Hodná šampionka, hladové juniorky. Nadvláda českých žen sílí

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 6. 2015 7:02
České tenistky dál vládnou světu. A ač se to zdá téměř neuvěřitelné, po pařížském French Open ještě mnohem silněji než doposud.
Český ženský tenis znovu na vrcholu.
Český ženský tenis znovu na vrcholu. | Foto: Reuters

Paříž/Praha - České tenistky dál vládnou světu. A ač se to zdá téměř neuvěřitelné, po pařížském French Open ještě mnohem silněji než doposud. Fanoušci bílého sportu v České republice zažili dalších čtrnáct dní plných euforie. Po dubnovém postupu do čtvrtého finále Fed Cupu během pěti let byl český dámský tenis v hlavní roli i na druhém grandslamovém turnaji sezony.

Jen zdánlivě to bylo zásluhou pouze jediné osoby, ve fantastické formě hrající finalistky singlu a vítězky deblu Lucie Šafářové. Úspěchů, těch o něco méně viditelných, je třeba vyjmenovat mnohem víc. Některé z nich může malá republika ve středu Evropy sklízet v blízké i vzdálenější budoucnosti v mnohem konkrétnější a populárnější formě.

Šafářová nadchla výkony i povahou

Začněme ale Šafářovou. Jinak to ani nejde. V proslulém areálu v těsné blízkosti Boulogneského lesíku se totiž zrodila nová prvotřídní hvězda světového sportu. Rodačka z Brna nadchla nejen tenisovými výkony, ale podle ohlasů lidí z "branže" také povahou.

"Chci dokázat, že i hodná holka může vyhrávat velké turnaje," vysvětlovala osmadvacetiletá tenistka zahraničním novinářům před prvním grandslamovým finále kariéry. I v něm zazářila, takřka neporazitelnou Serenu Williamsovou potrápila a sama Američanka, legendární držitelka dvaceti grandslamových titulů, měla pro "Lucy" jen slova chvály.

Šafářová se po dvanácti letech na okruhu dočkala vysněného průlomu mezi absolutní elitu. Je novou světovou sedmičkou a český ženský tenis, s obrovským náskokem vládnoucí fedcupovému žebříčku, dosáhl dalšího potvrzení své šokující dominance.

Dvě v desítce, po 26 letech

Už se nepyšní pouze primátem v podobě nejvyššího počtu devíti hráček v elitní stovce pořadí, ale nově je Česká republika společně s Ruskem jednou ze dvou zemí se dvěma tenistkami v top 10. Mimochodem, podobný počin se tuzemským tenistkám povedl naposledy před dlouhými šestadvaceti lety. Tehdy byla Helena Suková sedmá a Jana Novotná desátá.

S momentální druhou příčkou Petry Kvitové a sedmou Šafářové se to ale příliš srovnávat nedá. Navíc k absolutnímu vrcholu má blízko také dvanáctá Karolína Plíšková, která na French Open doplatila na náročný program posledních měsíců, který ji do nejlepší patnáctky bleskově vynesl.

Česká jednička Kvitová po proměnlivých výkonech vypadla už v osmifinále, přesto se nedá její výsledek hodnotit vyloženě negativně. "Čtvrté kolo jsem ani nečekala," uvedla rodačka z Bílovce, jejíž výkon po téměř dvouměsíčním odpočinku a tradičně složitému přechodu na antuku byl před Paříží velkou neznámou.

Na top 5 myslí Šafářová i Plíšková

Nicméně i díky kamarádce Šafářové, jež úchvatným způsobem znemožnila obhajobu titulu Rusce Marii Šarapovové, vystoupala Kvitová podruhé v kariéře na své maximum, tedy druhé místo.

Že má na umístění ve světové pětce Kvitová, se ví delší dobu. Teď ale myslí českého tenisového fanouška jistě kolují další svůdné myšlenky. "Desítka byla náš cíl, ale věřím, že Lucka je hráčka pro elitní pětku. S větší vyrovnaností a několika velkými výsledky na grandslamech by to šlo," tvrdil po French Open kanadský kouč Šafářové Rob Steckley.

Pro zajímavost, v podobném duchu hovořil před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jiří Vaněk, trenér Karolíny Plíškové. Reálně se tedy může stát, že třeba v této nebo příští sezoně budou české hráčky tvořit třípětinovou většinu top five. A to by byl naprostý unikát.

Dost snění, pojďme se raději podívat na současnou realitu, která slibuje českému ženskému tenisu nehynoucí slávu i v příštích (snad) mnoha letech. Některé mladé pušky jsou už nyní pevnou součástí světové stovky a po French Open si vesměs své pozice vylepšily.

Hladové juniorky obřím příslibem

Dvacetiletá Tereza Smitková už je dvaašedesátá, dvaadvacetiletá Denisa Allertová poskočila o jedenáct příček na 77. místo a v osmé desítce se drží také teprve devatenáctiletá Kateřina Siniaková. Elitní stovce se navíc přibližují Kristýna Plíšková a Barbora Krejčíková.

Dalším obřím příslibem pak jsou hladové juniorky. Patnáctiletá Markéta Vondroušová s o tři roky starší Miriam Kolodziejovou zadělaly v Paříži na sezónní grandslam, když po čtyřhře na lednovém Australian Open ovládly i Roland Garros.

Vondroušová je v patnácti letech úřadující světovou juniorskou jedničkou, a byť v singlu skončila na French Open už v semifinále, její možnosti se zdají být takřka neomezené. "Doufám, že se mi někdy povede být jedničkou i mezi dospělými," ukazuje svůj zdravý hlad rodačka ze Sokolova.

Kromě první Vondroušové je na deváté pozici šestnáctiletá Marie Bouzková. Zmíněné Kolodziejové patří po Roland Garros osmá příčka. Stejného obrovského úspěchu - třech hráček v nejlepší patnáctce - tedy dosahuje český ženský tenis v dospělém i juniorskému žebříčku.

 

Právě se děje

Další zprávy