Šokující reportáž o ruském sportu: doping, korupce, vydírání

ČTK ČTK
4. 12. 2014 23:43
Německá televize ARD a francouzský deník L'Equipe obvinily Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Německá televize ARD a francouzský deník L'Equipe obvinily Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání.

Přední vytrvalkyně Lilija Šobuchovová například údajně zaplatila vedení ruské atletiky přes půl milionu dolarů za zamlčení dopingového nálezu.

V jiné části reportáže se zase olympijská vítězka v běhu na 800 metrů Maria Savinovová přiznává k užití steroidů.

Šéf ruských atletů označil obvinění za snůšku lží.

Šobuchovová uplatila mlčení

Šobuchovové, která třikrát vyhrála slavný maraton v Chicagu, bylo podle dokumentu naznačeno, že by kvůli dopingu "mohla mít potíže" a přijít o olympijské hry v Londýně. Ruským atletickým funkcionářům následně za ututlání své kauzy zaplatila 550.000 dolarů (přes 12 milionů korun) a na OH startovala. Když letos Šobuchovová dostala dvouletý trest za nesrovnalosti v biologickém pasu, federace jí údajně dvě třetiny této částky vrátila.

Savinovová, která vyhrála v Londýně osmistovku, se zase na skrytou kameru údajně přiznala k užití zakázaného oxandrolonu. Ve zveřejněné reportáži ovšem není vidět atletčin obličej a není slyšet ani její hlas, neboť výpověď je nadabovaná do němčiny. ARD nicméně tvrdí, že původní verzi s hlasem Savinovové má k dispozici.

Prý se tak děje všude

Podle ARD existují v Rusku podobné praktiky i v dalších sportech, například v plavání, cyklistice, biatlonu, vzpírání nebo běhu na lyžích. Bývalý činovník ruské antidopingové agentury RUSADA Vitalij Stěpanov uvedl, že rozšířenou praxí je zejména uplácení za nezveřejnění dopingových případů nebo falšování výsledků zkoušek. Podle něho dokonce sám šéf národní dopingové laboratoře se zakázanými látkami obchoduje.

"Je to neférová snůška lží," prohlásil v reakci na reportáž prezident ruské atletické federace Valentin Balachničev, obvinění odmítla i RUSADA. Mezinárodní olympijský výbor, atletická federace IAAF i světová antidopingová agentura WADA se nicméně kauzou hodlají zabývat, podle IAAF už dokonce vyšetřování případu Šobuchovové probíhá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy