Přindiš, který na německém kanále ovládl kvalifikaci a v semifinále byl třetí, zvládl stejně jako další tři závodníci v pořadí zrádnou trať čistě. Druhého Itala Giovanniho de Gennara porazil o 71 setin, třetí Francouz Boris Neveu dojel o dalších 26 setin zpět. Před Prskavce se dostal ještě čtvrtý Slovák Jakub Grigar.
Třiatřicetiletý Přindiš byl na MS dosud nejlépe stříbrný před pěti lety v Pau, kde nestačil pouze na Ondřeje Tunku. Stal se čtvrtým českým mužským mistrem světa na kajaku, kromě Tunky to dokázali ještě Vavřinec Hradilek (2013) a dvakrát Prskavec (2015 a 2019).
"Nevím, jestli mi to už došlo," řekl Přindiš po slavnostním vyhlášení se zlatou medailí na krku.
"Po mém vnitřním neúspěchu, kdy jsem si nevyjel olympiádu (v Tokiu), jsem si řekl, že je to můj cíl na následující rok. Loni se to nepodařilo smolně v Bratislavě, a letos jsem se připravil stejně dobře a klaplo to," dodal.
Přindiš vyrazil na trať jako třetí od konce a ujal se vedení. Když jej nepředstihl druhý muž ze semifinále De Gennaro, zbýval už jen Slovinec Peter Kauzer. Dvojnásobný mistr světa i Evropy a stříbrný olympionik z Ria 2016 ale chyboval hned v úvodu a nakonec skončil až desátý. O mistru světa bylo jasno.
Přindiš se ale cítil spokojený hned po projetí cílem, kdy ještě nevěděl, jaký bude mít za cenný kov. "V tu chvíli jsem si řekl, že to byla dobrá jízda a nemám se vůbec za co stydět, ať to dopadne, jak to dopadne. Jestli vyhraju nebo ne. Byl jsem spokojený," prohlásil.
"Dokázal jsem to tady ustát hlavou, což byl můj hlavní cíl. Nenechat se rozhodit nějakými drobnými problémy třeba na horní části trati a nechat si síly hlavně na spodek, který byl dneska nejdůležitější. Největší podíl na tom má hlava, že jsem to dokázal ustát, vyfiltrovat a jet si svoje. A asi i trošku štěstí," dodal nový šampion.
Prskavec si připsal dvousekundovou penalizaci nejprve na 14. brance a další mu naskočila na čísle 22. Bez medaile skončil stejně jako loni v Bratislavě, kde vypadl v semifinále. Tehdy se na tom podepsalo to, že nebyl na MS optimálně psychicky ani fyzicky naladěn po předchozím triumfu v olympijském Tokiu.
"Bylo to přesně naopak než v semifinále. Nahoře si myslím, že mi to vyšlo přesně, jak jsem si řekl. Na druhém přejezdu jsem musel jet erku (pozadu), co nebyla plánovaná. Nicméně tam jsem vedl, bylo to super. Pak jsem projel ty přesazené branky a při nájezdu do levé protivody na středu přišel dotyk, ani nevím moc proč. Ale asi se ten válec posunul nahoru a já včas nezareagoval," líčil Prskavec.
Čistý čas jízdy (94,23) měl nejrychlejší. "Furt jsem cítil, že rychlost mám. Takže jsem nepanikařil a pak to vycházelo dobře. Trochu hůř mi vyšla osmnáctka, ale to je otázka vody, s tím jsem počítal, že to nemusí být tak dobré jako v první jízdě. Krásně mi vyšla levá protivoda na odpich. Pak jsem vjel do další, skoro jsem se převrátil a pravděpodobně jsem se ještě dotkl, což jsem nevěděl. Pak jsem to drtil do cíle a je z toho páté místo," konstatoval Prskavec.
Mezi ženami obhájila titul z Bratislavy domácí Němka Ricarda Funková a přidala další úspěch ke zlatu z olympiády v Tokiu. O 1,31 sekundy předčila hvězdnou Australanku Jessicu Foxovou, která nevylepšila rekordní bilanci osmi individuálních triumfů ze světových šampionátů. Bronz brala další německá kajakářka Elena Liliková, na vítěznou krajanku ztratila téměř tři sekundy.
Tereza Fišerová, Antonie Galušková a Tunka vypadli v dopoledním semifinále.
Mistrovství světa ve vodním slalomu v Augsburgu (Německo):
K1:
Muži: 1. Přindiš (ČR) 94,78 (0 tr. sekund), 2. De Gennaro (It.) -0,71 (0), 3. Neveu (Fr.) -0,97 (0), …5. Prskavec -3,45 (4), v semifinále 21. Tunka (oba ČR).
Ženy: 1. Funková (Něm.) 101,14 (0), 2. J. Foxová (Austr.) -1,31 (0), 3. Liliková (Něm.) -2,85 (2), …v semifinále 17. A. Galušková, 29. Fišerová, Valíková (všechny ČR) vyřazena v kvalifikaci.