Roman Koudelka

Český skokan na lyžích (*9. 7. 1989). V závodě družstev na mistrovství světa pátý v roce 2009; na olympiádě 2010 ve Vancouveru sedmý. Účastník olympiády v Soči. Vítěz pěti závodů Světového poháru.

V předposledním závodu SP skokanů v Trondheimu bude jen Koudelka

Do předposledního závodu Světového poháru skokanů na lyžích postoupil v Trondheimu z české čtveřice jen Roman Koudelka. Dlouholetá tuzemská jednička obsadila v dnešní kvalifikaci v Norsku 42. místo. Počínaje dneškem se zbytek sezony kvůli epidemii koronaviru koná bez diváků.

Zbylí Češi zůstali na chvostu výsledkového pole. Čestmír Kožíšek byl z 59 klasifikovaných skokanů 55., Vojtěch Štursa dvě místa za ním a Filip Sakala byl podruhé z posledních tří kvalifikací kvůli nevyhovující kombinéze diskvalifikován.

Kvalifikaci vyhrál loňský vítěz SP Rjoju Kobajaši z Japonska, jenž možná už ve čtvrtek předá pomyslnou štafetu Stefanu Kraftovi. Rakušan má před závěrečnými dvěma závody v čele pořadí náskok 140 bodů před nejbližším pronásledovatelem Karlem Geigerem z Německa.

Norští skokani vyhráli závod SP družstev v Oslu, Češi byli devátí

Norští skokani na lyžích vyhráli domácí závod družstev Světového poháru, který se na Holmenkollenu konal kvůli opatřením proti šíření koronaviru bez diváků. Český tým ve složení Čestmír Kožíšek, Vojtěch Štursa, Filip Sakala a Roman Koudelka nepostoupil do druhého kola a skončil devátý.

Norsko vedlo v úvodním závodu severské Raw-Air-Tour už po prvním kole a ve druhém kvarteto Johann Andre Forfang, Robert Johansson, Daniel Andre Tande, Marius Lindvik náskok před druhými Němci uhájilo. Třetí skončil tým Slovinska.

V neděli je na Holmenkollenu na programu závod jednotlivců a skokani se budou muset stejně jako lyžaři a sdruženáři v Oslu ještě obejít bez divácké podpory. Od pondělí ale vedení FIS opatření zruší a druhý díl Raw-Air-Tour v Lillehammeru už bude fanouškům opět přístupný.

V Lillehammeru jsou v pondělí a úterý v plánu dva závody. Série bude pokračovat v Trondheimu 11. a 12. března a skončí ve Vikersundu, kde se bude závodit od 13. do 15. března.

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Koudelka byl desátý v kvalifikaci na závod SP v Sapporu

Roman Koudelka obsadil desáté místo v kvalifikaci na sobotní závod Světového poháru ve skocích na lyžích v Sapporu. Mezi padesát účastníků závodu se v Japonsku bez problémů vešli i další dva čeští reprezentanti Vojtěch Štursa a Viktor Polášek.

Kvalifikaci vyhrál za skok dlouhý 132 metrů domácí favorit Rjoju Kobajaši těsně před Rakušanem Stefanem Kraftem, jenž skočil o půl metru dále. Třetí byl průběžný lídr SP Karl Geiger z Německa.

Koudelka, který v Sapporu před pěti lety zaznamenal jedno ze svých pěti vítězství v kariéře, uzavřel první desítku za skok 126 metrů. Štursa byl třicátý, Polášek dvě místa za ním.

Neúspěchem skončila kvalifikace pro domácího veterána Noriakiho Kasaie. Sedmačtyřicetiletý skokan, jenž byl před Turné čtyř můstků kvůli špatné formě vyřazen z reprezentačního A týmu, zvládl jen 84,5 metru a skončil na posledním, 55. místě.

Koudelka obsadil v Zakopaném 17. místo, vyhrál domácí Stoch

Skokan na lyžích Roman Koudelka vybojoval v závodu Světového poháru v Zakopaném 17. místo. V polovině soutěže figuroval s pokusem dlouhým 122,5 metru na 22. místě, ve finále se zlepšil na 131 metrů a posunul se do první dvacítky. Druhé vítězství v sezoně oslavil domácí Kamil Stoch.

Koudelka postoupil v Polsku do druhého kola jako jediný z českého kvarteta, které se do závodu v pátek celé kvalifikovalo. Těsně za branami finálové třicítky zůstal Vojtěch Štursa, kterého po skoku dlouhém 121 metrů dělilo na 34. místě od postupu 2,9 bodu. Viktor Polášek (118,5) obsadil 40. příčku, Filip Sakala (116) byl o pět míst za ním.

Stoch ve finále pokořil jako druhý muž dne 140 metrů a posunul se ze třetího na první místo. Druhý skončil Rakušan Stefan Kraft. Domácí favorit a vítěz předchozích dvou závodů v Titisee-Neustadtu Dawid Kubacki, jenž jako jediný skočil 140 metrů v 1. kole, neuhájil průběžné vedení a klesl na třetí příčku.

Němec Karl Geiger se posunul z desátého na páté místo a udržel vedení v průběžném pořadí SP. Jeho náskok před Kraftem se ztenčil na 48 bodů.

Závod SP ve skocích na lyžích Zakopaném (Polsko):

1. Stoch (Pol.) 295,7 b. (137,5+140 m), 2. Kraft (Rak.) 290,6 (136+138), 3. Kubacki (Pol.) 287,8 (140+133), 4. Leyhe 286,5 (139+134), 5. Geiger (oba Něm.) 282,4 (134+136), 6. Lindvik (Nor.) 278,1 (132+137,5), 7. R. Kobajaši (Jap.) 277,6 (136+134), 8. Žyla (Pol.) 274,8 (134+131), 9. Aschenwald (Rak.) 272,7 (136+130), 10. P. Prevc (Slovin.) 271,3 (135+130), …17. Koudelka 256,6 (122,5+131), 34. Štursa 111,7 (121), 40. Polášek 104,4 (118,5), 45. Sakala (všichni ČR) 99,7 (116).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 30 závodů): 1. Geiger 931, 2. Kraft 883, 3. R. Kobajaši 831, 4. Kubacki 824, 5. Lindvik 585, 6. Stoch 574, …25. Koudelka 129, 45. Polášek 15.

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.