Kostky jsou vrženy. Sagana a spol. čeká trasa Pekla severu

Ondřej Kurečka
9. 7. 2014 9:00
Preview před pátou etapou Tour de France, kde čeká na závodníky devět těžkých úseků po kostkách.
Peter Sagan zažil v roce 2011 na Paříž-Roubaix skutečné peklo. Jak dopadne tentokrát?
Peter Sagan zažil v roce 2011 na Paříž-Roubaix skutečné peklo. Jak dopadne tentokrát? | Foto: www.petersagan.net

Ypres – Řada favoritů (nejen) na celkové pořadí možná během skončené noci nezamhouřila oka. A v případě Chrise Frooma a Petera Sagana nešlo jen o důsledky jejich pádů v úterní divočině při rovinatém návratu Tour de France na pevninu.

Ne, spát jim jistě nedalo 15,4 kilometrů dlážděných úseků, které budou muset překonat během páté etapy "Staré dámy" vedoucí z Ypres do Arenberg Porte du Hainaut. Právě devíti kostkových sekcí se největší favorité bojí možná ještě více než náročných horských etap, které je budou čekat v následujících dvou týdnech.

Známé klišé "tady se závod nedá vyhrát, ale rozhodně se zde dá ztratit" platí do puntíku. Lehcí vrchaři se kostkovým klasikám na jaře vyhýbají, jízda v těchto úsecích totiž vyžaduje poněkud jiné kvality než boj v horských etapách. Právě z nezkušenosti a nedostatku fyzických předpokladů vychází kritikové zařazování těchto úseků do trasy Tour.

K nejhlasitějším z nich patřil před startem již výše zmíněný největší favorit závodu Chris Froome. Na námitky však vedení závodu odpovídá tvrzením, že by byla chyba při průjezdu severem Francie vynechat tato místa, která tvoří historii cyklistiky a tak mohou favorité doufat, že aspoň nebude pršet.

I zde ale nejspíše nebudou jejich modlitby vyslyšeny. Pršet by totiž mělo a déšť, by tak mohl ze závodu udělat již v pátém dějství pořádnou loterii. 

Kostky na Tour naposled před čtyřmi lety

Nevěříte? Pak si stačí vzpomenout na rok 2010, kdy peloton Tour rovněž musel zdolat některé z úseků známých z klasiky Paříž – Roubaix. Tehdy třetí etapa končila rovněž v Arenbergu. Na 13 kilometrů na pavé úsecích nevzpomíná dodnes v dobrém Fränk Schleck, který si zde zlomil klíční kost, pádu se nevyhnul ani Alberto Contador.

Naopak Andy Schleck na této etapě vydělal. Poté, co se vinou pádů peloton roztrhal, vzal za to jeho týmový kolega Fabian Cancellara, jeden z největších specialistů na jízdu po zrádných kostkách, a dotáhl svého týmového kolegu v první skupině do cíle.

Mladší z lucemburských bratří tak na největšího soupeře Contadora získal minutu a osmnáct vteřin. Hodně ztratil i Lance Armstrong. Tentokrát bude pomoc švýcarského Spartaka potřebovat už jen pro změnu Fränk, Andy totiž po zranění po třetí etapě na letošní Tour již nepokračuje.

Důkladná příprava

Jeho asistenci by si jistě přál i král loňského ročníku Froome. "Nemám toho na pavé moc najezděno. Bude to výzva a budeme se na to muset pořádně připravit," prohlásil po představení letošní trasy devětadvacetiletý rodák z keňského Nairobi. Umění ze svých začátků na afrických planinách zjevně už zapomněl.

A tým Sky není zdaleka jediným, který se na zmíněných patnáct kilometrů patřících do trasy nejslavnější klasiky světa přezdívané příznačně "Peklo severu" důkladně připravoval. Během jara se na sociálních sítích postupně objevovaly fotografie z tréninkových kempů týmů největších favoritů.

Pátou etapu prostě není radno podcenit, kromě jiného se testovalo také vybavení. Většina týmu proto poveze na svých bicyklech širší rámky a někteří jezdci v širších nominacích na "Starou dámu" se s kostkami seznamovali vůbec poprvé v životě.

Týmoví šéfové se také do sestav snažili zařadit pro své elitní vrchaře jakési průvodce nebezpečnými úseky. Britskému lídru Sky sice nebude pomáhat Cancellara, Bernhard Eisel a Geraint Thomas to ale na kostkách také zvládají více než dobře.

Vymstí se Froomovi nenávist s Wigginsem?

Každopádně se právě dnes může ukázat pro Sky jako chyba, že v sestavě chybí Bradley Wiggins. Vítěz Tour z roku 2012 se na letošním Roubaix (9.) ukázal jako silný závodník na kostkách a jeho tesařské schopnosti by se Froomovi mohly hodit v případě, že se startovní pole roztrhne a hlavní favorit zůstane vzadu.

Contadorovi pak bude k ruce Massimo Tosatto, Nizozemci Baukemu Mollemovi pomůže krajan Lars Boom a Belgičan Sep Vanmarcke, Američanovi Andrewovi Talanskému pak další Belgičan Johan Van Summeren, který Paříž-Roubaix vyhrál v roce 2011.

Bez specialistů na zrádné kostky si budou muset naopak pomoct Španěl Alejandro Valverde, lídr závodu z Astany – Ital Vincenzo Nibali a také Portugalec Rui Alberto Faria da Costa. Jeho Lampre totiž nechalo doma italského klasika Filippa Pozzata.

Nejtěžší osmý úsek

A co přesně na závodníky čeká? Contador se po obhlídce trasy nechal slyšet, že jsou letošní pavé úseky ještě náročnější než ty zařazené v roce 2010. Tentokrát se pojede proti směru klasiky Paříž – Roubaix a prvním kostkovým sektorem bude až na 87. kilometru Carrefour de I'Arbre, oproti Peklu Severu však v poněkud okleštěné formě.

Všech devět úseků ale bude zařazeno až na závěrečných sedmdesáti kilometrech. Nejtěžším z nich by měl být ten osmý – Wandignies-Hamage à Hornaing, který je zároveň nejdelším, měří 3,7 kilometru a je hodnocen čtyřmi hvězdičkami na pětistupňové stupnici obtížnosti.

Poslední úsek pak končí pět kilometrů před cílovou páskou. Ač se cíl nachází v Arenbergu, vynechali pořadatelé úsek nejobávanější, nacházející se v lese poblíž cílového města, o němž kdysi Zdeněk Štybar prohlásil, že to snad ani není cesta, ale jen pár poházených šutrů.

Kdo uspěje?

Většina hlavních favoritů na pařížské pódium má ze zemědělských cest severní Francie jen velmi málo zkušeností, bude tak do jisté míry záležet i na štěstí, komu se povede najet na hlavní konkurenty cenné vteřiny.

V páté etapě samozřejmě půjde kromě boje o celkové prvenství – respektive přežití favoritů – ale také o cenný etapový vavřín. Z tohoto pohledu je zajímavé, že na Tour startuje sedm jezdců z první desítky letošního Paříž – Roubaix. O etapový primát tak bude bojovat Terpstra, Cancellara či Degenkolb. Pro Slováka Sagana to pak bude navíc také boj o obléknutí žlutého dresu.

"Kostky" jsou vrženy. Kdo se stane hrdinou a kdo naopak padne za oběť nejobávanější etapě prvního týdne 101. ročníku Tour?

 

Právě se děje

před 25 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 31 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy