Sport v internetovém 21. století? Místo stopek všechno hlídá tablet

Radek Vičík Radek Vičík
15. 10. 2015 14:41
S příchodem moderních technologií se mění řada odvětví a sport nemůže zůstat pozadu. To, co bylo dříve utopií, se dnes stává faktem. Řízení fotbalového klubu probíhá online jako jedna obrovská počítačová hra, trenéři mají okamžitě k dispozici data z právě probíhajícího závodu a v monopostu formule 1 je přes 100 senzorů sledujících vše od tlaku v pneumatikách po brzdnou sílu v každé zatáčce.
Analýzu tréninkových a herních dat využívá také německá tenistka Angelique Kerberová.
Analýzu tréninkových a herních dat využívá také německá tenistka Angelique Kerberová. | Foto: SAP

Praha - Hřiště pečlivě sledované řadou vysokorychlostních kamer, z nichž dokáže speciální software s vysokou pravděpodobností analyzovat jednotlivé hráče i konkrétní herní situace, systém zpracovávající vmžiku obrovské množství dat, z nichž ta klíčová se okamžitě objeví trenérovi na střídačce na jeho tabletu. To není vize sportu budoucnosti, ale zcela reálné využití nejnovějších technologií přímo "v akci".

Možná vám tento příklad připadá trochu přitažený za vlasy a ptáte se, kdeže mají trenéři ty tablety při zápasech? Inu, ve většině sportů zatím panují obavy z nadměrné výhody týmu využívajícího okamžitý přístup k datům, a tak jsou podobná "udělátka" zakázána.

Na trénink ano, do O2 areny už ne

Pocítili to na sobě i čeští reprezentanti při květnovém světovém šampionátu v Praze. Mezinárodní hokejová federace dlouho a pečlivě zkoumala jejich přípravu založenou na online sledování tréninků a hry. I když samotný systém nezakázala, nikdo z realizačního týmu nesměl mít během zápasu na střídačce tablet, do něhož by "tekla" reálná data a tipy pro zlepšení hry.

Ovšem při tréninku fotbalistů Bayernu Mnichov je už zcela běžné, že koučové online naplánují do kalendáře jeho celý program. Pak mohou přímo na svém zařízení sledovat, jak hráči plní zadané úkoly či zda se náhodou "netoulají" po jiném než určeném sektoru hřiště.

Systém je navíc použitelný i pro mládežnické týmy v rámci mnichovského velkoklubu, takže mladí adepti fotbalu mohou začít trénovat jako profesionální hvězdy

Tím ale invaze IT do chodu momentálně nejúspěšnějšího evropského fotbalového klubu zdaleka nekončí.

"Když se minulý týden zranil Mario Götze, zadal týmový lékař do systému informace o jeho stavu a délce léčby a vybraným lidem přišla hned zpráva na jejich zařízení. Trenéři i vedení pak mohou postupně sledovat, jak rekonvalescence probíhá, kdy bude hráč znovu připraven nastoupit," vysvětlil Achimm Ittner z oddělení Sports & Entertainment společnosti SAP. Tato firma několika německým týmům včetně Bayernu dodává kompletní systém řízení klubu.

Skutečný klub jako velký herní manažer

A když kompletní, tak úplně se vším včetně ekonomiky, marketinku či prodeje vstupenek. "Jsme vlastně firma jako každá jiná. Musíme sledovat finanční toky a hospodaření jednotlivých oblastí. Je vlastně jedno, jestli hrajete bundesligu, nebo druhou nejvyšší soutěž, počet finančních transakcí nám po sestupu klesl jen asi o 15 procent," vysvětlil Mario Hamme, finanční ředitel momentálně druholigového německého Norimberka.

"Co chtějí všichni trenéři na světě? Peníze na posílení týmu. A my se je musíme snažit vydělat, aby nebylo nutné prodávat nejlepší hráče s cílem zajistit stabilitu klubu," dodal německý manažer, který do fotbalu přišel z auditorské společnosti.

Řízení špičkového klubu se tak při použití vhodné platformy změní vlastně ve velký fotbalový manažer známý z počítačových her. Ovšem tady "hrajete" se skutečnými penězi, hráči a vybavením.

Jeden zápas jako několik filmů

"Při takovém kvantu dat je rozhodující, aby každý konkrétní člen dostal data relevantní pro svoji činnost. Například záznam fotbalového zápasu ve 4K rozlišení má objem dat na úrovní tří až čtyř celovečerních filmů. Ale pokud vám příslušný podprogram nedokáže vyhodnotit, kde najdete jakou akci, tak se v něm ztratíte," upozornil Ittner z firmy SAP.

Výstup dat ze systému německého Hoffenheimu:

Jen pro představu. Z nedávného bundesligového duelu Bayernu s Hoffenheimem, jenž mnichovský tým vyhrál 4:0, program "vyseparoval" nejen všechny čtyři branky, ale také například více než 400 přihrávek či několik desítek faulů.

Každou takovou akci je pak možné si samostatně přehrát a poslat ji třeba hráči, který udělal chybu bez nutnosti svolávat celý tým na videotrénink.

Úspěšnost rozpoznání hráče nebo konkrétní akce dosahuje podle Ittnera 80 až 90 %. "Nejkomplikovanější je to při skrumážích třeba před brankou, kde je vedle sebe hned několik hráčů," dodal.

Formule "samochodka"

S postupující elektronizací se přesnost vyhodnocování záznamu bude stále zvyšovat a při zadání správného algoritmu a s přihlédnutím k jeho specifikám  je možné celou analytickou platformu použít téměř pro jakýkoliv sport.

Už nyní SAP spolupracuje s ženskou tenisovou organizací WTA na Turnaji mistryň, kde bude probíhat analýza herních dat v reálném čase. Již během zápasu tak bude mít trenér nejen Petry Kvitové - a časem i fanoušci - k dispozici velmi detailní informace o zápase, včetně úspěšnosti jednotlivých úderů, míst dopadů míče a mnoha dalších.

Monoposty formule 1 jsou doslova prošpikovány senzory:

Extrémní verzi budoucnosti nastínil expert SAP ve formuli 1. "V monopostech je dnes také množství senzorů vysílajících data v reálném čase, že by pilot mohl jen šlapat na plyn a zbytek by se automaticky řídil z boxů podle polohy vozu na trati, stavu vozovky, opotřebení pneumatik, množství paliva a dalších parametrů. Ale tímto směrem my ani jít nechceme a nebavilo by to ani fanoušky," podotkl s úsměvem Ittner.

 

Právě se děje

Další zprávy