Špotáková: Vyvodím z toho důsledky, důležité je Rio

ČTK ČTK
30. 8. 2015 15:15
Barbora Špotáková zklamala ve finále oštěpařek, na atletickém mistrovství světa skončila až devátá.
Barbora Špotáková a její reakce na pokažený poslední hod ve finále atletického MS.
Barbora Špotáková a její reakce na pokažený poslední hod ve finále atletického MS. | Foto: Reuters

Peking - Oštěpařka Barbora Špotáková se rozbíhá v Pekingu k pokusu poslední naděje, po kterém na rozběžišti padá v euforii na kolena. Ten výjev se v Ptačím hnízdě odehrál před sedmi lety, kdy pak v šestém hodu získala olympijské zlato. 

Dnes se světová rekordmanka po pokusu záchrany opět ocitla na kolenou, avšak tentokrát s pocitem zoufalství. Po deseti letech nezískala na velké akci medaili, na mistrovství světa nepostoupila do užšího finále a skončila devátá.

"Zázraky se nedějí," hlesla Špotáková. "Zažila jsem tady nádherný příběh v roce 2008, ale život není o opakování stejných věcí," prohlásila čtyřiatřicetiletá oštěpařka. "Byla jsem na kolenou, příběh se trochu opakoval," uvedla. Jen s tím rozdílem, že před sedmi lety hodila o více než jedenáct metrů dál. "Ale já jsem tomu už od začátku moc nevěřila. Byla jsem hrozně unavená. Rio de Janeiro. To je moje odpověď," řekla k olympijským hrám, na kterých bude útočit na třetí zlato.

Deset dní na pokoji, to bylo k ničemu

V Pekingu ji prý trochu zničila dlouhá aklimatizace. Původně si chtěla odpočinout od rodinných povinností, ale nakonec se ukázalo, že to nebylo nutné. "Chyba. Já se nepotřebuju aklimatizovat deset dní. My matky nepotřebujeme vlastně žádnou aklimatizaci. Když ve tři ráno vstaneš, tak jedeš," prohlásila. "Tady deset dní ležím na pokoji a to je mi k ničemu. Doma nemám den a noc. Tady čumím do zdi. Pátý den byl dobrý, ale potom to odešlo," líčila.

Špotáková se na podzim dlouho rozhodovala, co dál se svou kariérou. Její kouč Jan Železný nechtěl být podepsán pod výkony světové rekordmanky, pokud nepojede v zimě na dva měsíce do Afriky trénovat. Matka dvouletého Janka měla svou hlavu, dala přednost rodině, nechtěla ji dělit. Říkala si dokonce, že když to nepůjde, na MS do Pekingu nepojede. Jenže i když začátek sezony byl neslavný, její průběh ukázal, že je připravena dobře. V Pekingu se ale zlatý olympijský příběh neopakoval.

Důležité je Rio, vyvodím důsledky

"Nebudu smutnit, já jsem se tak rozhodla, teď z toho vyvodím důsledky a strategii na další rok. Pro mě je důležité Rio," uvedla. "Jsou to dnes pro mě důležité zkušenosti, ze kterých něco vyvodím na příští rok. Rozhodně si najdu trenéra na techniku," rozhodla se.

Nějaké plány už má. Už má i jména a mezi nimi by mohl figurovat také Železný. Jenže ten ze svých požadavků neustoupí. A Špotáková nejspíš také ne. "Přeci Lukášovi (otec) nevezmu na dva měsíce Janečka," řekla jasně a zaleskly se jí u toho oči. "Nebudu říkat nic. Času je dost. Musím to ucelit. Já začínám trénovat v listopadu, v prosinci beru oštěp, času je dost," konstatovala.

Po dvou týdnech bez syna Janka a přítele se s nimi v pondělí setká v Curychu, kam přijedou na finálový mítink Diamantové ligy. Psychika Špotákové opět nabere správný směr. "Myslím, že tam se hodím do klidu. Chci nějakou hezkou tečku po sezoně," plánovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy