Londýn - Když Petra Kvitová před třemi lety senzačně triumfovala na Wimbledonu, nedoufala v to zřejmě ani ona sama. O to větší šok to pak způsobilo nejen v jejím okolí a vůbec v celém Česku, ale především v její hlavě.
Jednadvacetiletá tenistka totiž tehdy působila jako zjevení. Oproti drtivému zbytku tenistek, které od útlého mládí trénují v tenisových klubech nebo akademiích, trénovala až do 16 let doma ve Fulneku s otcem Jiřím a teprve poté se rozhodla jít "dělat" tenis profesionálně.
"Petra na sebe měla moc velké nároky"
Vzestup její kariéry byl proto velmi strmý, už v 18 letech hrála na grandslamech a na olympiádě v Pekingu, a když se rychlá cesta vzhůru nezpomalila a po semifinále na Wimbledonu v roce 2010 přišel o rok později triumf, od Kvitové se čekaly podobné výsledky i na dalších turnajích.
Nikdo se však nemohl divit, že ostýchavá dívka, která se vyhýbala médiím a na povinných tiskových konferencích odpovídala kvůli špatné angličtině jednoslovně, tlak na svou osobu neustála.
"Petra na sebe kladla příliš velké nároky, myslela výš, než bylo záhodno. Naložila si sama, tlak z okolí je přirozený, ale dokud ho člověk nezažije, opravdu ho nepozná," přiznal trenér Kvitové David Kotyza.
"S ženskými je to zvláštní. Člověk se probudí, něco čeká, ta realita je jiná. A když večer usíná, tak si vlastně říká, že to není žádné překvapení. Mě teď Petra proto mile překvapila," dodal Kotyza po jejím sobotním snadném triumfu ve finále Wimbledonu s Kanaďankou Bouchardovou.
Černošek: Petra tehdy fixlovala v kondici
Po fantastickém roku 2011 korunovaným triumfem na Turnaji mistryň a ve Fed Cupu byla Kvitová na začátku roku 2012 v Sydney jen dvě výhry od pozice světové jedničky, k níž jí nepomohly ani semifinálové účasti na Australian Open a French Open.
Od té doby šla forma Kvitové dolů. Na dalších 10 grandslamových turnajích nepřešla, s výjimkou dvojnásobné účasti ve čtvrtfinále Wimbledonu, přes 4. kolo. Byla sice schopná až na Serenu Williamsovou dál porážet všechny hráčky ze špičky, ale také prohrávat s hráčkami z druhé stovky žebříčku WTA.
"Petra to po tom roce 2011 trošku nezvládla, Zdálo se, že trošku fixlovala i v kondici, na což dojedete. Ale na druhé straně těžko můžete chtít po holce, která přišla v šestnácti z Fulneku, neměla za sebou skvělou juniorskou kariéru a dostala se hrozně rychle nahoru, aby na tohle byla připravená," přiznal manažer Kvitové Miroslav Černošek.
"Potřebovala jen uzrát. Dneska má naprosto jasnou představu, čeho chce dosáhnout. Její přístup je určitě promyšlenější a sebevědomější. Má navíc kariéru pořád před sebou, takže může vyhrávat další grandslamy a může se stát i tou jedničkou," dodal.
"Její pád souvisel s rozchodem s Radkem"
Majitel prostějovského klubu a České sportovní, která zastupuje většinu špičkových českých tenistů, přiznal, že i druhý triumf Petře velmi pomůže, protože značka Kvitová v posledních dvou letech významně upadla.
"Její výkonnost a komunikace na kurtu nebyla úplně odpovídající. Sama cítila, že její tvář není pozitivní. Bylo to spojené i s rozchodem s Radkem (Štěpánkem). Vysvětloval jsem jí, že pokud mám někomu pomáhat s penězi, musí vyzařovat pozitivní tvář. Anebo musí být tak dobrý, že si může dovolit být i negativní," uvedl Černošek.
"Na jaře příštího roku sice Petře končí smlouva s Nikem. Seděl jsem ale s jeho nejvyšším šéfem v Paříži a říkal mi, že Petra potřebuje uhrát nějaký slušný výsledek. Lidi z Nike a od Wilsonu mi ale pořád říkají, že má mimořádné schopnosti být veliká hráčka. I já v ní vidím stále mimořádný potenciál," přiznal.
Marketingově však Petra nevydělá tolik jako v roce 2011. "Její úspěch oslovil celý národ, vše bylo snazší, firmy se samy ozývaly, to se vám stane málokdy. Teď to určitě stejné nebude. Ale vzhledem k tomu, že tenisté nejvíc vydělávají na raketách, oblečení a výpletech, může to být zase velice pozitivní," dodal Černošek.
"Radši další grandslam než být jednička"
Kvitová sama přiznává, že by ráda uspěla i na jiném grandslamu než na jejím oblíbeném Wimbledonu. Třeba i na dosud neoblíbeném US Open, kde je jejím maximem postup do 4. kola v roce 2012. Ráda by pak znovu uspěla na Turnaji mistryň.
Naopak příliš nebazíruje na tom, aby se stala světovou jedničkou, k čemuž má po triumfu na Wimbledonu a postupu na čtvrté místo žebříčku WTA sice blíž, od lídryně Sereny Williamsové ji však stále dělí hluboká propast.
"Pro někoho znamená post jedničky hodně. Je určitě skvělé být první na světě, já zkusím udělat vše, abych to dokázala, ale mám spíš pocit, že vyhrát grandslam, obzvlášť Wimbledon, je něco speciálnějšího," zdůraznila čtyřiadvacetiletá tenistka.
"Byla jsem už sice pozici jedničky blízko. Ale opravdu myslím na vyhrané zápasy a další tituly. Samozřejmě se budu snažit, trénovat dál naplno a doufám, že mám šanci dál se minimálně na to druhé místo vrátit," doplnila.
McEnroe: Nemožné, aby neměla další titul
I tenisoví experti si však po jejím excelentním výkonu ve finále proti Bouchardové myslí, že Kvitová určitě další grandslamový titul přidá a nebude na něj muset čekat další tři roky.
"Překvapilo mě, že Petra už další titul nezískala dřív. Pokud bude hrát takhle dál, tak je jednoduše nemožné, aby další tituly nepřidala," myslí si americký bouřlivák John McEnroe.
"Když bude zdravá, tak to samozřejmě není její poslední titul. Kolik jich ale bude mít, to člověk nikdy neví," uvedla Martina Navrátilová, vítězka devíti wimbledonských titulů ve dvouhře a s 18 grandslamovými tituly ze dvouhry česká rekordmanka.
"Ten první titul, to pro ni byl velký šok, chvilku jí trvalo, než se s tím srovnala. Teď ale vypadá šťastná, věří si mnohem víc, takže nepočítám, že bude na další grandslam čekat tři roky," doplnila rodačka z Prahy.
"Dřív u Petry záleželo, jak se vyspí"
Také podle někdejšího fedcupového a daviscupového kapitána Jana Kukala je velmi reálné, že se Kvitová stane světovou jedničkou.
"Už je to taky jiná Petra, než když to vyhrála prvně. Je fantastické, jak se atleticky zlepšila, není tam žádná nadváha. Petra je teď v pozici, že by se měla o post světové jedničky minimálně pokusit," přiznal Kukal, který se snažil Kvitovou srovnat právě s Bouchardovou.
"I arogantní Bouchardové ten výprask může jen udělat dobře. Vždyť si neuměla pořádně nadhodit míček při podání. Když hrajete s těmi nejlepšími, jedině tehdy se vám ukážou vaše chyby. A když Petra bude hrát na každém turnaji v semifinále, její hra půjde zákonitě nahoru," dodal.
"Moc bych si přál, aby Petře tenhle titul pomohl udržet konstantní formu. Dosud mi přišlo, že vždycky záleželo spíš na tom, jak se vyspí. Když teď bude hrát pravidelně aspoň ve čtvrtfinále a nebude už vypadávat v prvních kolech, budu naprosto spokojen," doplnil jej jeho předchůdce u daviscupového týmu Vladislav Šavrda.
Naváže Petra na povedený konec sezony?
Kvitovou nyní čeká třítýdenní pauza, poté ji čeká zámořská betonová část sezony zakončená US Open. V New Havenu bude obhajovat finálovou účast, naopak v Karlsbadu, Torontu a Cincinnati nedošla loni dál než do čtvrtfinále, na US Open pak vypadla už ve 3. kole.
Až poté přijde na řadu její oblíbené asijské turné, loni v Tokiu vyhrála a v Pekingu došla do semifinále, na závěrečném Turnaji mistryň v Istanbulu pak rovněž byla vyřazena v semifinále.
Podaří se Petře konec sezony tak jako v roce 2011 po prvním triumfu ve Wimbledonu, nebo naopak opět upadne do "průměru"?