Drahotová nestačila tempu Číňanek, Bába je ve finále

Aktualizováno 28. 8. 2015 6:33
Česká chodkyně Anežka Drahotová na atletickém mistrovství světa v Pekingu skončila na osmém místě a se ztrátou tří minut na vítězku.
Anežka Drahotová.
Anežka Drahotová. | Foto: ČTK

Peking - Česká chodkyně Anežka Drahotová na atletickém mistrovství světa v Pekingu skončila na osmém místě a se ztrátou tří minut na vítězku, čímž si o jedno místo pohoršila oproti minulému šampionátu v Moskvě. Výškař Jaroslav Bába se kvalifikoval do nedělního finále.

Závod chodkyň vyhrála v těsném čínském souboji Chung Liou, která došla do cíle v čase 1:27:45 a zajistila tak první zlato pořadatelské zemi. Druhá skončila ve stejném času Siou-č' Lu. Třetí místo obsadila Ludmila Oljanovská z Ukrajiny (1:28:13).

Drahotová nezačala závod špatně a od jeho úvodu se držela zběsilého tempa Číňanek, jenže nevydržela dlouho. A poté, co viděla od rozhodčích jeden terčík, začaly se jí soupeřky i medaile vzdalovat.

Závod bolel. Spokojená ale nebyla

Nakonec Drahotová do cíle došla v čase 1:30:32 na osmé příčce i díky tomu, že rozhodčí dvě soupeřky před ní diskvalifikovali.

"S osmou příčkou samozřejmě nejsem spokojená, ale dnes ten závod opravdu bolela. Necítila jsem se tak, jak bych chtěla. Závod se vyvíjel dobře, ale od nějakého třináctého kilometru to pro mě bylo pocitově strašně rychlé," přiznala pak Drahotová v rozhovoru pro Českou televizi, že jí tempo závodu nesvědčilo.

Bába se zachránil na poslední chvíli

Bába v kvalifikaci zdolal na třetí pokus potřebnou limitní výšku 231, čímž si o centimetr překonal letošní maximum. Spolu se šestým mužem olympijského pekingského závodu před sedmi lety prošlo do finále dalších třináct výškařů. K tomu bylo potřeba skočit 229 cm na první pokus.

To se ale Bábovi nepodařilo. Tuto výšku dvakrát shodil a zachraňoval se napotřetí. Bylo jasné, že bude muset skočit limit, ale potřeboval k tomu také tři pokusy.

"Škoda, že jsem těch 229 nepřekonal napoprvé, protože to lehce spadlo a pak mi to sebralo hodně sil," hodnotil Bába kvalifikaci. "Musím přiznat, že jsem pak už o sobě docela pochyboval, snad si do neděle do večera odpočinu a dám se dohromady," věřil.

Nejlépe si v kvalifikaci vedli Kanaďan Derek Drouin a Číňan Kuo-wej Čang, kteří neměli ani jediný nezdařený pokus. Naopak vyřazeni jsou silní Andrej Procenko z Ukrajiny, Američan Jesse Williams i Rus Ivan Uchov.

Schippersová překonala rekordy

O vrchol sedmého dne MS se postarala Nizozemka Dafne Schippersová, která triumfovala v běhu na 200 metrů v evropském rekordu a rekordu šampionátu 21,63. Rychleji v historii běžely jen světová rekordmanka Florence Griffithová-Joynerová (21,34) a Marion Jonesová z USA. Třiadvacetiletá Schippersová přidala senzační titul ke stříbru ze stovky. Nizozemsko má díky ní druhé zlato po vítězství tyčkaře Rense Bloma v roce 2005.

Bývalá vícebojařka, která předloni v Moskvě získala bronz v sedmiboji, překonala 36 let starý evropský rekord Marity Kochové 21,71. Díky výbornému závěru předstihla o tři setiny Jamajčanku Elaine Thompsonovou, které nestačil k titulu ani osobní rekord. Třetí byla další Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová.

Zlato ve skoku do dálky vybojovala Američanka Tianna Bartolettaová posledním pokusem dlouhým 714 cm. Po deseti letech získala druhý světový titul. V závěrečné sérii sesadila z prvního místa Sharu Proctorovou, která třetím skokem do vzdálenosti 707 vylepšila svůj britský rekord. Národní maximum překonala také bronzová Srbka Ivana Spanovičová, která skočila 701 cm hned na úvod soutěže.

Mistrem světa v běhu na 110 m překážek se stal Rus Sergej Šubenkov v národním rekordu 12,98 sekundy. Hranici 13 sekund pokořil jako jediný z finalistů a jako čtvrtý Evropan v historii. Pro Rusko získal v Pekingu první zlato. Za ním skončil o pět setin zpět Jamajčan Hansle Parchment a třetí byl Američan Aries Merritt, olympijský vítěz a světový rekordman, kterého příští týden čeká transplantace ledvin.

V závodu žen na 100 metrů překážek přidala další zlato do jamajské sbírky Danielle Williamsová, která vyhrála v osobním rekordu 12,57. Za ní doběhly dvě Evropanky - Němka Cindy Rolederová si časem 12,59 rovněž vylepšila své maximum, třetí Alina Talajová dokonce zlepšila běloruský rekord na 12,66. Sedmá doběhla sestra vítězky Shermaine Williamsová.

Helcelet čtrnáctý

Adam Sebastian Helcelet figuruje po prvním dnu desetiboje na 14. místě se ziskem 4202 bodů. A tvářil se spokojeně, protože většinu sezony nemohl kvůli bolavé Achillově šlaše trénovat. "Jsem zdravý, užívám si to. Baví mě to. Cítím se dobře, ale výkony tomu moc neodpovídají. Čekal jsem od toho trošku víc," přiznal. Radost mu udělal osobní rekord v kouli. "To se dalo čekat, kvůli zranění jsem trénoval hlavně vrhy. Uvidíme, kolik zbylo sil na zítra," dodal.

Vede světový rekordman Ashton Eaton z USA, který dva roky neabsolvoval celý desetiboj, naposledy ho dokončil při svém vítězství na MS v Moskvě. Po pěti disciplínách má 4703 bodů. Zaskvěl se zejména v běhu na 400 m, v němž časem 45,00 sekundy vytvořil desetibojařský světový rekord a běžel v Pekingu rychleji než český rekordman na této trati Pavel Maslák. Eaton ztrácí v mezisoučtu na vlastní světový rekord 26 bodů.