Senzace! Moravec si v posledním závodě dojel pro stříbro

Medailí Moravec světový šampionát začal, medailí i skončil
Jak Ondřej Moravec světový šampionát začal, tedy medailí, tak ho i skončil. Po zlatu v úvodním smíšené štafetě, to tentokrát byl druhý nejcennější kov.
Ondřej Moravec (vlevo) si pro druhé místo doběhl s jednou střeleckou chybou. Další Čech Michal Šlesingr (vpravo) dojel i s třemi chybami pátý, Jaroslav Soukup byl osmadvacátý.
Moravcovi ani Šlesingrovi přitom vstup do závodu nevyšel a po chybě na první střelbě byli až ve třetí desítce.
Jenže pak začali velkou stíhací jízdu.
Aleš Vávra Sport Aleš Vávra, Sport
15. 3. 2015 14:03
Ondřej Moravec v hromadném závodu na MS získal stříbrnou medaili.

Praha -  Stříbrný závěr měl pro české biatlonisty světový šampionát ve finském Kontiolahti. Ondřej Moravec totiž v posledním hromadném závodě dojel druhý za Slovincem Jakovem Fakem. Bronz získal na patnáctikilometrové trati se čtyřmi střeleckými zastávkami Nor Tarjei Bö.

Závod jsme sledovali živě

Český biatlon tedy získal na šampionátu čtyři cenné kovy, zlato, dvě stříbra a bronz. Sám Ondřej Moravec si jako nejúspěšnější český reprezentant odváží tři medaile.

Skvělý český výsledek podpořil pátým místem Michal Šlesingr, který útočil na nejvyšší pozice i přes tři chyby na střelnici. Třetí Čech Jaroslav Soukup dojel na osmadvacátém místě, při střelbě rovněž minul třikrát.

"Jsem rád, že Ondrovi zbyly síly na poslední kolo. Na nic nečekal, jel na krev a víc sil měl jen Jakov Fak. Ondra to udělal nejlíp, jak mohl. Pro nás je to nádherná tečka za tímhle skvělým šampionátem," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář.

Ondřej Moravec udělal svou jedinou střeleckou chybu už na první položce, kdy se ztráta z trestného kola dala díky taktizujícím vedoucím závodníkům v pohodě dojet. Pak už český biatlonista nechyboval a neustále stoupal pořadím.

Po závěrečné položce bylo jasné, že bude bojovat o medaili. Ze střelnice totiž odjela nejlepší čtveřice Moravec, Fak, Björdalen a Tarjei Bö. Norové v obávaném prudkém stoupání na česko-slovinské tempo nestačili a poprali se jen o bronz. Slovinec pak v cílové rovince nepřipustil komplikace a dojel si pro zlato.

Soukalová přišla o medaili poslední ranou

Gabriela Soukalová v posledním závodě biatlonistek na mistrovství světa sahala po své třetí medaili, o kterou přišla až na poslední střelecké položce.

Soukalovou, která ke čtvrté střelbě přijela na druhém místě, zradila poslední rána, po níž musela česká závodnice na trestný okruh. Nakonec Soukalová ve vyrovnaném závodu s hromadným startem dojela pátá.

Vyhrála Ukrajinka Valentina Semerenková, na střelnici bezchybná, před Franziskou Preussovou z Německa a Karin Oberhoferovou z Itálie.

Závod jsme sledovali také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Vítková pokazila závod

Veronika Vítková si závod pokazila už na první střelbě, při které hned třikrát chybovala a musela dlouho kroužit na trestném okruhu. Na druhé ležce přidala další dva nezdary a ztratila veškeré šance na pěkné umístění. Nakonec doběhla až devětadvacátá a dovršila ze svého pohledu nepříliš povedené mistrovství.

Soukalová naopak potvrdila výbornou formu a od začátku se držela mezi nejlepšími. Jako jedna z mála žen dokázala stíhat Bělorusku Domračevovou, která se do "masáku" pustila hodně zostra a polovinu závodu vedla.

Na první stojce ovšem favoritka dvakrát minula a přepustila svou pozici soupeřkám, Soukalové, Semerenkové a Preussové. O zlatu rozhodla poslední položka, kterou zvládla nejlépe Ukrajinka.

V závěru se bojovalo pouze o bronz, Soukalová v něm nestačila tempu Oberhoferová s Domračevovou a musela se spokojit s pátým místem. Ve finiši si pak medaili vybojovala italská závodnice.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko) - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. Fak (Slovin.) 36:24,9 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -1,0 (1), 3. T. Bö -3,7 (1), 4. Björndalen (oba Nor.) -10,2 (0), 5. Šlesingr (ČR) -18,4 (3), 6. J. Bö (Nor.) -18,7 (2), 7. Šipulin (Rus.) -22,8 (3), 8. Schempp (Něm.) -25,6 (2), 9. S. Fourcade -27,9 (1), 10. M. Fourcade (oba Fr.) -30,9 (4), ...28. Soukup (ČR) -1:57,0 (3).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 933, 2. Šipulin 822, 3. Fak 800, 4. Schempp 767, 5. J. Bö 696, 6. Moravec 632, ...10. Šlesingr 556, 39. Soukup 145, 47. Krčmář 99, 63. Krupčík (oba ČR) 43.

Ženy (12,5 km):

1. Valj Semerenková (Ukr.) 34:32,9 (0 tr. okruhů), 2. Preussová (Něm.) -6,2 (1), 3. Oberhoferová (It.) -12,6 (2), 4. Domračevová (Běl.) -14,7 (2), 5. Soukalová (ČR) -26,2 (1), 6. Hildebrandová -31,7 (0), 7. Dahlmeierová (obě Něm.) -39,9 (2), 8. Dorinová-Habertová -41,0 (3), 9. Bescondová (obě Fr.) -41,5 (1), 10. Šumilovová (Rus.) -41,8 (1), ...29. Vítková (ČR) -4:07,7 (6).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. Domračevová 957 b., 2. Mäkäräinenová (Fin.) 936, 3. Valj Semerenková 766, 4. Vítková 714, 5. Hildebrandová 691, 6. Soukalová 646, ...39. Puskarčíková 160, 51. Landová 112, 72. Tomešová 22.