Špotáková, Synek. Národní hvězdy mají 50 tisíc měsíčně

Miloslav Lubas
7. 9. 2011 11:30
Dukla platí olympioniky dobře. Ale fotbal to není
Barbora Špotáková na MS v Jižní Koreji.
Barbora Špotáková na MS v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek, stříbrní medailisté z nedávného mistrovství světa v atletice a veslování, berou nižší platy než průměrný fotbalista v druhotřídním evropském klubu Sparta Praha.

Nebo kterýkoli člen české fotbalové reprezentace, jež hrou zklamala ve Skotsku.

Obě hvězdy v ceněných olympijských sportech zaměstnává Armádní sportovní centrum (ASC) Dukla. Nejvyšší hrubé mzdy tam dosahují 52 tisíc korun.

Aktuálně.cz to řekla mluvčí ASC Dukla Ivana Roháčková.

"Ale našim sportovcům dáváme jistotu, že pokud mají dobré výsledky, tak své peníze dostanou. To oceňuje například trenér Barbory Špotákové, trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný," prohlásila Roháčková.

"A poskytujeme kvalitní podmínky pro přípravu," dodala.

Čtěte také:
Z českých sportovců vydělává nejvíc brankář Čech
Finále snů. Špotáková je stříbrná, dál hodila jen Ruska
Český víkend snů přinesl světové tituly i důležité body
Skifař Synek získal na šampionátu stříbrnou medaili

Sparta platy svých hráčů nezveřejňuje, ale většina z nich bere více než sto tisíc korun měsíčně a její ´hvězdy´ několik set tisíc korun.

U několika hráčů s výsadním postavením měsíční mzda přesahuje podle hodnověrných zákulisních informací půl milionu korun.

Nejlépe placený český sportovec Petr Čech v londýnské Chelsea dostává za necelé dva dny od svého klubu zhruba tolik peněz jako Špotáková nebo Synek za celý rok. Tedy přes 600 000 korun.

Dukla platí reprezentanty podle úspěchů ve světě

Na rozdíl od nich nikdy nevyhrál žádnou evropskou nebo světovou trofej - ani olympiádu, ani mistrovství světa nebo Evropy a dokonce ani žádnou mezinárodní klubovou trofej.

Mzdy přes 100 000 dostávají i opory dalších mužstev v tuzemské první lize, jež svou kvalitou patří do druhé evropské desítky.

Dukla rovněž nezveřejňuje platy svých zaměstnanců-sportovců, počítají se jim však podle úspěchů.

Ale kdo jiný mohl jít až na maximum než olympijská vítězka a mistryně světa v hodu oštěpem Špotáková a nejlepší skifař zeměkoule z loňského roku, mistr světa a stříbrný medailista z olympiády v Pekingu 2008 Synek?

Jejich sláva se však může nejlépe placeným českým fotbalistům vyrovnat jen při olympiádách a při mistrovstvích světa.

Výhry na mítincích Diamantové ligy a Světovém poháru nebo dokonce vítězství v jejich pořadí blednou před červenými kartami pro sparťanského stopera Řepku či zlatými přihrávkami plzeňského fotbalového režiséra Horvátha.

O Čechovi, Rosickém, Jágrovi a dalších českých fotbalových, ale i hokejových velikánech v žoldu evropských a světových velkoklubů ani nemluvě.

V Dukle je i elitní motocyklista Smrž. Ale bez platu

V Dukle se na reprezentaci Česka připravuje 165 vrcholových sportovců. Dukla je vede v dvanácti oddílech jako ´sportovní instruktory´.

V Dukle je i motocyklový závodník Jakub Smrž, třetí z víkendového závodu MS superbiků. "Máme s ním smlouvu, ale nedostává od nás žádný plat. Může však využívat naše zázemí pro regeneraci a poskytujeme mu i zdravotní péči," podotkla Roháčková.

Pouze 38 nejlepších sportovců z Dukly si vydobylo postavení profesionálních vojáků. Předtím museli vybojovat medaili na OH, MS nebo ME.

Profesionální vojáci si žijí lépe než sportovci - civilisti

V letech 2008 až 2010 získali sportovci z ASC Dukla na olympijských hrách čtyři zlaté (Špotáková, Kostelecký a dvakrát Sáblíková), dvě stříbrné medaile a dvě bronzové medaile. Na seniorských mistrovstvích světa 21 zlatých, 18 stříbrných  a 22 bronzových medailí. Na mistrovství Evropy 26 zlatých, 21 stříbrných a 34 bronzových medailí.

Ostatních 127 sportovců z Dukly jsou občanští zaměstnanci. Začínající nebo méně úspěšní reprezentanti musí vyjít měsíčně s platem okolo 20 000 korun.

Skifař Ondřej Synek po vítězství na MS 2010.
Skifař Ondřej Synek po vítězství na MS 2010. | Foto: Adam Nurkiewicz

"Některé sportovce, hlavně studenty, zaměstnáváme na nižší úvazek,"dodala Roháčková.

