Bank je doma, na pád se dívat nebude: Přijde mi to úchylné

ČTK ČTK
12. 2. 2015 17:11
Český lyžař Ondřej Bank, který se zranil po vážném pádu v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Beaver Creeku, už je doma.
Ondřej Bank
Ondřej Bank | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Český lyžař Ondřej Bank, který se zranil po vážném pádu v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Beaver Creeku, už je doma.

Let do Prahy mu povolili lékaři v nemocnici ve Vailu, kde ve středu podstoupil kontrolní vyšetření. Nyní ho čekají další testy v pátek v Praze.

O své budoucnosti Bank nechtěl hovořit, chce si sednout se svým týmem, ale je jasné, že letošní sezona pro něj skončila.

Návrat v byznys třídě

Bank ošklivě spadl v neděli při sjezdu na posledním skoku, před nímž se mu zařízla lyže do sněhu a vypnulo mu vázání. Český lyžař, který den předtím obsadil senzační sedmé místo ve sjezdu speciál, po letu vzduchem upadl na bok a na hlavu a do cíle dojel v bezvědomí. Ačkoliv pád vypadal hrozivě, odnesl si z něj překvapivě "pouze" otřes mozku, tržné rány v obličeji, výron kotníku a nalomenou zánártní kůstku.

"Všichni kolem říkají, že vypadám líp a líp, což nevím, jestli mám brát vážně, ale já se cítím od začátku docela dobře," řekl Bank novinářům po příletu. "Naštěstí jsem nevnímal tu nejhorší pasáž. Bezvědomí šlo kolem mě. Od té doby se ale cítím dobře, vnímám docela dobře, hned jsem věděl, co je za datum, což normálně ani nevím," usmíval se už dobře naladěný lyžař. "Takže asi se mi spíš rozsvítilo," snažil se žertovat čtyřiatřicetiletý závodník.

Dlouhou cestu ze zámoří si užil, neboť ji absolvoval díky pojišťovně v byznys třídě. "To bylo docela dobrý. Celou dobu jsem spal, Robin (Kasper - servisman) mě hlídal, jestli nespím moc tvrdě," usmíval se Bank.

Cítil únavu, ale spíš kvůli osmihodinovému časovému posunu. "Ale na to, co se posledních pár dní dělo, se cítím docela dobře," zopakoval. Ze svého stavu už se snaží dělat si legraci. "Ono to je nejlepší. Fakt jsem byl rád, že to vnímání a myšlení bylo normální, s hlavou to není sranda."

Nyní ho čekají další vyšetření v Praze na Homolce. Podstoupí kontrolu mozku a vyšetření zlomené kosti v kotníku. "Když už tady jsem, tak to uděláme poctivě, nechceme nic podcenit. Uvidíme, jestli bude třeba udělat nějaký menší operační zákrok toho kotníku. Ty ostatní oděrky, to nevadí," uvedl Bank.

Analýzu pádu chce, vidět ho ale ne

Protože chtěl analyzovat příčinu pádu, na začátek kritické situace se podíval na videu. Ale v momentě, kdy se dostal bez lyže na hranu skoku těsně před pádem, záznam vypnul. "Zkoušel jsem to rozebrat, ale ta potlučená kebule moc extra nemyslí, sešlo se tam strašně věcí dohromady. Ale dělat z toho závěry...Je lepší počkat a pak si to rozebrat v klidu," prohlásil.

Na samotný pád se prý dívat nebude. "Nerad se dívám na pády i ostatních, nedělá mi to dobře. Nechápu, že se někdo dívá na pády, přijde mi to úchylný. Já jsem rád, že při tom pádu nemusím nic rozebírat, protože mě nebolí za krkem, nebolí mě záda, nebolí mě skoro nic, což je zázrak."

Budoucnost zatím neřeší

Skutečnost, že neutrpěl vážné zranění, ho ujistila v tom, že byl dobře připraven. "Nejsem nejmladší a nejohebnější, takže to dopadlo dobře," uvedl. Sezonu ale už ukončil. "Jedině, že by mi řekli, že tu kost nemám zlomenou," usmál se nad nepravděpodobnou variantou.

"Teď pokračování není téma. Musím si být jist, že s mozkem se nic moc nestalo, že by to nemělo mít následky. Pak se bude řešit lyžování a další věci," prohlásil Bank, jehož kariéru lemuje dlouhá řada zdravotních problémů. Návratů proto prožil už nespočet, i to mu může pomoct. "Vím přesně, jak se z toho dostat, kdybych chtěl pokračovat. Ale to rozhodnutí teprve přijde. Není to tak, že bych zanevřel na lyžování. Rozhodoval bych se o pokračování kariéry, i kdybych si nic neudělal," ujistil.

Verdikt ale bude muset udělat brzy, i když to nechce uspěchat. Jeho tým totiž musí vědět, na čem je. "Když pokračovat, tak ve stejném týmu. Oni také musejí mít nějakou jistotu," vysvětlil. Až se uzdraví, přijde společná porada. "Řekneme si, jestli je ještě motivace, jestli jsou výzvy, které nás všechny táhnou. Nebo jestli je pro mě lepší být doma s rodinou a užívat si, což je samozřejmě taky zajímavá věc," prohlásil Bank.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy