Obří dopingový skandál: Boj o medaile? Čistí nejsou ani Češi

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
3. 8. 2015 13:25
Dopingový skandál, který odstartovaly německá ARD a britský Sunday Times, pořádně otřásá světovým sportem.
Usain Bolt může být v klidu, jeho testy jsou údajně v pořádku.
Usain Bolt může být v klidu, jeho testy jsou údajně v pořádku. | Foto: Reuters

Praha - Bylo to jako blesk z čistého nebe. V neděli dopoledne přišly německá ARD a britský deník Sunday Times se šokující zprávou: Dle jejich zdrojů mělo na osm stovek sportovců v letech 2001 až 2012 podezřelé testy, které by mohly znamenat doping.

Od té chvíle se především na západ, ale také na východ od našich hranic o ničem jiném nemluví. Co se za posledních 24 hodin událo? Jisté jsou tři věci:

1) Dvou z největších hvězd současné atletiky - Jamajčana Usaina Bolta a Brita Moa Faraha - se skandál nedotýká.

2) Zatím nejsou známá žádná jména, která se v seznamu objevila.

3) Dle všeho se jedná o mocenský boj Velké Británie a dalších zemí proti Rusku. Zda to má něco společného se současnou politickou situací na Ukrajině, těžko soudit.

Fakta v dopingovém atletickém skandálu

- Navazuje na reportáž německé stanice ARD o řízeném dopingu ruských sportovců z prosince roku 2014.

- Dle statistik WADA (Mezinárodní antidopingové kanceláře) nejvíce dopují sportovci Ruska a Turecka.

- Tato čísla potvrzuje i aktuální kauza, kterou v neděli 2. srpna rozpoutaly ARD a britský deník Sunday Times. Nejvíce podezřelých hodnot mělo z testovaných atletů konkrétní země Rusko (30 procent, tedy téměř každý třetí testovaný/á Rus/ka), Ukrajina (28), Turecko (27).

- V seznamu jsou také Češi se sedmi procenty a Slováci s osmi.

- Britové mají sice jen tři procenta podezřelých testů, přesto je to celkem sedm atletů. V seznamu ale nejsou jejich největší hvězdy Mo Farah a Jessica Ennis-Hillová.

- Celkem se jedná o 12 tisíc krevních testů dohromady 5000 atletů mezi lety 2001 až 2012.

- Hned u 800 atletů testy odhalily podezřelé hodnoty připomínající doping.

- V seznamu je 55 olympijských vítězů a mistrů světa z těchto let, 21 z nich údajně riskovalo srdeční infarkt či mrtvice.

- Podezřelé hodnoty se dotýkají deseti olympijských šampionů z Londýna 2012.

- 80 procent vyhraných medailí ruských atletů v tomto období je podezřelých.

- Dle zdrojů obou deníků se snažila IAAF (Mezinárodní atletická federace) všechny tyto prohřešky zamést pod koberec.

- Kauza vyšla najevo jen necelý měsíc před volbou nového prezidenta federace. Na tuto pozici kandidují Brit Sebastian Coe a Ukrajinec Sergej Bubka.

Diack má jasno o mocenském boji

"Věřím, že IAAF (Mezinárodní atletická federace) vždy dokazovala, že si je vědoma, že si nemůže podobná pochybení už dovolit. Podle mne se jedná o touhu některých přerozdělit získané medaile na světových šampionátech a tří olympiádách v letech 2004, 2008 a 2012," řekl v uplynulých hodinách úřadující prezident atletické federace Lamine Diack.

Jeho slova se jeví celkem logicky. Největším jeho odpůrcem je Brit Sebastian Coe, politik a bývalý špičkový atlet, který bude za necelé tři týdny usilovat v souboji s Ukrajincem Sergejem Bubkou o post Diackova nástupce v čele atletické federace.

S podezřelými testy přišli - jak bylo již zmíněno výše - jako první němečtí a ostrovní novináři. Ti ve svých článcích neopomínají zdůrazňovat, že mezi podezřelými hodnotami je minimum britských sportovců a že několika z nich by se skandál mohl dotknout tím způsobem, že by v případě pozdějších potvrzení současných informací mohli usilovat o dodatečný zisk medailí z obou akcí.

V seznamu figurují také Češi

Mimochodem - ve vydaném seznamu jsou i čeští atleti. Podezřelých bylo sedm procent z testovaných vzorků tuzemských sportovců v tomto období. U Slováků osm. U Rusů pak dokonce třicet procent!

S tím úzce souvisí zatím poslední bod čerstvé kauzy. Není to tak dávno, zhruba osm měsíců, kdy televize ARD přišla s nařčením, že de facto všichni ruští sportovci dopují (VÍCE ZDE!).

Podle všeho ostatním velmocím vadí, že země, které vládne Vladimir Putin, dostává v posledních letech a měsících pořadatelství stále většího počtu atletických (sportovních) akcí.

Ustojí Rusové tlak?

Jen namátkou: juniorský šampionát příští rok, letošní mistrovství družstev, právě nyní v Rusku probíhá plavecké MS, poslední zimní hry mají všichni ještě v čerstvé paměti, a kde se bude konat příští světové setkání fotbalistů, také není třeba dodávat.

Prezident MOV (Mezinárodního olympijského výboru) Thomas Bach - mimochodem také Němec - se ale snaží zůstat zatím nad věcí a zajímá ho jediné: aby byli případní dopingoví hříšníci potrestáni.

"V tuto chvíli nemáme v ruce nic než obvinění a my musíme respektovat presumpci neviny. Pokud se ale výsledky následného šetření dotknou výsledků olympiády v Londýně, budeme postupovat v rámci našeho hesla nulové tolerance," řekl důrazně Bach.

Do zmíněného šetření se má pustit nezávislá komise pod WADA (Mezinárodní antidopingové federace). Co nakonec zjistí?

 

Právě se děje

před 1 minutou

Na podporu městské turistiky půjdou vouchery za 500 milionů korun, řekla Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to dnes řekla novinářům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy