Skvělá Sáblíková si v časovce na MS vyjela místo na olympiádě v Riu

Sáblíková si padla s Novákem kolem krku, cíl je splněn
Jako třetí Češka totiž po atmosféře zimní olympiády zažije také tu během letního setkání nejlepších sportovců planety. Její americké snažení vám nyní přiblížíme prostřednictvím naší galerie.
V sobotu si byla česká závodnice projet patnáctikilometrový okruh Richmondem, který v den závodu musela absolvovat dvakrát.
Jelikož to byl jediný možný den, kdy si mohla na trati zatrénovat, využila v pondělí ještě možnosti jet v doprovodném vozidle české reprezentace s Reném Andrlem za českým jezdcem do 23 let Ondřejem Schlegelem.
A právě Andrle, člen českého realizačního týmu, bývalý závodník a hlavně velký vtipálek, byl tím, kdo dělal Sáblíkové společnost v posledních desítkách minut před jejím vlastním startem.
22. 9. 2015 22:40
Rychlobruslařka Martina Sáblíková může po zisku pěti cenných kovů na zimních olympiádách snít i o úspěchu na té letní. Devátým místem v redukovaném pořadí dnešní časovky na MS v americkém Richmondu si vyjela místo na olympijských hrách v Rio de Janeiru 2016.

Richmond - Rychlobruslařka a cyklistka Martina Sáblíková obsadila v časovce na světovém šampionátu v americkém Richmondu 12. místo. Tím, že se v redukovaném pořadí národů vešla do první desítky, vybojovala si letenku na olympiádu v Rio de Janeiru, která se koná příští rok.

Časovku jsme sledovali živě ZDE

Premiérový titul světové šampionky míří na Nový Zéland zásluhou Lindy Villumsenové! Stříbro bere Nizozemka Anna Van der Breggenová, bronz německá obhájkyně titulu Lisa Brennauerová. Sáblíková na vítězku ztratila 82 sekund.

Sáblíková jela skvěle

Byly to nervy až do konce! Když česká závodnice projela cílovou páskou, svítila u jejího jména číslovka čtyři. Jenže na trati bylo ještě jedenáct závodnic. Pokud by se před ní všechny dostaly, měla by Sáblíková s účastí na olympijských hrách utrum.

A to by byla škoda. Osmadvacetiletá rychlobruslařská královna dokázala zajet dva patnáctikilometrové okruhy ulicemi amerického Richmondu v parádním, strojovém tempu, jako kdyby právě jela svoji oblíbenou pětku na ledovém ovále. Na rozdíl od jiných závodnic z elitní desítky, které ve druhém okruhu často tuhly.

Sáblíková se pak mohla posadit do českého stanu a čekat. Na prvním mezičase se na kýženou olympijskou pozici vešla, na druhém z ní ale vypadla. Třetí mezičas už opět rodačku z Nového Města na Moravě poslal do Ria.

V závěru to bylo obrovské drama

Jenže v závěrečných kilometrech nevídaně zrychlila do té doby nevýrazná Ruska Taťána Antošinová. Ta porazila českou soupeřku o 58 setin sekundy. Jenže naštěstí další závodnice naopak odpadly, a tak už před poslední dvojicí bylo jasno, že Sáblíková napodobí Kateřiny Neumannovou a Nash a jako třetí Češka a celkově teprve 35. sportovkyně světa okusí atmosféru obou olympiád.

Neméně dramatický byl také boj o medaile. Dlouho vedla americká veteránka Kirstin Armstrongová, která vinou dvouleté pauzy startovala už coby druhá v pořadí. Nakonec na dvojnásobnou olympijskou šampionku v jízdě proti chronometru zbylo až páté místo.

První titul pro svoji novou zemi - Nový Zéland - vybojovala naturalizovaná Dánka Linda-Melanie Villumsenová, který uhájila zlato o necelé tři vteřiny před ostře finišující Nizozemkou Annou van der Breggenovou. Pět vteřin zpět byla v cíli obhájkyně titulu z Německa Lisa Brennaureová.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Richmondu (USA):

Časovka jednotlivců:

Ženy (30 km): 1. Villumsenová (N. Zél.) 40:30, 2. Van der Breggenová (Niz.) -3, 3. Brennauerová (Něm.) -5, 4. Garfootová (Austr.) -9, 5. Armstrongová -21, 6. Stevensová (obě USA) -27, 7. Van Dijková (Niz.) -54, 8. Amjaljusiková (Běl.) -1:06, 9. Duycková (Belg.), 10. Worracková (Něm.) obě -1:19, ...12. Sáblíková (ČR) -1:22.

Junioři (30 km): 1. Appelt (Něm.) 37:45, 2. Costa -17, 3. McNulty (oba USA) -1:00, ...29. Otruba (ČR) -3:05.