Nové Město na Moravě - Jsou to přesně čtyři roky, co se v České republice naposledy konalo seniorské mistrovství světa. "Liberecký" šampionát v klasickém lyžování však skončil krachem.
Na závody v běhu a skoku na lyžích a severské kombinaci přišlo mnohem méně lidí, než organizátoři očekávali, a šampionát tak skončil v obrovské finanční ztrátě, kvůli níž se s pořadateli závodu i dnes soudí několik subjektů.
Liberečtí a lidé z okolí totiž nepřijali po výměně ve vedení organizačního výboru a zvýšení cen vstupenek šampionát za svůj, a do dějiště šampionátu tak mířily jen hrstky fanoušků z jiných koutů země a cizinci.
Zato členové organizačního výboru mistrovství světa biatlonistů v Novém Městě na Moravě si nemůžou stěžovat. Nejenže se na ně ze strany domácích i zahraničních fanoušků valí chvála, fanoušci je navíc těší tím, že na závody chodí ve velmi slušném počtu.
Björndalen: Fanoušci tu byli vždy výborní
Jen na první tři soutěžní dny se vždy přišlo podívat na závody přes dvacet tisíc diváků, v úvodní den šampionátu na závod smíšených štafet dokonce 30 tisíc fanoušků.
"Je to tu vynikající. V Česku jsem nikdy nebyla, nevěděla jsem, jací jsou tu lidé. Ale zjistila jsem, že jsou tu všichni příjemní a fanoušci jsou vynikající a snaží se na trati fandit každému. Udělalo to na mě dojem. Jestli jsou tu všichni takoví, ráda sem budu jezdit i po konci kariéry," řekla v sobotu novinářům vítězka předminulé sezony Světového poháru Finka Kaisa Mäkäräinenová.
"V Novém Městě jsem byl už několikrát, poprvé snad už v roce 2000, když jsem tu jel jeden ze svých prvních závodů v běhu na lyžích. Fanoušci tu byli vždycky výborní, ale nedá se to srovnat s tím, co dokážou fanoušci předvést nyní na stadionu. Při sprintu bylo poznat, jak mi fanoušci přejí, abych získal medaili," uvedla norská žijící biatlonová legenda Ole Einar Björndalen.
Soukalová: Jako byste jeli pořád o zlato
Zatímco devětatřicetiletý Björndalen je na tak hlasitou podporu fanoušků po celém světě zvyklý, čeští závodníci něco takového neznají. Poprvé v kariéře jim diváci v takové míře fandili jen loni při Světovém poháru v Novém Městě, který se konal na českém území po dlouhých jednatřiceti letech.
"Diváky se snažím nevnímat, ale je to pěkný a člověk se občas nechá unést, takže jedu rychleji, než bych měl nebo chtěl," přiznal nejzkušenější člen českého týmu, pětatřicetiletý Zdeněk Vítek, který v Novém Městě startuje na svém šestnáctém šampionátu.
"Nahoře na kopci byl takovej kotel, že jsem úplně zapomněla, že mě bolí nohy. Diváci nás zase hnali. Bylo to něco úžasnýho. Fandili tak, že jsme měly pocit, že jedeme o zlato," podotkla vycházející hvězda českého týmu, třiadvacetiletá Gabriela Soukalová.
"Jak jsem vjela do arény a slyšela diváky, tak mi to dodalo sílu, z čehož jsem měla strašnou radost. Na druhou stranu se mi daří srovnat na střelnici s tím, že mě nezblázní a nedělám tam z přemíry snahy nesmysly," doplnila ji o rok starší Veronika Vítková, která skončila dosud v každém závodě v elitní desítce, a je tak nejlepší zástupkyní českého týmu na MS.
Vlakem až z Chanty-Mansijsku...
Nutno však podotknout, že Nové Město má oproti Liberci výhodu v tom, že je to dlouholetá Mekka českého běžeckého lyžování a Zlatá lyže má ve světě velký zvuk, i když už se nejezdí každý rok, tak jako dříve. Kdežto areál ve Vesci byl vybudován nově a lidé si teprve zvykají tam chodit.
Ještě větší výhodu má Nové Město v tom, že biatlon zažívá oproti klasickému lyžování v posledních deseti patnácti letech po celém světě velký fanouškovský boom.
Potvrzuje to například skupinka ruských fanoušků až z Chanty-Mansijsku, která jezdí na závody a zpět každý den vlakem z Prahy. Tradičně početné jsou i skupiny dalších dvou velkých biatlonových velmocí - Norska a Německa.
U nich však funguje fanouškovská podpora podle toho, ze které oblasti pocházejí. Vznikají tak třeba až padesátičlenné fankluby jednoho závodníka - jeden takový například v Novém Městě podporuje Němce Arnda Peiffera. Podobně početný je například i Björndalenův fanklub.
... starým fiatem z Maďarska
Hodně početná je jako u většiny zimních sportů i skupina polských fanoušků. Po ukončení kariéry Tomasze Sikory, který jezdil dlouhá léta mezi světovou špičkou, sice žádného dalšího podobného závodníka Polsko nemá, přesto do Nového Města přijelo odhadem kolem pěti set fanoušků, což je ze zahraničních zemí nejvíce.
Světovost biatlonu však dokládají miniskupinky, které na šampionát přijíždějí. Vidět jsou i vlajky zemí, které jsou teprve v úvodu biatlonového rozkvětu.
Například z Pécse přijela starším typem fiatu skupinka dvou Maďarů, kteří přišli podporovat své závodníky, již se umisťují mimo zájem ostatních příznivců v dolních patrech výsledkové listiny.
Na stadionu pak vytvořili zvláštní skupinku se dvěma ukrajinskými fanoušky v kroji a dvěma fandy z La Llagonne, městečka, odkud pochází vedoucí muž pořadí Světového poháru Martin Fourcade. A když jeden ze závodníků z těchto zemí procházel do zázemí stadionu, vyžádali si ho zpět hromadným aplausem, aby si s nimi podal ruku.
Fanouškovský stan spojuje národy
Další fanouškovské tábory mezi sebou navazují kontakty po závodech ve fanouškovském stanu, který je umístěn tak šikovně, že kolem něj musejí všichni fanoušci cestou na parkoviště nebo na vlakovou zastávku projít, a nezřídka se stává, že se do plátěného stanu zastaví.
Zde se pak ve výborné atmosféře hromadným zpěvem národních písní navzájem hecují, kdo má hlučnější tábor. Posilněni alkoholem v tom pak pokračují cestou na asi tři kilometry vzdálené Vratislavovo náměstí, kde se každý soutěžní den po 20. hodině vyhlašují vítězové a šestice nejlepších závodníků nebo týmů z každého závodu.
Zde se posilnění fanoušci střetávají se skupinou českých "spoluobčanů", kteří sice biatlonu neholdují, ale chodí poslouchat koncerty, jež se zde konají po vyhlášení výsledků. V sobotu se tak například stalo, že si polští fanoušci notovali se skupinou Buty při hitu František a přidávaly se i skupiny z Norska nebo Německa.
Obchody bez tržby, bary jsou spokojené
Spokojení mohou být také vlastníci místních restaurací a barů poblíž náměstí, které mají v některých případech otevřeno i dlouho po oficiální zavírací době.
Naopak zklamáni jsou ostatní místní obchodníci. I když mají i přes víkend otevřeno až do večera, fanoušci přes den centrum města míjejí, protože jsou rozeseti po širokém okolí Nového Města a dopravují se až přímo ke stadionu.
"Jsme docela zklamaní. Je pravda, že jsme se na to dlouho chystali, máme otevřeno v sobotu až do večera, ale protože skoro nikdo nechodí, nezbývá nám nic jiného než to večer zavřít a neprodané věci vracet," uvedla prodavačka samoobsluhy na rohu náměstí.