Bank je doma, na pád se dívat nebude: Přijde mi to úchylné

ČTK ČTK
12. 2. 2015 17:11
Český lyžař Ondřej Bank, který se zranil po vážném pádu v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Beaver Creeku, už je doma.
Ondřej Bank
Ondřej Bank | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Český lyžař Ondřej Bank, který se zranil po vážném pádu v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Beaver Creeku, už je doma.

Let do Prahy mu povolili lékaři v nemocnici ve Vailu, kde ve středu podstoupil kontrolní vyšetření. Nyní ho čekají další testy v pátek v Praze.

O své budoucnosti Bank nechtěl hovořit, chce si sednout se svým týmem, ale je jasné, že letošní sezona pro něj skončila.

Návrat v byznys třídě

Bank ošklivě spadl v neděli při sjezdu na posledním skoku, před nímž se mu zařízla lyže do sněhu a vypnulo mu vázání. Český lyžař, který den předtím obsadil senzační sedmé místo ve sjezdu speciál, po letu vzduchem upadl na bok a na hlavu a do cíle dojel v bezvědomí. Ačkoliv pád vypadal hrozivě, odnesl si z něj překvapivě "pouze" otřes mozku, tržné rány v obličeji, výron kotníku a nalomenou zánártní kůstku.

"Všichni kolem říkají, že vypadám líp a líp, což nevím, jestli mám brát vážně, ale já se cítím od začátku docela dobře," řekl Bank novinářům po příletu. "Naštěstí jsem nevnímal tu nejhorší pasáž. Bezvědomí šlo kolem mě. Od té doby se ale cítím dobře, vnímám docela dobře, hned jsem věděl, co je za datum, což normálně ani nevím," usmíval se už dobře naladěný lyžař. "Takže asi se mi spíš rozsvítilo," snažil se žertovat čtyřiatřicetiletý závodník.

Dlouhou cestu ze zámoří si užil, neboť ji absolvoval díky pojišťovně v byznys třídě. "To bylo docela dobrý. Celou dobu jsem spal, Robin (Kasper - servisman) mě hlídal, jestli nespím moc tvrdě," usmíval se Bank.

Cítil únavu, ale spíš kvůli osmihodinovému časovému posunu. "Ale na to, co se posledních pár dní dělo, se cítím docela dobře," zopakoval. Ze svého stavu už se snaží dělat si legraci. "Ono to je nejlepší. Fakt jsem byl rád, že to vnímání a myšlení bylo normální, s hlavou to není sranda."

Nyní ho čekají další vyšetření v Praze na Homolce. Podstoupí kontrolu mozku a vyšetření zlomené kosti v kotníku. "Když už tady jsem, tak to uděláme poctivě, nechceme nic podcenit. Uvidíme, jestli bude třeba udělat nějaký menší operační zákrok toho kotníku. Ty ostatní oděrky, to nevadí," uvedl Bank.

Analýzu pádu chce, vidět ho ale ne

Protože chtěl analyzovat příčinu pádu, na začátek kritické situace se podíval na videu. Ale v momentě, kdy se dostal bez lyže na hranu skoku těsně před pádem, záznam vypnul. "Zkoušel jsem to rozebrat, ale ta potlučená kebule moc extra nemyslí, sešlo se tam strašně věcí dohromady. Ale dělat z toho závěry...Je lepší počkat a pak si to rozebrat v klidu," prohlásil.

Na samotný pád se prý dívat nebude. "Nerad se dívám na pády i ostatních, nedělá mi to dobře. Nechápu, že se někdo dívá na pády, přijde mi to úchylný. Já jsem rád, že při tom pádu nemusím nic rozebírat, protože mě nebolí za krkem, nebolí mě záda, nebolí mě skoro nic, což je zázrak."

Budoucnost zatím neřeší

Skutečnost, že neutrpěl vážné zranění, ho ujistila v tom, že byl dobře připraven. "Nejsem nejmladší a nejohebnější, takže to dopadlo dobře," uvedl. Sezonu ale už ukončil. "Jedině, že by mi řekli, že tu kost nemám zlomenou," usmál se nad nepravděpodobnou variantou.

"Teď pokračování není téma. Musím si být jist, že s mozkem se nic moc nestalo, že by to nemělo mít následky. Pak se bude řešit lyžování a další věci," prohlásil Bank, jehož kariéru lemuje dlouhá řada zdravotních problémů. Návratů proto prožil už nespočet, i to mu může pomoct. "Vím přesně, jak se z toho dostat, kdybych chtěl pokračovat. Ale to rozhodnutí teprve přijde. Není to tak, že bych zanevřel na lyžování. Rozhodoval bych se o pokračování kariéry, i kdybych si nic neudělal," ujistil.

Verdikt ale bude muset udělat brzy, i když to nechce uspěchat. Jeho tým totiž musí vědět, na čem je. "Když pokračovat, tak ve stejném týmu. Oni také musejí mít nějakou jistotu," vysvětlil. Až se uzdraví, přijde společná porada. "Řekneme si, jestli je ještě motivace, jestli jsou výzvy, které nás všechny táhnou. Nebo jestli je pro mě lepší být doma s rodinou a užívat si, což je samozřejmě taky zajímavá věc," prohlásil Bank.

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy