Místo slávy vykloubené rameno. Cavendish na Tour končí

Britský spurtér chtěl vyhrát etapu končící v rodišti jeho matky. Místo toho si při pádu vykloubil rameno a končí.
Podívejte se na divácké záběry pádu Marka Cavendishe. | Video: Sport

Harrogate - Pětadvacet etapových vítězství z Tour de France má na svém kontě britský cyklista Mark Cavendish. Vítězství číslo 26, jehož chtěl chtěl dosáhnout v první etapě letošní „Staré dámy“, mu ale přáno nebylo.

Místo žlutého trikotu a domácích vavřínů totiž způsobil v cílové rovince pád sobě i Simonu Gerransovi a z cíle v Harrogate jel rovnou do nemocnice, kde mu lékaři odhalili vykloubené rameno a poškozené vazy.

V neděli dopoledne pak jeho tým omega Pharma - Quick Step potvrdil, že do druhé etapy už nenastoupí. "Mark v noci vůbec nespal a je absolutně vyloučeno, aby dnes jel. Je to tvrdý chlapík, ale tohle ho zničilo," uvedl šéf týmu Patrick Lefevere.

Cavendishe nyní čeká minimálně šestitýdenní pauza, vyloučena není podle týmového lékaře ani operace.

Cíl v rodišti Cavendishovy matky

Co bylo za Cavendishovým pádem? Především obrovsky silná motivace.

Pořadatelé Tour se totiž rozhodli, že ani v letošním ročníku závod neodstartuje tradiční prolog, místo časovkářů tak dostanou šanci obléknout si „maillot jaune“, nejcennější trikot cyklistického světa, mistři hromadných dojezdů.

A to zdaleka není vše. První tři etapy 101. ročníku největší každoroční sportovní akce světa se odehrávají v domovské zemi nejúspěšnějšího světového sprintera, na území Velké Británie. V Harrogate, cílovém městě úvodní etapy, se navíc narodila „Cavova“ matka a stále zde žije jeho strýc. „Celý můj rok je o Harrogate,“ prohlásil proto sám rodák z Ostrova Man.

Všechny zmíněné okolnosti vytvářejí ideální příležitost pro Cavendishův reparát za nepovedený silniční závod na londýnské olympiádě v roce 2012. Tehdy britský rychlík jasně do světa prohlásil, že si jede pro zlato, k ruce mu byli i první dva muži Tour de France roku 2012, přesto kýženého výsledku nedosáhl a zklamal statisíce fanoušků tísnících se kolem trati. 

Žluté šílenství

Motivaci mistra světa z roku 2011 k vítězství v úvodní etapě a obléknutí žlutého dresu ještě zvýšilo šílenství, které se v Anglii kolem Tour de France rozpoutalo. Závod přímo u trati sledovalo údajně kolem dvou milionů diváků a cyklisté se v některých místech prodírali špalírem fanoušků, jaký známe z nejslavnějších alpských a pyrenejských dojezdů, mezi nimi nechyběl ani ministerský předseda Cameron či členové královské rodiny, včetně vévodkyně z Cambridge, která se po etapě zapojila do předávání ocenění. 

První zádrhel při plnění plánu nastal po druhém klasifikovaném stoupání etapy, kdy Cavendish zůstal ve druhé skupině a podle údajů z oficiálního webu závodu v jednu chvíli ztrácel dokonce více než minutu na čelo závodu, které v tu dobu opanovali především jezdci týmu Andrého Greipela, ti, ani spolujezdci ostatních sprinterů, se však překvapivě nepokusili využít problémů devětadvacetiletého Angličana.

Nepovedený závěr

Cavendish se tak pomocí svých týmových kolegů, k nimž patří i mistr světa v časovce Tony Martin nebo další legenda hromadných dojezdů Alessandro Pettachi dokázal dotáhnout do pelotonu. Necelých deset kilometrů do konce se jeho kolegové tradičně srovnali na čele s cílem vytvořit co nejlepší pozici pro závěrečných 200 metrů.

To se však týmu Omega Pharma – Quick Step vůbec nepovedlo a Cavendish se na posledním kilometru octl sám a zavřený na zadním kole Petera Sagana a vedle Simona Gerranse. Snad by to ani nebyl Cavendish, aby se v této pozici nerozhodl pro nějaký nebezpečný manévr, a tak se natlačil na Australana, oba skončili na zemi, a tím skončil sen o obléknutí žlutého dresu v matčině rodišti.

Rychlý konec

Když se pak „Cav“ dlouho nezvedal z asfaltu a držel se za pravé rameno, bylo jasné, že kromě snu o žlutém dresu pro něj končí i celá letošní Tour.

Následná vyšetření sice nepotvrdila zlomenou klíční kost, diagnóza zní „vykloubení akromioklavikulárního kloubu“, tedy přerušení vazby mezi klíční kostí a lopatkou.

„Byla to moje chyba. Osobně se Simonu Gerransovi omluvím, jakmile k tomu dostanu příležitost. Snažil jsem se najít neexistující mezeru. Chtěl jsem dnes vyhrát, cítil jsem se opravdu silný,“ kál se po návratu z vyšetření původce pádu. Je nutno dodat, že to nebyl zdaleka první případ, kdy Cavendish způsobil nebezpečný pád, Heinrich Haussler by mohl vyprávět, také proto u řady jezdců i fanoušků „Raketa z Ostrova Man“ není zrovna oblíben.

První etapu nakonec ovládl a žlutý dres si dnes obleče stejně jako v minulém ročníku Němec Marcel Kittel před Peterem Saganem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy