Sáblíková: Sportovně už mám splněno, Rio ale bude další výzva

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2015 13:12
Martina Sáblíková si z mistrovství světa v silniční cyklistice přivezla místenku na letní olympiádu do Ria de Janeira, nyní se už ale začne opět plně soustředit na svůj hlavní sport, rychlobruslení.
Martina Sáblíková po MS v cyklistice 2015
Martina Sáblíková po MS v cyklistice 2015 | Foto: ČTK

Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou tři starty na zimních olympiádách, na kterých získala tři zlaté medaile, a příští rok ji čeká premiéra na letních hrách. Na cyklistickém mistrovství světa v Richmondu v úterý vybojovala pro Českou republiku účastnické místo v časovce. Přestože o ambicích momentálně ještě nechce mluvit, lze předpokládat, že budou stejně jako v jejím hlavním sportu vysoké.

"Beru to jako další výzvu. Buď se to nějakým způsobem povede, jako kvalifikace, nebo ne. Já už mám svým způsobem splněno a je to po sportovní stránce nad plán. Uvidíme, jak to další bude vypadat," řekla Sáblíková novinářům po dnešním příletu ze zámoří.

"Odjížděla jsem tam s tím, že bych se chtěla kvalifikovat, ale když jsem viděla trať, tak mi bylo jasné, že to bude hodně těžké," uvedla osmadvacetiletá česká reprezentantka. Nakonec obsadila 12. místo a v redukovaném pořadí, do něhož se započítávala vždy jen jedna závodnice z každé země, skončila devátá. "Teď jsem po cestě hodně unavená, ale jsem ráda, že se to povedlo," usmívala se Sáblíková.

Ušila si na sebe bič

"Teď jsem po cestě hodně unavená, ale jsem ráda, že se to povedlo," řekla Sáblíková. Úspěch prý lehce oslavila se skleničkou červeného vína. "Péťa to ale oslavil hodně," prozradila s úsměvem na trenéra Petra Nováka.

Radost z účasti na zimní a letní olympiádě porovnávat nechtěla. "Asi to nejde. Rychlobruslení se věnuji déle než cyklistice. Tam to bylo takové normální, tohle je splnění dalšího snu a jsem ráda, že se to povedlo," uvedla Sáblíková, která poprvé startovala na olympiádě v Turíně 2006.

Cyklistice se věnuje již řadu let a myšlenky na letní hry měl zejména její kouč již před Londýnem 2012, až letos se ale kvalifikovala. I proto, že se svému doplňkovému sportu začala věnovat ještě víc. "Z toho pohledu to ale taky bylo hrozně těžké. Většinou, když Petr něco chce nebo když jedeme něco vyzkoušet (v rychlobruslení), tak to většinou dopadne. Teď jsem měla strach, že se budu vracet nešťastná, že se to nepovedlo. Jsem šťastná, že se stal opak," přiznala.

Už krátce po skončení časovky, při prvním rozhovoru, jí prý došlo, že si na sebe "ušila bič". "Zatím jsme se ale s trenérem o cyklistice nebavili. Budeme to probírat až v příštích dnech a já jsme za to ráda," řekla Sáblíková. Už ale ví, že kolo bude vozit i na rychlobruslařské závody.

Výhodou by mělo být, že v Riu bude náročnější trať než nyní v USA. "Je tam kopec, který má 1,2 km a (stoupání) sedm procent. Teď se jelo ve městě s řadou zatáček. Jsem ráda, že to bude něco jiného," uvedla Sáblíková. Na rozdíl od řady olympioniků ale prakticky jistě do Brazílie nepojede dopředu. "Asi ne. Spíše si to budu prohlížet na mapě," řekla.

Teď začne příprava na zimu

Nyní se ale Sáblíková bude věnovat svému hlavnímu sportu, rychlobruslení. První závod ji čeká v polovině listopadu, kdy bude v Calgary zahájen seriál Světového poháru. Rodačka z Nového Města na Moravě v něm bude útočit na jubilejní desátý triumf v kariéře.

"Na začátku října jedeme do Itálie trénovat na horském kole a kolem desátého bych měla začít bruslit. Jak na tom budu na začátku sezony? To se uvidí. Já ale spoléhám na to, že mistrovství světa je až v únoru, takže máme dost času se připravit," řekla Sáblíková.

Vzhledem k tomu, že mezi koncem rychlobruslařské sezony a letní olympiádou bude jen pět měsíců, existuje možnost, že by konec zimy vypustila. "Bude záležet na tom, jak si povedu. Kdybych se měla pokusit vyhrát, tak bych ji dojížděla do konce. Kdyby to ale bylo jinak, tak bych závěr možná vypustila," uvedla.

Desátý triumf v SP ji ale láká. "Byla bych ráda, kdyby se to povedlo, to nebudu říkat, že ne. Obhajovat je ale těžké. Přicházejí mladší, které mají více energie. Musím počítat s tím, že nebudu vyhrávat do nekonečna," dodala Sáblíková.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy