Archiv: Ostatní sporty

Dráhař Čechman má zlato z ME ve sprintu cyklistů do 23 let

Dráhový cyklista Martin Čechman vybojoval titul mistra Evropy ve sprintu v kategorii jezdců do 23 let. Na šampionátu v Itálii tak získal druhý cenný kov po stříbru z pátečního týmového sprintu a rozšířil sbírku české výpravy ve Fiorenzuole o třetí medaili.

Čechman dnes ve finále porazil ruského cyklistu Michaila Jakovleva. První jízdu vyhrál ruský cyklista, ve druhé ale zvítězil český reprezentant a uspěl i v rozhodující třetí.

V madisonu kategorie do 23 let obsadily páté místo Petra Ševčíková a Kateřina Kohoutková.

Čechman vybojoval minulý týden stříbro v týmovém sprintu společně s Matějem Bohuslávkem a Jakubem Šťastným. O další stříbro se v sobotu postarala juniorka Gabriela Bártová ve vylučovacím závodě juniorek.

Zdroj: ČTK

Biker Sehnal byl na MS patnáctý ve sjezdu, vyhrál Brit Wilson

Český reprezentant Stanislav Sehnal skončil na mistrovství světa horských kol v rakouském Leogangu patnáctý ve sjezdu. Světovým šampionem se stal Skot Reece Wilson, po závodě žen slavila zlato Švýcarka Camille Balancheová.

Wilson byl o tři sekundy rychlejší než domácí David Trummer. Na něho měl stejně velké manko bronzový Rémi Thirion z Francie. Sehnal dokončil závod se ztrátou necelých 13 vteřin na vítěze. Antonín Král, Matěj Charvát a Petr Folvarčný skončili v páté desítce. Po zlatém hattricku dokraloval Francouz Loic Bruni, jenž skončil až 62.

V závodě žen bez české účasti vyhrála Balancheová o tři sekundy před obhájkyní zlata Miriam Nicoleovou z Francie, o dalších 14 sekund zpět zůstala Slovinka Monika Hrastniková.

Mezi juniory si vedl nejlépe Ir Oisin O'Callaghan, Ota Bartůněk skončil 26. a David Cvinger obsadil 48. místo. Juniorkám nově vládne Francouzka Lauryne Chappazová, Češky nestartovaly.

Zdroj: ČTK

Almeida udržel před volným dnem na Giru růžový trikot

Kopcovitou devátou etapu Gira d'Italia vyhrál v dešti a chladu portugalský cyklista Ruben Guerreiro. Růžový dres lídra udržel před prvním volným dnem jeho krajan Joao Almeida.

Šestadvacetiletý Guerreiro v náročných podmínkách setřásl zhruba 300 m před cílem ve stoupání v Roccarasu svého španělského soupeře v úniku Jonathana Castrovieja a po 208 km si připsal největší vítězství kariéry. Zároveň se postaral o druhý triumf pro tým EF Pro Cycling na letošním Giru a etapu na slavném italském závodě vyhrál jako druhý Portugalec v historii po Acáciu Da Silvovi v 80. letech.

Z cyklistů z popředí průběžného pořadí zvládl závěrečné stoupání první kategorie nejlépe Nizozemec Wilco Kelderman, jenž dojel osmý s odstupem 1:38 a posunul se z třetího na druhé místo. Almeida v kopci zjevně trpěl, ztratil zhruba čtvrt minuty a před Keldermanem nově vede o 30 sekund.

Po dni volna bude Giro pokračovat v úterý 10. etapou s mírně zvlněným profilem z Lanciana do Tortoreta o délce 177 km.

Zdroj: ČTK

Hassanová v dešti a chladu vymazala letitý rekord Radcliffeové

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová vytvořila v Hengelu evropský rekord na 10.000 metrů. Mistryně světa z této trati jako první vytrvalkyně starého kontinentu pokořila hranici 30 minut a časem 29:36,67 výrazně vylepšila 18 let starý výkon Pauly Radcliffeové (30:01,09). Sedmadvacetiletou etiopskou rodačku nezastavily ani nepříznivé podmínky, rekordní čas zaběhla v dešti a chladu.

"Byl to velmi těžký závod, protože bylo tak mokro a taková zima. Cítila jsem se dobře a doufala jsem v lepší podmínky. Ale tenhle rekord mi dodá hodně sebevědomí," řekla Hassanová, jež na loňském mistrovství světa v Dauhá předvedla neobvyklý double, protože vedle desítky byla nejrychlejší i mezi mílařkami na trati 1500 metrů.

Světový rekord na nejdelší dráhové distanci má hodnotu 29:17,45 a jeho držitelkou je od olympiády v Riu de Janeiro 2016 Etiopanka Almaz Ayanaová. Hassanová drží také světová maxima na míli, silniční pětce (14:44) a od začátku září také v hodinovce (18,930 km).

Zdroj: ČTK

Novicka Ďurdiaková porazila Drahotovou a je mistryní ČR v chůzi

Tereza Ďurdiaková porazila Anežku Drahotovou a ve své premiérové chodecké sezoně se stala mistryní České republiky na 20 kilometrů. V absolutním pořadí závodu na mezinárodním mítinku Poděbrady Walking byla pátá, vyhrála Italka Antonella Palmisanová. Úřadující vicemistryně Evropy Drahotová na méně zkušenou českou kolegyni ztratila pět sekund a skončila celkově šestá.

Devětadvacetiletá Ďurdiaková, která je dvojnásobnou medailistkou z maratonského mistrovství ČR, Drahotovou porazila už 9. srpna v Rumburku při dráhovém závodě na 20.000 metrů. Dnes se obě držely většinu trati společně a rozhodovalo se v závěrečném kilometrovém okruhu.

Tam byla rychlejší Ďurdiaková, která získala titul v čase 1:33:54. "Pro mě samotnou to bylo nečekané. K chůzi jsem se dostala náhodou, že jsem byla zraněná, chtěla jsem to zkusit. Čím víc jsem se dostávala do té techniky, tím víc mě to bavilo a teď je to pro mě mnohem příjemnější než běh," řekla v přímém přenosu na svazovém facebooku.

Drahotová, které koronavirus zmařil prakticky veškeré letošní plány a zkomplikoval jí přípravu s novým australským trenérem Brentem Vallancem, připustila, že není ve špičkové formě. "Já určitě vím, kde jsou moje limity. Čas pro mě není zklamáním, takhle jsem to plánovala. Ale nebudu lhát, samozřejmě mě mrzí, že jsem český titul neobhájila," řekla pětinásobná česká šampionka s osobním rekordem 1:26:53.

Pro olympijský limit si v deštivých Poděbradech došla bronzová medailistka z mistrovství světa 2017 Palmisanová, která vítězstvím navázala na zdejší triumf v Evropském poháru v roce 2017. Výkonem 1:28:40 splnila požadavek mezinárodní federace o více než dvě minuty. Pod limit 1:31:00 se dostaly ještě druhá Brazilka Erica de Senová (1:29:14) a třetí Glenda Morejónová z Ekvádoru (1:29:32).

Ve 14:30 se vydali na dvacetikilometrovou trať muži.

Zdroj: ČTK