Hirscher vděčí za zlato Bankovu pádu. Přinese mu dárek

ČTK ČTK
9. 2. 2015 10:10
Těžký pád českého lyžaře Ondřeje Banka měl zásadní vliv na to, že se Rakušan Marcel Hirscher stal mistrem světa v superkombinaci.
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher | Foto: Reuters

Beaver Creek - Těžký pád českého lyžaře Ondřeje Banka měl zásadní vliv na to, že se Rakušan Marcel Hirscher stal mistrem světa v superkombinaci. Pokud by jeden z adeptů na medaili Bank v neděli nehavaroval a nebyl za minutí branky diskvalifikován, Hirscher by po sjezdu nebyl třicátý a nenastoupil by do slalomu jako první, ale až jednatřicátý. A na rozbité trati by neměl šanci na překvapivé vítězství.

"S jednatřicítkou bych dnes rozhodně nevyhrál," uznal mistr světa ve slalomu. Trať byla totiž poměrně měkká a už po několika závodnících se v brankách vytvořily hluboké rýhy. A elitní třicítka po sjezdu nastoupila do slalomu v obráceném pořadí, tudíž Hirscher měl na dráze absolutně čisto. "Když člověk chce vyhrát, musí mít i trochu toho štěstí," prohlásil vedoucí muž Světového poháru.

Bank se prý zase vrátí

Rakušan ale především okamžitě poslal prostřednictvím médií Bankovi vzkaz, ať se dá co nejdřív dohromady. "Rozhodně doufám, že bude v pořádku a po tak ošklivém pádu se vrátí co nejdřív zpět," řekl novinářům v Beaver Creeku. "Je to skvělý člověk a vynikající lyžař. On nám všem často ukázal, jak se vrací po zranění. A jsem si jistý, že nám to ukáže znovu. Jen to chce čas," uvedl rakouský slalomář.

Hirscher předvedl v druhé části superkombinace úchvatný výkon a jako specialista slalomář porazil mistra sjezdu Nora Kjetila Jansruda, který před ním měl po polovině závodu náskok 3,16 sekundy. Výhodu dobré tratě využil také nakonec třetí obhájce titulu Ted Ligety, který odstartoval do slalomu jako druhý hned za Hirscherem.

"Medaile bez dvojky na startu ve slalomu by byla nemožná," uznal i Američan. "Kdybych byl v druhé polovině startovního pole, neměl bych šanci. Byla skvělá strategie jet sjezd pomalu," uvedl se smíchem Ligety.

Pokud by Bank dojel, je velmi pravděpodobné, že by měl nevýhodu do slalomu, neboť na posledním mezičasu ve sjezdu těsně před pádem jel na třetí pozici. "Snad bude v pořádku," uvedl také Ligety.

S dárkem za Bankem

Ale osud tomu chtěl, aby Hirscher vyhrál. "Pokud by Bank neupadl, byl by to ohromný rozdíl. Díky tomu byla moje slalomová jízda velmi dobrá. V opačném případě by mě to stálo tři sekundy," upřesnil Hirscher rozdíl mezi prvním a třicátým startujícím ve slalomu.

Bankův pád mezi lyžaři vyvolal debatu o nebezpečném posledním skoku, ale hlavně všichni přáli českému reprezentantovi po pozitivních zprávách z nemocnice na sociálních sítích či osobně brzké uzdravení. Do apartmánu, kam Banka lékaři ještě večer pustili z nemocnice, přišel mimo jiné Chorvat Ivica Kostelič se svým týmem. A s dárkem se tam nejspíš vydá i Hirscher. Mnozí sportovci, mezi nimi například Lindsey Vonnová, přáli Bankovi brzké uzdravení na Twitteru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy