Hirscher vděčí za zlato Bankovu pádu. Přinese mu dárek

ČTK ČTK
9. 2. 2015 10:10
Těžký pád českého lyžaře Ondřeje Banka měl zásadní vliv na to, že se Rakušan Marcel Hirscher stal mistrem světa v superkombinaci.
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher | Foto: Reuters

Beaver Creek - Těžký pád českého lyžaře Ondřeje Banka měl zásadní vliv na to, že se Rakušan Marcel Hirscher stal mistrem světa v superkombinaci. Pokud by jeden z adeptů na medaili Bank v neděli nehavaroval a nebyl za minutí branky diskvalifikován, Hirscher by po sjezdu nebyl třicátý a nenastoupil by do slalomu jako první, ale až jednatřicátý. A na rozbité trati by neměl šanci na překvapivé vítězství.

"S jednatřicítkou bych dnes rozhodně nevyhrál," uznal mistr světa ve slalomu. Trať byla totiž poměrně měkká a už po několika závodnících se v brankách vytvořily hluboké rýhy. A elitní třicítka po sjezdu nastoupila do slalomu v obráceném pořadí, tudíž Hirscher měl na dráze absolutně čisto. "Když člověk chce vyhrát, musí mít i trochu toho štěstí," prohlásil vedoucí muž Světového poháru.

Bank se prý zase vrátí

Rakušan ale především okamžitě poslal prostřednictvím médií Bankovi vzkaz, ať se dá co nejdřív dohromady. "Rozhodně doufám, že bude v pořádku a po tak ošklivém pádu se vrátí co nejdřív zpět," řekl novinářům v Beaver Creeku. "Je to skvělý člověk a vynikající lyžař. On nám všem často ukázal, jak se vrací po zranění. A jsem si jistý, že nám to ukáže znovu. Jen to chce čas," uvedl rakouský slalomář.

Hirscher předvedl v druhé části superkombinace úchvatný výkon a jako specialista slalomář porazil mistra sjezdu Nora Kjetila Jansruda, který před ním měl po polovině závodu náskok 3,16 sekundy. Výhodu dobré tratě využil také nakonec třetí obhájce titulu Ted Ligety, který odstartoval do slalomu jako druhý hned za Hirscherem.

"Medaile bez dvojky na startu ve slalomu by byla nemožná," uznal i Američan. "Kdybych byl v druhé polovině startovního pole, neměl bych šanci. Byla skvělá strategie jet sjezd pomalu," uvedl se smíchem Ligety.

Pokud by Bank dojel, je velmi pravděpodobné, že by měl nevýhodu do slalomu, neboť na posledním mezičasu ve sjezdu těsně před pádem jel na třetí pozici. "Snad bude v pořádku," uvedl také Ligety.

S dárkem za Bankem

Ale osud tomu chtěl, aby Hirscher vyhrál. "Pokud by Bank neupadl, byl by to ohromný rozdíl. Díky tomu byla moje slalomová jízda velmi dobrá. V opačném případě by mě to stálo tři sekundy," upřesnil Hirscher rozdíl mezi prvním a třicátým startujícím ve slalomu.

Bankův pád mezi lyžaři vyvolal debatu o nebezpečném posledním skoku, ale hlavně všichni přáli českému reprezentantovi po pozitivních zprávách z nemocnice na sociálních sítích či osobně brzké uzdravení. Do apartmánu, kam Banka lékaři ještě večer pustili z nemocnice, přišel mimo jiné Chorvat Ivica Kostelič se svým týmem. A s dárkem se tam nejspíš vydá i Hirscher. Mnozí sportovci, mezi nimi například Lindsey Vonnová, přáli Bankovi brzké uzdravení na Twitteru.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy