Formule 1

Formule 1

Světový šampionát formule 1 se jezdí nepřetržitě od roku 1950. První Velká cena se konala 13. května 1950 v britském Silverstonu. Prvním mistrem světa se stal Ital Giuseppe Farina s Alfou Romeo. Titul v roce 2019 získal pošesté v kariéře Lewis Hamilton, mezi týmy jej obhájil jeho tým Mercedes.

Nejúspěšnějším jezdcem historie je Michael Schumacher, který získal sedm titulů mistra světa. Za ním je Hamilton, Juan Manuel Fangio byl šampionem pětkrát, Alain Prost a Sebastian Vettel čtyřikrát. Schumacher také vyhrál nejvíce Velkých cen (91) a nejrychlejší kol (77). Nejvíce Grand Prix absolvoval zatím Rubens Barrichello (322). Vettel, který vyhrál v letech 2010 až 2014, je nejmladším mistrem světa, nejmladším vítězem Grand Prix historie se v GP Španělska 2016 stal Max Verstappen.

Nejúspěšnější stájí formule 1 je Ferrari, které vyhrálo 238 závodů a vybojovalo 16 Pohárů konstruktérů.Nejčastěji se závodilo v Monze, která hostila celkem 69 Velkých cen Itálie, o pouhé tři závody méně má Monako.

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Hamilton zakončil sezonu stejně suverénně, jak získal letošní titul: výhrou start-cíl
Formule 1

Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál nedělní Velkou cenu Abú Zabí formule 1 a ukončil tak symbolicky sezonu, v níž získal svůj šestý titul mistra světa.
Hamilton ukončil čekání na pole position, vyhrál poslední kvalifikaci sezony
Motorismus

Už jistý mistr světa Lewis Hamilton vyhrál sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Abú Zabí formule 1.
Tréninky formule 1 v Abú Zabí patřily Bottasovi
Formule 1

Dnešní tréninky na poslední závod sezony formule 1 Velkou cenu Abú Zabí ovládl Valtteri Bottas.
Formule jako pírko, mechanici hlavou vzhůru. Red Bull měnil kola ve stavu beztíže
2:32
Formule 1

Tým formule 1 Red Bull se vydal do stavu beztíže. Jeho mechanici ve výšce 10 km a bez gravitace vyměnili všechna čtyři kola závodního monopostu.
Do Mostu zamíří zánovní monoposty formule 1. Traťový rekord je v ohrožení
Formule 1

Novinkou programu mosteckého autodromu bude příští rok klání zánovních monopostů formule 1 závodících pod hlavičkou Maxx Formula.
Analýza: Leclerc nebyl v Sao Paulu jen obětí, od Vettela ochutnal vlastní medicínu
Formule 1

Kolize Sebastian Vettela a Charlese Leclerca v GP Brazílie vyvozovala řadu emocí. Nezaujatý pohled najde překvapivé souvislosti.
Šéf Ferrari: Vettel s Leclercem předvedli hloupý kousek, ale poučíme se z něj
Formule 1

Šéf stáje formule 1 Ferrari označil vzájemný souboj Sebastiana Vettela a Charlese Leclerca za hloupý.
Zničená obě Ferrari a potrestaný Hamilton. Brazílie nabídla velké formulové drama
Formule 1

Pro třetí letošní triumf v F1 si v Brazílii dojel Max Verstappen v Red Bullu, obě Ferrari skončila po vzájemné kolizi.
V Brazílii zajel nejlepší kvalifikaci Verstappen s Red Bullem
Formule 1

Max Verstappen v Red Bullu zvítězil v kvalifikaci na Velkou cenu Brazílie formule 1. Pro 22letého Nizozemce to je druhá pole position v kariéře.
Formulovému pátku v Sao Paulu vládl Vettel
Formule 1

Německý pilot Sebastian Vettel vyhrál první den tréninků na nedělní Velkou cenu Brazílie formule 1.
Hamilton překvapil. Neví, zda bude pokračovat v Mercedesu, chce roztáhnout křídla
Formule 1

"Zůstat dlouho na místě nemusí být vždycky dobré," prohlásil šestinásobný mistr světa.
K Schumacherovi nesmí ani jeho manažer. Bojí se, že bych o něm řekl pravdu, tvrdí
Formule 1

Před pětadvaceti lety získal legendární jezdec svůj první titul mistra světa ve formuli 1.
Komentář: Hamiltonův doktor Jekyll zpívá unylé písně, pan Hyde pak vládne formuli 1
Formule 1

Lewis Hamilton se šestým titulem znovu zapsal do historie formule 1. I když je to občas zvláštní šampion, v současné éře na něj prostě nikdo nemá.

S Räikkönenem bude za Alfu Romeo dál jezdit Ital Giovinazzi

Italský pilot formule 1 Antonio Giovinazzi bude i příští rok jezdit za stáj Alfa Romeo, v níž tvoří dvojici s bývalým mistrem světa Finem Kimim Räikkönenem. Vedení týmu prodloužilo s pětadvacetiletým jezdcem smlouvu o jeden rok. Ve své nováčkovské sezoně v F1 zatím Giovinazzi bodoval ve třech závodech, jeho nejlepším výsledkem bylo deváté místo ve Velké ceně Itálie.

"Antonio ukázal, že je hodně rychlý jezdec, i po boku takového závodníka, jakým je Kimi. Očekáváme, že se bude dál zlepšovat a nabírat zkušenosti," uvedl šéf Alfy Romeo Frédéric Vasseur.

Giovinazzi má po 19 závodech na kontě čtyři body, zatímco šampion z roku 2007 Räikkönen dosud nasbíral 31 bodů.