Smutný Bárta: Z časovky jsem zklamaný. Myslel jsem si na lepší umístění

Michal Šenk
23. 9. 2015 23:51
Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa 11. místo. V cíli závodu v americkém Richmondu byl pak z této informace hodně zklamaný. "Nejsem spokojený. Ani s výsledkem, ani s jízdou. Měl jsem celou dobu pocit, že se trápím," utrousil po dojezdu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Třicetiletý rodák z Kyjova patří na velkých časovkářských závodech poslední doby vždy k černým koňům, kteří, když si vše sedne, jak má, mohou klidně pomýšlet na medaile. Tentokrát to ale nevyšlo.
Jan Bárta po dojezdu v péči reprezentačního kouče Tomáše Konečného.
Jan Bárta po dojezdu v péči reprezentačního kouče Tomáše Konečného. | Foto: Aktuálně.cz

Richmond (od našeho zvláštního zpravodaje) - Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa 11. místo. V cíli závodu v americkém Richmondu byl pak z této informace hodně zklamaný.

"Nejsem spokojený. Ani s výsledkem, ani s jízdou. Měl jsem celou dobu pocit, že se trápím," utrousil v rozhovoru pro Aktuálně.cz po dojezdu 53 kilometrů dlouhé jízdy proti chronometru.

Třicetiletý rodák z Kyjova patří na velkých časovkářských závodech poslední doby vždy k černým koňům, kteří, když si vše sedne, jak má, mohou klidně pomýšlet na medaile. "Příprava byla v pohodě. Před závodem jsem se cítil dobře. Nevím, co tomu chybělo," krčil rameny v cílovém paddocku.

Olympijská letenka Bártu netěšila

Jedenácté místo celkově znamená, že Bárta Česku, podobně jako den před ním Martina Sáblíková, vyjel olympijskou nominaci do časovky. Ani to ho ale moc nekonejšilo.

"Dá si večeři a bude dobrý," hecoval Bártu reprezentační trenér Tomáš Konečný. "Jel jsem za Honzou v doprovodném voze v závodě už loni. Věřil jsem, že pojede zase výborně," pustil se do hodnocení.

Bárta, loni na mistrovství světa ve Španělsku devátý, vypadal teď v kopečcích v okolí Richmondu minimálně v první polovině trati velmi silně. Na prvních mezičasech bojoval ještě o nejvyšší příčky, pak ale lehce uvadal. "Přišla techničtější pasáž, tam ho to trošku rozhodilo z tempa a něco ztratil. Pořád byl ale na kontakt se špičkou," popisoval své pocity ze závodu Konečný.

Bárta o svých mezičasech nevěděl

S Bártou v průběhu závodu nijak intenzivně nekomunikoval. Nejlepší český časovkář je zvyklý jet podle sebe. Nevozí s sebou vysílačku ani wattmetr. Proto v cíli to, že to v úvodu závodu vypadalo, že si jede pro medaili, vůbec nevěděl.

Jak moc Bárta toužil po výraznějším úspěchu, mohl podle Konečného doložit také fakt, že byl prý jeho svěřenec před startem nebývale nervózní.

V cíli z něj už ale kromě únavy vyzařovalo pouze zklamání. "No nezbývá než se připravit na neděli a pomoct Štybymu," měl jasno o svém dalším programu směrem k neděli jezdec týmu Bora – Argon.

Konečný se Vakoče zastal

Podobně mluvil i Petr Vakoč. Druhý český jezdec ve startovním poli časovky skončil s výraznou ztrátou na vítězného Bělorusa Vasila Kirijenku na 53. místě.

"Časovka je specifická disciplína. Musí se všechno sejít. Petr je ještě mladý. Je tu proto, aby sbíral zkušenosti. Kdyby mu to sedlo, mohl být klidně do dvacítky. Nesedlo. Ale třeba za tři čtyři roky bude na Bártově místě," zamýšlel se Konečný. 

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy