Smutný Bárta: Z časovky jsem zklamaný. Myslel jsem si na lepší umístění

Michal Šenk
23. 9. 2015 23:51
Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa 11. místo. V cíli závodu v americkém Richmondu byl pak z této informace hodně zklamaný. "Nejsem spokojený. Ani s výsledkem, ani s jízdou. Měl jsem celou dobu pocit, že se trápím," utrousil po dojezdu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Třicetiletý rodák z Kyjova patří na velkých časovkářských závodech poslední doby vždy k černým koňům, kteří, když si vše sedne, jak má, mohou klidně pomýšlet na medaile. Tentokrát to ale nevyšlo.
Jan Bárta po dojezdu v péči reprezentačního kouče Tomáše Konečného.
Jan Bárta po dojezdu v péči reprezentačního kouče Tomáše Konečného. | Foto: Aktuálně.cz

Richmond (od našeho zvláštního zpravodaje) - Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa 11. místo. V cíli závodu v americkém Richmondu byl pak z této informace hodně zklamaný.

"Nejsem spokojený. Ani s výsledkem, ani s jízdou. Měl jsem celou dobu pocit, že se trápím," utrousil v rozhovoru pro Aktuálně.cz po dojezdu 53 kilometrů dlouhé jízdy proti chronometru.

Třicetiletý rodák z Kyjova patří na velkých časovkářských závodech poslední doby vždy k černým koňům, kteří, když si vše sedne, jak má, mohou klidně pomýšlet na medaile. "Příprava byla v pohodě. Před závodem jsem se cítil dobře. Nevím, co tomu chybělo," krčil rameny v cílovém paddocku.

Olympijská letenka Bártu netěšila

Jedenácté místo celkově znamená, že Bárta Česku, podobně jako den před ním Martina Sáblíková, vyjel olympijskou nominaci do časovky. Ani to ho ale moc nekonejšilo.

"Dá si večeři a bude dobrý," hecoval Bártu reprezentační trenér Tomáš Konečný. "Jel jsem za Honzou v doprovodném voze v závodě už loni. Věřil jsem, že pojede zase výborně," pustil se do hodnocení.

Bárta, loni na mistrovství světa ve Španělsku devátý, vypadal teď v kopečcích v okolí Richmondu minimálně v první polovině trati velmi silně. Na prvních mezičasech bojoval ještě o nejvyšší příčky, pak ale lehce uvadal. "Přišla techničtější pasáž, tam ho to trošku rozhodilo z tempa a něco ztratil. Pořád byl ale na kontakt se špičkou," popisoval své pocity ze závodu Konečný.

Bárta o svých mezičasech nevěděl

S Bártou v průběhu závodu nijak intenzivně nekomunikoval. Nejlepší český časovkář je zvyklý jet podle sebe. Nevozí s sebou vysílačku ani wattmetr. Proto v cíli to, že to v úvodu závodu vypadalo, že si jede pro medaili, vůbec nevěděl.

Jak moc Bárta toužil po výraznějším úspěchu, mohl podle Konečného doložit také fakt, že byl prý jeho svěřenec před startem nebývale nervózní.

V cíli z něj už ale kromě únavy vyzařovalo pouze zklamání. "No nezbývá než se připravit na neděli a pomoct Štybymu," měl jasno o svém dalším programu směrem k neděli jezdec týmu Bora – Argon.

Konečný se Vakoče zastal

Podobně mluvil i Petr Vakoč. Druhý český jezdec ve startovním poli časovky skončil s výraznou ztrátou na vítězného Bělorusa Vasila Kirijenku na 53. místě.

"Časovka je specifická disciplína. Musí se všechno sejít. Petr je ještě mladý. Je tu proto, aby sbíral zkušenosti. Kdyby mu to sedlo, mohl být klidně do dvacítky. Nesedlo. Ale třeba za tři čtyři roky bude na Bártově místě," zamýšlel se Konečný. 

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy