné straně Jakub Hora obloučkem našel Alliho a nigerijský hráč ve velké šanci prudkou ranou z hranice vápna zakončil vedle.

V 17. minutě se domácí radovali z prvního gólu, po Karabcově přihrávce se prosadil technickou ranou z hranice vápna na vzdálenější tyč záložník Kairinen. Finský reprezentant se zapsal mezi střelce podruhé v ročníku nejvyšší soutěže.

Ve 33. minutě Kuchta po rychlém přenesení hry nahrál Peškovi, jenže ten ve výhodné pozici ve vápně přestřelil. O chvíli později našel Ryneš prudkou přihrávkou před brankou Kuchtu, český reprezentant však z malého vápna zamířil nad.

Ve 45. minutě Kuchta přihrál za hostující obranu Peškovi, který si obehrál vyběhnutého Šípoše a pohodlně zakončil do prázdné branky. Sparťanský záložník premiérovým gólem v ligové sezoně stylově oslavil 150. start v nejvyšší soutěži. I vinou dlouhého zranění zaznamenal v lize první branku od loňského února.

"Jsem rád, že druhou příležitost, která byla zase od Kuchtiče, jsem si pohlídal ofsajdově. Jenom jsem měl myšlenku, že tam budu dřív a balon si posunu. Nezamýšlel jsem nic jiného, jsem rád, že jsem to tam mohl takhle dovézt," podotkl Pešek.

Letenští začali druhé dějství stejně, jako zakončili to první. Na Kairinenův centr z nepřímého kopu si naběhl Sörensen a po necelé minutě druhého poločasu zvýšil na 3:0. Dánský stoper se v ligovém ročníku dočkal první branky.

"Druhý a třetí gól jednoznačně rozhodly. Pokud těsně před poločasem a na začátku druhého dostanete takhle dva hloupé góly a hlavně na Spartě, nemůžete mít pomyšlení na lepší výsledek," prohlásil asistent trenéra Dynama Tomáš Zápotočný, který vede mužstvo spolu s Markem Niklem.

Zahrozili i hosté. Alli odcentroval na přední tyč a Šigut hlavičkoval nad. V 64. minutě střídající Laci nacentroval do vápna, jenže Sörensen se druhého gólu v utkání nedočkal, neboť Šípoš jeho hlavičku zastavil.

V 76. minutě domácí uzavřeli skóre. Střídající Birmančevič poslal míč před Šípoše, Kuchta ho podběhl a Ševčík zakončil do odkryté branky. Letní posila ze sestoupivšího Brna skórovala za Spartu v nejvyšší soutěži premiérově. Pražané dali v ligovém ročníku už 34 gólů a mají nejlepší útok.

Letenští doma v lize prohráli jediný z posledních 23 zápasů. Českobudějovičtí naopak venku v nejvyšší soutěži už 16 utkání po sobě nezvítězili a v této sezoně tam získali jediný z dosavadních 10 bodů.

"Venkovní série bez vítězství je dlouhá, ale teď přijdou důležité domácí zápasy s Pardubicemi a Teplicemi, mezitím jedeme do Liberce. Jsou to tři klíčové zápasy, které bychom měli zvládnout. Zápas na Spartě nás nedostane dolů, věděli jsme, že tu bude vyprodaný stadion a obrovská kvalita. Věřím, že čím více takových zápasů budeme hrát, tím to bude lepší a lepší," řekl Zápotočný, který za Spartu hrával.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 4:0 (2:0)

Branky: 17. Kairinen, 45. Pešek, 46. Sörensen, 76. Ševčík. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Leška - Kocourek (video). ŽK: Kairinen, Panák (oba Sparta). Diváci: 16.537.

Sparta: Vindahl - Vitík (71. Gomez), Panák, Sörensen - Wiesner, Sadílek, Kairinen (60. Laci), Ryneš - Karabec (60. Ševčík), Pešek (71. Birmančevič) - Kuchta (77. Sejk). Trenér: Priske.

Č. Budějovice: Šípoš - Havel, Matouš Nikl, Králik - Osmančík (59. Skalák), Čermák (75. Hubínek), J. Hora, Hellebrand (75. Suchan), Trummer - Šigut (59. Adediran), Alli (90. Sladký). Trenér: Marek Nikl.