Šokující reportáž o ruském sportu: doping, korupce, vydírání

ČTK ČTK
4. 12. 2014 23:43
Německá televize ARD a francouzský deník L'Equipe obvinily Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Německá televize ARD a francouzský deník L'Equipe obvinily Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání.

Přední vytrvalkyně Lilija Šobuchovová například údajně zaplatila vedení ruské atletiky přes půl milionu dolarů za zamlčení dopingového nálezu.

V jiné části reportáže se zase olympijská vítězka v běhu na 800 metrů Maria Savinovová přiznává k užití steroidů.

Šéf ruských atletů označil obvinění za snůšku lží.

Šobuchovová uplatila mlčení

Šobuchovové, která třikrát vyhrála slavný maraton v Chicagu, bylo podle dokumentu naznačeno, že by kvůli dopingu "mohla mít potíže" a přijít o olympijské hry v Londýně. Ruským atletickým funkcionářům následně za ututlání své kauzy zaplatila 550.000 dolarů (přes 12 milionů korun) a na OH startovala. Když letos Šobuchovová dostala dvouletý trest za nesrovnalosti v biologickém pasu, federace jí údajně dvě třetiny této částky vrátila.

Savinovová, která vyhrála v Londýně osmistovku, se zase na skrytou kameru údajně přiznala k užití zakázaného oxandrolonu. Ve zveřejněné reportáži ovšem není vidět atletčin obličej a není slyšet ani její hlas, neboť výpověď je nadabovaná do němčiny. ARD nicméně tvrdí, že původní verzi s hlasem Savinovové má k dispozici.

Prý se tak děje všude

Podle ARD existují v Rusku podobné praktiky i v dalších sportech, například v plavání, cyklistice, biatlonu, vzpírání nebo běhu na lyžích. Bývalý činovník ruské antidopingové agentury RUSADA Vitalij Stěpanov uvedl, že rozšířenou praxí je zejména uplácení za nezveřejnění dopingových případů nebo falšování výsledků zkoušek. Podle něho dokonce sám šéf národní dopingové laboratoře se zakázanými látkami obchoduje.

"Je to neférová snůška lží," prohlásil v reakci na reportáž prezident ruské atletické federace Valentin Balachničev, obvinění odmítla i RUSADA. Mezinárodní olympijský výbor, atletická federace IAAF i světová antidopingová agentura WADA se nicméně kauzou hodlají zabývat, podle IAAF už dokonce vyšetřování případu Šobuchovové probíhá.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy