Historický průlom českého biatlonu. Za rok v šesti lidech

Sport Sport
20. 3. 2015 6:11
Úvodní závod poslední zastávky Světového poháru v ruském Chanty-Mansijsku se sice českým biatlonistům nepovedl ideálně, i tak ale měli důvod ke spokojenosti.
Ondřej Moravec v Chanty-Mansijsku.
Ondřej Moravec v Chanty-Mansijsku. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Chanty-Mansijsk - Úvodní závod poslední zastávky Světového poháru v ruském Chanty-Mansijsku se sice českým biatlonistům nepovedl ideálně, i tak ale měli důvod ke spokojenosti.

Češi ve sprintu udrželi páté místo v hodnocení národů, když odolali ataku Rakouska. To znamená jediné, že v příští sezoně bude moci český tým jezdit závody s maximálním počtem šesti závodníků.

Totéž už se s předstihem povedlo českým ženám, které jsou momentálně dokonce na druhém místě mezi národy. Pro český biatlon se jedná o historický průlom. Do závodů Světového poháru se v příštím roce budou moci podívat mladí talentovaní závodníci a závodnice, a sbírat tak neocenitelné zkušenosti.

Trenér: Ulevilo se nám, že to klaplo

„Před Rakušany jsme nakonec jen o 5,5 bodu. Ulevilo se nám, že to klaplo, protože závod se klukům moc nepovedl. Na druhou stranu musím ocenit jejich bojovnost,“ řekl na svazovém webu trenér mužů Marek Lejsek.

Po druhé střelbě totiž Češi s Rakušany prohrávali, na posledním běžeckém úseku však byli rychlejší než Simon Eder a spol. Náskok tedy těsně udrželi. Lejsek po závodě mohl chválit jen patnáctého Michala Šlesingra.

„Jediný pěkný výsledek má za sebou Michal Šlesingr, který stále závodí ve velké běžecké formě. Ondrovi se bohužel nepovedla ležka. Trápil se zaseknutým nábojem a pak to trochu uspěchal. A Michal Krčmář měl smůlu vstoje, protože obě dvě jeho chyby představovaly kalibry, tedy rány na hranu terče. Škoda, k bodům měl dnes blízko," zhodnotil nepovedený sprint trenér.

Nachlazený Jaroslav Soukup musel dokonce závod vzdát. „Nebyl ve své kůži a dlouho jsme zvažovali, zdali vůbec poběží. Nakonec se to rozhodl zkusit, kvůli Poháru národů. Ale už na mezičasech bylo poznat, že mu není dobře. Po stojce jsme se dohodli, že odstoupí. Nemělo smysl, aby se trápil, průdušku ho hodně bolely. Důležité je, aby byl zdravý,“ vysvětlil Lejsek.

Šlesingra mrzela střelecká chyba

Michala Šlesingra mrzela zejména střelecká chyba v leže. „Bohužel jsem ránu spustil dříve, než jsem chtěl. A pak jsem musel jet ve druhém okruhu docela kudlu, abych snížil ztrátu z trestného kola. To mě pak asi stálo i druhou chybu. Byl to kalibr.“

Se svou běžeckou formou může být i na Sibiři velice spokojen. „Rozdíly mezi závodníky nejsou velké. Jsem v pozici, ze které mohu v sobotu bojovat o hodně dobrý výsledek. Má to však jednu podmínku. Musím se trefit,“ podotkl biatlonista. 

Ještě před sobotními stíhacími závody a nedělními závody s hromadným startem je v pátek na programu sprint biatlonistek (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy