rychlobruslení

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

Samkové zůstaly v kalendáři už jen tři závody SP, Sáblíková přijde o pětku

Evě Samkové a spol. ubyl v kalendáři sezony Světového poháru ve snowboardcrossu další závod. Únorovou zastávku v německém Feldbergu zrušili tamní organizátoři kvůli důsledkům koronavirové pandemie, které jim znemožňují angažovat dostatečný počet pracovníků.

V aktuální termínové listině SP ve snowboardcrossu tak zbyly jen tři závody. Před Feldbergem už byly zrušeny zastávky v italské Cervinii, francouzském St. Lary a také plánovaná premiéra na Dolní Moravě. Seriál by měl odstartovat v polovině ledna v rakouském Montafonu, následovat by mělo Bergamo a třetí díl by mělo v březnu hostit švýcarské Veysonnaz.

Sáblíková na pětce nepojede

Ještě hůře než Samková dopadla rychlobruslařka Martina Sáblíková, která přijde v už tak zredukovaném Světovém poháru o svou parádní disciplínu 5000 metrů. V programu jediných dvou závodů SP v sezoně v Heerenveenu ženská pětka chybí, stejně jako nejdelší mužská trať 10.000 metrů a týmové sprinty.

Ve Světovém poháru se bude v tomto ročníku závodit na 500, 1000, 1500 a 3000 m pro ženy a 5000 m pro muže, v závodě s hromadným startem a družstva budou mít stíhačku. Sáblíková letos už potřinácté ovládla celkové hodnocení SP na dlouhých tratích, do něhož se započítávají závody na 3000 a 5000 m.

Sáblíková už má jistotu, že letos ji velké závody nečekají

Hodně nezvyklý začátek sezony zažívá rychlobruslařka Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka se sice tento týden přesune do Inzellu, kde začne trénovat na ledě, už nyní ale ví, že ji letos nečeká žádný velký závod. Vedení Mezinárodní bruslařské federace totiž už na konci srpna zrušilo plánované čtyři Světové poháry a nyní definitivně rozhodli, že se neuskuteční ani zvažované náhradní akce v Nizozemsku.

"Dalo se to trochu čekat, všichni jsme počítali s oběma variantami. Když to ale takhle vyjde oficiálně, tak se člověk najednou zamyslí, jestli je to dobře, nebo špatně. Jsme závodníci, chceme závodit, děláme rychlobruslení, protože nás baví a naplňuje, ale samozřejmě je to zvláštní, taková prázdnota, že nemůžeme závodit," uvedla Sáblíková v tiskové zprávě.