Pála smeká před hrdinkou Kvitovou. Berdych hraje jednotvárně, tvrdí

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 9. 2015 13:11
Podle Fratiška Pály je Petra Kvitová velkou bojovnicí, že po prodělané mononukleóze vůbec chtěla na US Open nastoupit.
Petra Kvitová na US Open.
Petra Kvitová na US Open. | Foto: Reuters

Praha - Začátek tenisového US Open vypadal hrozivě, čeští reprezentanti vypadávali jeden za druhým a zdálo se, že je zaděláno na grandslamový propadák. Nakonec se alespoň Petra Kvitová navzdory problémům s mononukleózou dostala mezi posledních osm hráček.

"Určitě zaslouží velkou poklonu. Většina tenistek by to po takové nemoci vzdala, nehrála a léčila se. Ona vyhrála turnaj, dostala se do poslední osmičky na grandslamu a to je úspěch," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz František Pála, tenisový expert a otec fedcupového kapitána Petra Pály.

Kvitová poté, co se dozvěděla diagnózu o prodělané mononukleóze, vyhrála turnaj v New Havenu a do čtvrtfinále US Open se dostala bez ztráty setu. Nezvládla až zápas s Flavií Pennettaovou kdy sice vyhrála první sadu, ale následující dvě ztratila.

"Už v prvním setu měla Petra obličej unavený, červený. Bylo na ní vidět, že na tom není dobře. Nepomohlo jí ani to, že hrála už od 11 hodin, kurt byl z půlky ve stínu z půlky na sluníčku, velké vedro, ani diváků moc nepřišlo, takže kulisa nebyla důstojná čtvrtfinále," upozorňuje Pála.

"Berdychova hra je jednotvárná"

I přesto česká tenistka vedla 6:4 a 3:1, ale poté začala Italka zápas otáčet ve svůj prospěch. "Petra byla bojovnice, kolikrát zvládla i fantastickou dlouho výměnu, ale pak bylo vidět, jak jí to sebralo sílu. Kdyby za stavu 3:1 vyhrála ještě ten jeden gem, tak to třeba i ve dvou setech zvládla. Nebo kdyby v prvním setu dopadávala stav 5:2, tolik by se neunavila. Ale to je i o štěstí a nepovedlo se."

To česká mužská jednička Tomáš Berdych naopak překvapil v tom, že skončil už v osmifinále. Potřetí na turnaji velké čtyřky letos vypadl s Francouzem, tentokrát s Richardem Gasquetem.

"Musí se vzít v potaz, že je Gasquet dobrý hráč, na druhou stranu je mi líto, že se Tomáš tak snaží na nějakém tom grandslamu prorazit a pořád se mu to nedaří. Je to až neuvěřitelné, že to za těch šest let, co je v té špičce, nedokázal," přiznává Pála.

Šestý hráč světa má letos na grandslamu nelichotivou bilanci, jedno semifinále a tři osmifinále. "Bohužel ta jeho hra je hodně jednotvárná, když mu nejde podání a dostává se do delších výměn, tak mu to nefunguje. Ti hráči si na něj navíc hodně věří a jsou na něj dobře připraveni," uvádí důvody neúspěchu Berdycha Pála.

Změna trenéra? Nic moc nového nepřinesla

V zimě si přitom hodně sliboval od změny trenéra, Tomáše Krupu nahradil Daniel Vallverdu, ale sezona se blíží svému konci a rodák z Valašského Meziříčí nemá v sezoně jediný titul.

"Tomáš chtěl změnu, tak ji udělal. Sice mu to s Tomášem Krupou fungovalo výborně, ale chtěl mít zase jiný pocit ze hry, aby někdo přinesl něco nového. Zpočátku měl hodně vyrovnané výsledky, teď už to ale zase moc nově a optimisticky nevypadá," glosuje situaci tenisový trenér.

Ještě větší propadák ale zažily Lucie Šafářová a Karolína Plíšková, dvě české hráčky ze světové desítky skončily hned v prvním kole. První jmenovanou ovšem trápilo zranění, které si přivodila na turnaji v New Havenu.

"U Lucky po těch jejích velkých výsledcích bych ani nebral, že se něco vážného stalo. Vždyť se podívejte na ostatní nasazené hráčky, jak to v prvních kolech popadalo. Víc to asi zamrzí u Karolíny, protože se jí obecně na grandslamech nedaří," naráží Pála na fakt, že Plíšková ani letos nedošla na největších podnicích roku dál než do třetího kola.

"Plíšková si musí zvyknout"

"Já ale věřím, že to překoná. Berme to tak, kde byla před rokem a kde je teď. Jsou to pro ni velké skoky a musí si zvyknout," dodává.

Najdou se však záblesky pozitivního i u jiných českých zástupců na US Open. Například Jiří Veselý vypadl až ve 3. kole s Johnem Isnerem. "Jirka mě překvapil, že porazil Karloviče, to je nepříjemný soupeř, který často vyhrává. Je to sice dílčí úspěch, ale i ten se počítá."

V ženském pavouku se postaraly o největší poprask z českého pohledu Petra Cetkovská a Barbora Strýcová, které měly těžký los, a přesto i ony zaspaly třetí kolo.

"Ale obě měly skvěle rozjeté ty poslední zápasy, je to hrozná škoda. Hlavně Bára prohrála prakticky vyhraný zápas," říká. Strýcová totiž nad Němkou Lisickou vedla ve třetím setu už 5:1, přesto nakonec senzační postup nedotáhla.

Cetkovská se ve 2. kole postarala o jeden z největších šoků turnaje, když vyřadila Dánku Caroline Wozniackou, v dalším zápase zase měla na raketě triumf nad Pennettaovou, ale podobně jako Strýcová nezvládla koncovku.

"Je ale třeba ji pochválit, po všech těch operacích hrála skvělý tenis, zažila nejspíš životní zápas, i tak došla daleko," složil poklonu 149. tenistce světa Pála.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy