Vyhrál! Kreuziger nedopoval a může dál závodit

Sport Sport
Aktualizováno 5. 6. 2015 19:39
Vleklá kauza kolem českého cyklisty Romana Kreuzigera skončila.
Český cyklista se může opět usmívat.
Český cyklista se může opět usmívat. | Foto: www.letour.com

Lausanne - Vleklá kauza kolem českého cyklisty Romana Kreuzigera po téměř dvou letech skončila. Mezinárodní cyklistická federace (UCI) a Světová antidopingová agentura (WADA) stáhly své odvolání ke sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne. Ta měla zasedat příští týden ve středu 10. června.

"Ta informace je velmi čerstvá, ale velmi potěšující. Dva roky jsem bojoval za očištění svého jména a snažil se dokázat, že nejsem podvodník, a to se nyní povedlo," řekl Kreuziger na tiskové konferenci. "Byli jsme na Lausanne připraveni, ale tato varianta je lepší. Zvítězil zdravý rozum," prohlásil.

Kreuziger už v úspěch nevěřil

Z výhry má velkou radost zvláště proto, že postupem času prožíval pocity zmaru a už nevěřil v úspěch. "Zvažovali jsme všechna možná rozhodnutí, zda má vůbec význam pokračovat. Ale jsem sportovec a nerad se vzdávám a bojuji do posledních chvil, což se vyplatilo," řekl Kreuziger. Žádný boj o odškodnění neplánuje. "Tím to pro mě končí a budu se dívat jen dopředu a ne na to, co bylo," dodal.

Devětadvacetiletý jezdec elitní stáje Tinkoff-Saxo čelil podezření kvůli údajným anomáliím v biologickém pasu z let 2011 a 2012, kdy závodil za Astanu. Kreuzigerovy hodnoty nikdy nepřekročily stanovené hranice, ale podle expertů UCI obsahovaly značné výkyvy.

Cyklistu sice loni v září očistila Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, proti jejímu verdiktu se však odvolaly UCI a WADA. Mezinárodní cyklistická unie pro něj požadovala u arbitráže zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení výsledků od března 2011 včetně historických pátých míst z Gira d'Italia a Tour de France a pokutu 770 tisíc eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené se spletitou kauzou.

Český cyklista podstoupil několik testů

Kreuziger v boji za očištění svého jména podstoupil letos v zimě test na detektoru lži a nedávno také absolvoval vyšetření na americké klinice Mayo. Z něj vyplynulo, že ze změn v jeho biologickém pasu nelze automaticky usoudit, že si vypomáhal dopingem. Rovněž potvrdilo, že trpí sníženou funkcí štítné žlázy, čímž jezdec nesrovnalosti v biologickém pasu také vysvětloval.

Ačkoli prý sám neví, proč UCI od odvolání ustoupila, podle Kreuzigera právě vyšetření na klinice Mayo sehrálo klíčovou roli. "Moje domněnka je, že testy na Mayo Clinic byly jednou z hlavních příčin, že jsme vyhráli," řekl.

"Je třeba poděkovat Českému olympijskému výboru za to, že postupoval nestranně a tento test Romanovi zajistil. Osobně si myslím, že to hrálo významnou roli," doplnil cyklistův právní zástupce Jan Štovíček.

Ačkoli klíčovou roli v kauze hrál biologický pas, Kreuziger zavedení této zbraně v boji s dopingem kvituje. "Není to jen vítězství mé, ale i vítězství biologického pasu. Je to ten správný nástroj k tomu odhalit někoho, kdo chce podvádět. Určitě jsem na něj nezanevřel," uvedl.

Kreuziger se může chystat na Tour

Rozhodnutí UCI Kreuzigera těší o to více, že místo prokazování neviny v Lausanne se může od pondělí vrhnout do přípravy na Tour de France, kde loni právě kvůli kauze nemohl startovat.

"Od tohoto okamžiku se mohu zas naplno koncentrovat na svou práci. Teď si dva dny odpočinu a od pondělí se vrhnu na trénink, abych byl na Tour de France k dispozici Albertovi (Contadorovi) v dobré kondici," řekl Kreuziger, který i vinou zdravotních problémů skončil na 28. místě na nedávném Giru d'Italia, kde Contadorovi pomohl k celkovému vítězství.

Ukončení vleklého případu uvítal i Český svaz cyklistiky. "Jsem velmi potěšen, že se vše vyřešilo ve prospěch Romana Kreuzigera a tím i celé naší cyklistiky," uvedl předseda svazu Marián Štetina.

"Vždy jsme za ním stáli jako za reprezentantem České republiky, který nikdy nebyl pozitivně testován a podporovali jej v boji za očištění jeho jména. I nadále s ním počítáme jako s reprezentantem vzhledem k mistrovstvím světa a olympijským hrám," řekl Štetina.

Tak šel čas s kauzou Kreuziger

Červen 2013 - Mezinárodní cyklistická unie UCI informovala Kreuzigera o podezřelých hodnotách v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012. Kreuziger nechal data prověřit dvěma akreditovanými experty, kteří na podzim shodně došli k závěru, že hodnoty byly způsobeny jinými vlivy než užíváním dopingových látek a metod. Antidopingovou nadaci UCI však posudky nepřesvědčily.

28. června 2014 - Kreuzigerova stáj Tinkoff-Saxo se rozhodla dočasně nenominovat českého jezdce do závodů, než vyjdou najevo další informace. Kreuziger tak přišel o účast na Tour de France, kde měl obhajovat páté místo.

2. srpna 2014 - UCI Kreuzigerovi, který se chystal na start závodu Kolem Polska, zastavila kvůli nedořešenému případu s biologickým pasem činnost.

20. srpna 2014 - Mezinárodní sportovní arbitráž CAS zamítla ve zkráceném řízení Kreuzigerovo odvolání proti zastavení činnosti.

22. září 2014 - Rozhodčí komise Českého olympijského výboru po několikadenním projednávání případu oznámila, že Kreuziger se nedopustil porušení antidopingových pravidel a může závodit.

1. října 2014 - Kreuziger se v závodě Milán-Turín vrátil do pelotonu.

24. října 2014 - UCI se spolu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA) odvolala proti zproštění viny k CAS.

28. října 2014 - CAS začal řešit odvolání UCI v Kreuzigerově případu. Jako trest pro Kreuzigera žádala UCI zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení jeho výsledků od března 2011 a pokutu 770.000 eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené s kauzou.

Listopad 2014 - Ve snaze očistit své jméno od podezření z dopingu Kreuziger zveřejnil na internetu údaje ze svého biologického pasu.

Leden 2015 - Kreuziger úspěšně absolvoval dobrovolný test na detektoru lži.

Březen 2015 - Kreuzigerovo slyšení u CAS bylo přeloženo z původně plánovaného přelomu dubna a května na 10. června.

Červen 2015 - Pár dnů po skončení Gira d'Italia, na němž pomohl lídrovi stáje Tinkoff-Saxo Albertu Contadorovi k celkovému prvenství, podstoupil Kreuziger dobrovolné testy na nezávislé soukromé klinice Mayo v USA. Ta potvrdila, že ze změn v jeho biologickém pasu nelze automaticky usoudit, že si vypomáhal dopingem. Potvrdila rovněž i to, že trpí sníženou funkcí štítné žlázy.

Červen 2015 - UCI a WADA na základě "nových informací" stáhly své odvolání k CAS.

 

Právě se děje

Další zprávy