Zlatá Vítková: Když se to vezme, tak jsem závod pokazila

ČTK ČTK
7. 1. 2015 19:45
Přečtěte si ohlasy na zlato české ženské biatlonové štafety.
Vítkové se dneska stejně jako jejím kolegyním nejen dobře střílelo, ale i běhalo.
Vítkové se dneska stejně jako jejím kolegyním nejen dobře střílelo, ale i běhalo. | Foto: CPA Eduard Erben

Oberhof - Podruhé v kariéře se biatlonistka Veronika Vítková radovala ze štafetového triumfu ve Světovém poháru. Poprvé to bylo v rámci smíšené štafety společně i se současným koučem žen Zdeňkem Vítkem a podruhé nyní v Oberhofu.

V roli finišmanky Vítková završila dobře rozjetý závod, který načala Eva Puskarčíková, na ni navázala Gabriela Soukalová a Vítkové předávala Jitka Landová. "Moc si vážím toho, jak jsme závod na trati zvládly. Vždyť podmínky pro střelbu byly dost těžké. Máme opravdu silný tým a to je krásný pocit," řekla Vítková na webu svazu.

Ohlasy dalších členek štafety

Gabriela Soukalová: "Doufám, že to není naše poslední vítězství ve štafetě. Vyhodilo mě to ze závodního rytmu (zlomená hůlka), ale naštěstí potom následoval sjezd a ve stoupání už jsem dostala hůl náhradní. Moc času jsem tak neztratila."

Eva Puskarčíková: "Nevím, zdali to znamená naši příslušnost ke světové špičce, ale pro mě to je určitě motivace do budoucna. Úžasná zkušenost. Už od rána jsem byla nervózní, jak to bude po vánočních svátcích vypadat. Ale se startem to ze mě spadlo a žádné napětí jsem si nepřipouštěla."

Jitka Landová: "Pro mě je vítězství maximem. Nikdo není lepší. Z toho jsem vykulená. Jsem neuvěřitelně překvapená. Když jsem přijela na střelbu, zrovna se tam usadila mlha. Dost jsem se vylekala. Ale snažila jsem se střelbu pohlídat a nejančit."

Češky skvěle střílely

Češky podaly skvělé běžecké výkony a výborně střílely. Puskarčíková a Soukalová dobíjely jednou, Landová dvakrát a Vítková třikrát. "Když se na výsledek podívám touto optikou, tak jsem závod vlastně pokazila," smála se Vítková.

Šestadvacetiletá Vítková vyrážela na závěrečný úsek z druhého místa. Předstihla Ukrajinku a jedinou soupeřkou se jí stala dotírající Bescondová z Francie. "Nechala jsem se jí nejdříve předběhnout, abych trochu pošetřila síly, ale pak se mi zdálo, že zpomalila až moc, tak jsem za to raději vzala," komentovala druhé kolo.

Ve stojce pak obě svorně závod trochu zdramatizovaly. "Dvakrát jsem dobíjela a to byla komplikace, naštěstí Bescondová také," oddechla si Vítková.

Vítkové se jelo hodně dobře

V prvním kopci posledního kola podsaditá Francouzka opět zaútočila. "Ale mně se jelo opravdu dobře a už před vrcholem stoupání jsem byla vedle ní," řekla Vítková.

Bescondová její vysoké strojové tempo nedokázala akceptovat. "Marek Lejsek mi pak hlásil, že získávám náskok každým odrazem. To mi dodalo ještě další energii do závěrečných stovek metrů," řekla a už věřila, že přiveze první místo.

Přitom před startem trenér Zdeněk Vítek netušil, jak na tom Vítková bude s formou, protože přes svátky trénovala s Ondřejem Moravcem a Michalem Šlesingrem v Itálii. "Držela jsem se tréninkového plánu, který mi Zdeněk připravil. A trenérův plán evidentně zafungoval," konstatovala Vítková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy