Na trávě umíme! Odborníci před Wimbledonem věří Čechům

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 6. 2013 6:00
Na předcházejícím grandslamovém turnaji French Open si čeští tenisoví fanoušci příliš radosti neužili. Berdych s Kvitovou mají co napravovat.
Petra Kvitová myslí na Wimbledonu opět na velký úspěch.
Petra Kvitová myslí na Wimbledonu opět na velký úspěch. | Foto: Reuters

Praha - Na předcházejícím grandslamovém turnaji French Open si čeští tenisoví fanoušci příliš radosti neužili. Jistě, Lucie Hradecká s Františkem Čermákem vyhráli smíšenou čtyřhru, největší naděje ve dvouhrách ale zklamaly.

Na Wimbledonu to bude mnohem lepší, shodují se bývalí tenisté Jiří Novák a Cyril Suk. Travnatý povrch, to je totiž to pravé pro Tomáše Berdycha i jeho ženský protipól Petru Kvitovou.

"Tomáš i Petra dělali v All England Clubu v minulých letech své největší úspěchy. Je to rychlý povrch, který oběma vyhovuje. Myslím, že oproti French Open to bude určitě lepší. Těším se na to," řekl serveru Aktuálně.cz Cyril Suk.

Novák mylně předpovídal úspěchy na French Open

Jiří Novák byl po svém minulém tipu poněkud opatrnější. Před French Open totiž předpovídal výrazný úspěch obou nejlepších českých singlistů. Tomáše Berdycha viděl ve finále, ten však doplatil na těžký los a s Roland Garros se po prohře s domácím Monfilsem loučil již po prvním kole.

"Je pravda, že minule mi ta předpověď vůbec nevyšla. I přesto si myslím, že na Wimbledonu to bude o něčem jiném. Každý turnaj je jiný a může se stát cokoli. Berdych a Kvitová mají velkou šanci a já je znovu považuji za adepty na účast v závěrečných kolech," podotkl na adresu největších českých želízek Novák.

Rosol minule srazil Nadala. A co Štěpánek?

Oba experti nechtějí mluvit pouze o Berdychovi a Kvitové. V poli reprezentantů vidí i další naděje. "Rosol minulý rok porazil Nadala a Štěpánek také může na trávě překvapit. Navíc máme spousty holek v singlu, některé se turnaj může extrémně podařit," poznamenal Novák.

Suk souhlasil. "Třeba Radek Štěpánek může na trávě také zahrát velmi dobře," připomněl, že nejzkušenější český singlista se po zranění vrací do slibné formy.

Hradecká s Čermákem mohou znovu zvítězit

Úspěchu se ale český tenis rozhodně nemusí dočkat jen ve dvouhrách. Ve hře bude blonďaté duo Hradecká - Hlaváčková a také mix, v němž právě Lucii Hradeckou opět doplní František Čermák. Smíšený pár bude chtít navázat na svůj triumf na French Open.

"Určitě nabyli po tom vítězství zdravé sebevědomí. Oba mají na trávu hru, mají výborné servisy," zdůraznil Cyril Suk, tenista, který sám na Wimbledonu v mixu třikrát triumfoval. V roce 1992 s Lotyškou Neilandovou a v letech 1996 a 1997 po boku své sestry Heleny.

Suk: Nebuďme zhýčkaní, važme si každé výhry

"Vyhrát grandslam je něco neskutečného, takže jsem nebral letošní French Open z českého pohledu jako neúspěšné. Zase tolik Čechů v historii grandslam nevyhrálo, takže nebuďme zhýčkaní a važme si toho," podotkl Suk.

Wimbledon má pro něj zvláštní význam. "Dvakrát jsem tam vyhrál se sestrou, takže to máme hodně spojené s rodinou. Je to pro mě daleko víc, než ostatní turnaje. Odmalička jsem proto hrál. Je to velká nostalgie," svěřil se šestačtyřicetiletý Suk.

Jiří Novák naopak nepovažuje Wimbledon za až tak výjimečný. "Jistě, je to Anglie, je to velká tradice, ale hodně je to věc médií. Já si třeba myslím, že mnohem těžší je vyhrát Paříž. To uznávám víc, tam musíte porazit hráče silou, tenisem, kondicí. Na Wimbledonu to často bylo vabank. Mrzí mě, že třeba o Janu Kodešovi se všude píše jako o wimbledonském vítězi, když taky vyhrál dokonce dvakrát French Open," podotkl Novák.

Čtyři nejlepší hráči jsou skvělí na každém povrchu

Neodvažuje se tipovat, kdo z mužů může letošní klání v All England Clubu ovládnout. "Federerovi sedí tráva nejvíc, ale Murray, Djokovič a Nadal nejsou o nic horší. Tihle čtyři zkrátka umí hrát na všem," řekl bývalý pátý hráč světového žebříčku.

Novák připomíná, že hra na trávě zaznamenala v posledních letech velký posun a už není tak rychlá, jako dříve. "Dnes se na ní hraje třeba desetkrát až patnáctkrát přes síť, to dřív vůbec nebylo. Dřív to bylo strašně rychlé, dnes už jsou i míče pomalejší a tak už není hra na trávě zase tolik specifická," dodal bývalý tenista.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy