VIDEO Atleti se bouří proti IAAF: Už vám nevěříme

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 8. 2015 18:31
Diskař Robert Harting a další převážně němečtí atleti natočili video, na němž vyjádřili nedůvěru mezinárodní atletické federaci IAAF.
Video atletů proti vedení IAAF

Frankfurt nad Mohanem - Diskař Robert Harting a další převážně němečtí atleti natočili video, na němž vyjádřili nedůvěru mezinárodní atletické federaci IAAF. Kritika souvisí s nedávným obviněním z rozšířeného užívání zakázaných látek v atletice, sportovci vyčítají IAAF nečinnost a nedůslednost v boji s dopingem.

Němci se do federace pořádně opřeli

Na videu němečtí atleti v čele s olympijským vítězem v hodu diskem Hartingem vystupují se slogany typu "Už vám nemůžeme věřit", "Ničíte náš sport", "Peníze jsou vám přednější než sportovci" či "Chci závodit proti čistým sportovcům, ne monstrům". Harting sám oslovil federaci slovy "drahá IAAF" a vyzval ji k činům. "Teď musíme konat," prohlásil.

Video je reakcí na nedávná obvinění stanice ARD a listu Sunday Times, podle nichž 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů.

Údaje novináři získali bez souhlasu IAAF od utajeného zdroje, který jim poskytl databázi obsahující 12 000 vzorků od 5000 atletů. Hodnoty pak nechali prozkoumat australskými antidopingovými experty Robinem Parisottem a Michaelem Ashendenem.

Harting byl pozvaný do sídla svazu

IAAF už odmítla jejich tvrzení, že v minulých letech podezřelé výsledky krevních testů neřešila, a argumentovala, že od roku 2009, tedy po zavedení biologických pasů, potrestala kvůli abnormálním hodnotám krevního obrazu přes 60 atletů. Novými obviněními se bude zabývat nezávislá komise Světové antidopingové agentury WADA.

Trojnásobný mistr světa Harting se v boji za čistotu sportu projevil opakovaně. Například se nechal vyškrtnout z nominace na světového atleta roku 2014, aby se neocitl na stejné listině jako americký sprinter Justin Gatlin.

Ten byl v minulosti dvakrát potrestán za porušení pravidel o dopingu. Po zveřejnění videa jej IAAF ústy mluvčího Chrise Turnera v přátelském duchu pozvala do svého sídla, aby spolu problematiku dopingu prodiskutovali.

Fakta v dopingovém atletickém skandálu

- Navazuje na reportáž německé stanice ARD o řízeném dopingu ruských sportovců z prosince roku 2014.

- Dle statistik WADA (Mezinárodní antidopingové kanceláře) nejvíce dopují sportovci Ruska a Turecka.

- Tato čísla potvrzuje i aktuální kauza, kterou v neděli 2. srpna rozpoutaly ARD a britský deník Sunday Times. Nejvíce podezřelých hodnot mělo z testovaných atletů konkrétní země Rusko (30 procent, tedy téměř každý třetí testovaný/á Rus/ka), Ukrajina (28), Turecko (27).

- V seznamu jsou také Češi se sedmi procenty a Slováci s osmi.

- Britové mají sice jen tři procenta podezřelých testů, přesto je to celkem sedm atletů. V seznamu ale nejsou jejich největší hvězdy Mo Farah a Jessica Ennis-Hillová.

- Celkem se jedná o 12 tisíc krevních testů dohromady 5000 atletů mezi lety 2001 až 2012.

- Hned u 800 atletů testy odhalily podezřelé hodnoty připomínající doping.

- V seznamu je 55 olympijských vítězů a mistrů světa z těchto let, 21 z nich údajně riskovalo srdeční infarkt či mrtvice.

- Podezřelé hodnoty se dotýkají deseti olympijských šampionů z Londýna 2012.

- 80 procent vyhraných medailí ruských atletů v tomto období je podezřelých.

- Dle zdrojů obou deníků se snažila IAAF (Mezinárodní atletická federace) všechny tyto prohřešky zamést pod koberec.

- Kauza vyšla najevo jen necelý měsíc před volbou nového prezidenta federace. Na tuto pozici kandidují Brit Sebastian Coe a Ukrajinec Sergej Bubka.

 

Právě se děje

Další zprávy