Praha - Po kvalitní letní přípravě, v kompletním složení i s veterány Jakubem Jandou a Janem Maturou, s novým trenérem a s vyššími cíly než v loňském ročníku vstupují čeští skokané na lyžích do nové sezony.
Ta začíná už tento víkend podniky Světového pohár v německém Klingenthalu. V sobotu je na programu závod družstev a v neděli závod jednotlivců. Přes velký nedostatek sněhu v Evropě by se skákat mělo, což potvrdila i páteční kvalifikace, kterou vyhrál Roman Koudelka.
Největší novinkou u českého výběru je změna na pozici kouče, kam se po pěti letech vrací Rakušan Richard Schallert. Dosavadní trenér David Jiroutek odešel vést ruskou reprezentaci, jeho bratr Jakub se bude starat o české "béčko".
Skokany čeká náročná sezona s vrcholem na únorovém mistrovství světa ve švédském Falunu. I se čtyřmi díly tradičního Turné čtyř můstků na přelomu roku je připraveno dohromady dvaatřicet individuálních závodů a čtyři týmové na jednadvaceti můstcích. Ženy budou mít čtrnáct závodů na osmi různých místech.
Koudelka politý živou vodou
Schallert, který u týmu působil v letech 2006 až 2009, má pozitivní vliv zejména na Koudelku, jenž loni prožil hodně podivnou sezonu. Její větší část se potýkal s bolestmi krku a nevysvětlitelnými úzkostnými stavy a nezávodil, přesto byl na nepříliš vydařené olympiádě v Soči nejlepším Čechem. Na jaře se definitivně uzdravil, už nechodí na kontroly a jen preventivně bere léky na ředění krve. A v létě vyhrál závod letní Grand Prix, v závěrečném podniku byl druhý. Právě v Klingenthalu.
I proto si letos před sezonou hodně věří. "Odvedl jsem za léto kus práce a to pořád pokračuje. Nemůžu přeci jet na závody skákat o patnácté místo," prohlásil Koudelka.
"Techniku odrazu už mám snad zažitou, tak jsem se snažil pracovat hodně na síle. V Oberstdorfu už jsme jeli trochu v závodním rytmu a já i trenér jsme byli velmi spokojeni. Snad si pohodu přenesu do prvního závodu," věřil. A i kdyby ne, prý se nic neděje. "Sezona je dlouhá, jsem na tom dobře a ty výsledky musejí přijít, dřív nebo později," uvedl 25letý závodník.
Jandu motivoval Kasai
V týmu nebudou minimálně v úvodu sezony chybět kromě Koudelky a Antonína Hájka také veteráni Janda s Maturou. Janda přitom vinou horšících se výsledků vážně uvažoval, že se skoky skončí. Uprostřed minulé zimy o tom mluvil s téměř stoprocentní jistotou. Poté se však třikrát dostal v SP do desítky a najednou viděl svou situaci optimističtěji.
K prodloužení Jandu nakonec motivoval Japonec Noriaki Kasai, který v 41 letech získal dvě medaile na olympiádě v Soči a vyhrál závod Světového poháru. "Hodně aspektů hovořilo pro i proti pokračování, ale najednou se vyšvihl Kasai a posunul náš sport do jiných dimenzí," řekl Janda. "Dřív jsme byli ve třiceti staří, ale Kasai ukázal, že i ve 42 letech se dá skákat na špičkové úrovni. Kasai asi posunul kariéru hodně sportovcům," dodal 36letý matador.
Hon na Stocha
Celkové vítězství ve Světovém poháru bude obhajovat loni fenomenální Polák Kamil Stoch. Dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa minulý ročník ovládl před Slovincem Peterem Prevcem, nejlepším letcem sezony. Třetí byl Němec Severin Freund. Ten by měl být hlavním želízkem v ohni především pro Turné čtyř můstků, kde chtějí Němci uspět především. Vždyť posledním německým vítězem byl Sven Hannawald v sezoně 2001/02. Minulých šest ročníků se přitom stalo kořistí úhlavních rivalů z Rakouska.
Těm se však celkově v loňském seriálu příliš nevedlo, hvězdný Gregor Schlierenzauer zůstal za očekáváním a kometa Thomas Diethart po něm roli lídra ještě nepřevzala. Navíc kvůli následkům ze série pádů ukončila kariéru jedna z největších hvězd - sedmadvacetiletý trojnásobný olympijský vítěz Thomas Morgenstern. Skákat přestal i další olympijský šampion a čtyřnásobný mistr světa Martin Schmitt z Německa.
Zvažované změny pravidel se neujaly
Velkou novinkou pro tuto sezonu mělo být změna v systému závodů a bodování. Mezinárodní lyžařská federace FIS při letní Grand Prix zkoušela nový model soutěže, podle něhož by ze skupinového formátu prvního kola postupovalo do finále jen 24 závodníků. Nakonec se však změny neujaly.
Nová varianta počítala s tím, že kvalifikaci absolvují všichni skokané včetně nejlepší desítky průběžného pořadí SP, která dosud měla jistý start v 1. kole. Postupujících 48 závodníků z kvalifikace mělo být rozděleno do čtyř skupin po 12 a šestice nejlepších z každé z nich by šla do 2. kola. O konečném pořadí by pak rozhodoval součet všech tří skoků včetně kvalifikace.
"Výsledek (testů) přinesl rozčarování. Tento model nebude v zimě použit," prohlásil ředitel skokanských závodů FIS Walter Hofer. "Kvalifikace bude dál sloužit jen ke zredukování startovního pole. Kdyby se za ni dávaly body, stalo by se z ní soutěžní kolo," dodal na konferenci Forum Nordicum ve Willingenu.
Program Světového poháru ve skocích na lyžích:
Muži:
22. listopadu: Klingenthal (družstva), 23. listopadu: Klingenthal, 28. listopadu: Ruka, 29. listopadu: Ruka, 6. prosince: Lillehammer, 7. prosince: Lillehammer, 13. prosince: Nižnyj Tagil, 14. prosince: Nižnyj Tagil, 20. prosince: Engelberg, 21. prosince: Engelberg, Turné čtyř můstků: 28. prosince: Oberstdorf, 1. ledna: Ga-Pa, 4. ledna: Innsbruck, 6. ledna: Bischofshofen, 10. ledna: Tauplitz/Bad Mitterndorf (lety), 11. ledna: Tauplitz/Bad Mitterndorf (lety), 15. ledna: Wisla, 17. ledna: Zakopané (družstva), 18. ledna: Zakopané, 24. ledna: Sapporo, 25. ledna: Sapporo, 31. ledna: Willingen (družstva), 1. února: Willingen, 7. února: Liberec, 8. února: Liberec, 14. února: Vikersund (lety), 15. února: Vikersund (lety), 7. března: Lahti (družstva), 8. března: Lahti, 10. března: Kuopio, 12. března: Trondheim, 15. března: Oslo, 20. března: Planica (lety), 21. března: Planica (lety družstva), 22. března: Planica (lety).
Ženy:
5. prosince: Lillehammer, 11. ledna: Sapporo, 18. ledna: Zao, 25. ledna: Oberstdorf, 1. února: Hinzebach, 8. února: Rasnov, 15. ledna: Ljubno, 13. března: Oslo.