Profesionální vojáci jsou na tom s penězi v Dukle lépe než sportovci ´bez uniformy´. Berou příplatek za své hodnosti a obdrží ještě příspěvek na bydlení. Měsíčně se pohybuje okolo 10 000 korun.

Při odchodu z armády dostávají takzvané odbytné nebo odchodné a výsluhový příspěvek.

Vojáci profesionálové se dělí na nadporučíky (vysokoškoláci), praporčíky (středoškoláci) a desátníky (vyučení nebo se základním vzděláním).

Špotáková je nadporučice, Šebrle ´čestný´ major

Výjimky existují. Třeba vyučený zlatník se střední školou, skifař  Synek, obdržel po zlaté medaili z loňského MS hodnost nadporučíka. Má ji však propůjčenou jako ´čestnou´, a proto inkasuje přípatek pouze za hodnost praporčíka.

Nadporučíkem je rovněž absolventka České zemědělské univerzity, inženýrka Barbora Špotáková. Za svou hodnost pobírají nadporučíci měsíčně 3300 korun. Praporčíci dostávají 2600 korun a desátníci 1300 korun.

Šebrleho povýšil ministr obrany po vítězství na olympiádě v Aténách 2004  na majora. Stejně jako u Synka se ale jedná pouze o propůjčenou ´čestnou´ hodnost. Na výplatnici zůstává Šebrle jako nadporučík s hodnostním příplatkem 3300 korun.

Sportovci v uniformě odcházejí  z Dukly s ´výslužkou´

Odbytné profesionálních vojáků závisí na době strávené v Dukle. Průměrný hrubý měsíční plat se vynásobí počtem odpracovaných let.

Pokud někdo v armádě vydrží jako sportovec deset let a jeho mzda dělá například 30 000 korun, do civilu si odnáší jednorázovou částku 300 000 korun.

Po deseti letech služby v armádě se odbytné zvyšuje každoročně již pouze o polovinu průměrné mzdy. Jeho maximální hranice smí být 18 průměrných platů. 

Petr Čech, nejlépe placený český sportovec současnosti.
Petr Čech, nejlépe placený český sportovec současnosti. | Foto: Reuters
 

Profesionální vojáci si po odchodu do civilu mohou místo odbytného zvolit odchodné a výsluhový příspěvek. Na odchodné však získávají nárok až po 15 letech služby u armády.

A v nejlepším případě se rovná šestinásobku průměrného platu. Výsluhový příspěvek se pohybuje měsíčně většinou mezi 1500 až 1800 korunami. Bývalí vojáci ho dostávají až do konce života.

Patnáctiletá profesionální vojenská kariéra však není  u sportovců obvyklá. Tak dlouhou ´životností´ se mohou pochlubit většinou pouze sportovní střelci.

Nedávno například odešel do civilu po 15 letech kariéry vojáka z povolání Miroslav Januš - bronzový medailista ve střelbě na běžící terč z olympiády v Atlantě 1996.

Deset let v Dukle si připsal moderní pětibojař, bronzový medailista z olympiády v Aténách 2004 Libor Capalini. Po skončení sportovní kariéry ho Dukla navíc zaměstnala jako vojáka z povolání.

"Pro všechny bývalé sportovce - vojáky z povolání však místa v armádě nejsou a řada z nich si hledá práci jinde," vysvětlila Roháčková.

Místo v Dukle nemá nikdo pod penzí

Sportovci bez uniformy nárok na odbytné nebo odchodné a výsluhový příspěvek nemají. Mezi občanské zaměstnance Dukly se řadí například kanoistka na divoké vodě, zlatá medailistka z olympiády v Atlantě 1996 a v Sydney 2000 Štěpánka Hilgertová.

S profesionálními vojáky uzavírá Dukla smlouvy zpravidla na dva roky, s občanskými zaměstnanci obvykle na jeden rok.

Vydělal Jaromír Jágr za více než 20 let hvězdné kariéry miliardu korun?
Vydělal Jaromír Jágr za více než 20 let hvězdné kariéry miliardu korun? | Foto: Ludvík Hradilek

Smlouvy se sportovcům v Dukle obnovují. Ale když jejich výkonnost klesne pod reprezentační úroveň, v ASC končí. "Pokud se někdo zraní, tak s ním pracovní poměr ihned nezrušíme. Dáváme mu šanci, aby se uzdravil a vrátil se ke sportu," konstatovala Roháčková.

Sportovci v takových případech žijí z nemocenské stejně jako ´obyčejní´ lidé.

Vojákem z povolání by se chtěla stát sportovní střelkyně a medailistka z olympiády i z mistrovství světa Lenka Marušková. Kdyby ji armáda přijala, musela by na tříměsíční výcvikový kurs do Vyškova.

Po olympiádě v Londýně 2012 by byl rád vojákem z povolání rovněž nejlepší světový biker Jaroslav Kulhavý. "Dříve to nejde. Před olympiádou by mu tříměsíční kurs narušil přípravu. Totéž platí pro Maruškovou," uvedla Roháčková.

 

Právě se děje

Další zprávy