Halové MS startuje. Bez Hejnové i Rusů. Nelíbí se mi to, tvrdí Kratochvílová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 3. 2016 12:36
V noci na pátek v americkém Portlandu odstartuje halové mistrovství světa. Češi mají na šampionátu deset nadějí na medaili, Rusové do Ameriky kvůli dopingovému trestu nepřijedou.
O šampionát přijde i Jelena Isinbajeovéva, která se vrací na závody po mateřské dovolené.
O šampionát přijde i Jelena Isinbajeovéva, která se vrací na závody po mateřské dovolené. | Foto: Reuters

Praha - Od čtvrtka do neděle se v americkém Portlandu koná halové mistrovství světa v atletice, kterého se zúčastní i deset českých závodníků. V porovnání s předchozími šampionáty však jeho úroveň bude hned z několika důvodů negativně ovlivněna.

Do zámoří je to hlavně pro Evropany dlouhá cesta a s ní je spojená nutnost aklimatizace, která je velmi časově náročná. Navíc termín mistrovství je dost pozdní a řadě atletů by narušil jejich přípravu na letní sezonu, jejímž vrcholem jsou olympijské hry. Už dnes je proto jisté, že jich do Portlandu z těchto důvodů dost nepřijede.

"Hladkých 400 metrů bych sice mohla běžet, ale bez velkých nadějí na přední umístění. Účastí bych navíc ztratila nejméně dva tréninkové týdny,“ vysvětluje česká atletická královna Zuzana Hejnová a podobně je na tom výbornou formou se honosící výškařka Michaela Hrubá.

Rusové budou chybět

Význam šampionátu oslabuje také neúčast ruských atletů, kteří po známé dopingové aféře nesmí startovat na mezinárodní scéně. "Pro celou světovou atletiku je to velké minus, ale je otázka, ve kterých disciplínách bude bez ruských závodníků cesta k medailím snazší. Jsem zvědav, jaké bude mít tato nepříjemná událost pokračování,“ zamýšlí se šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák.

Také legendární vynikající běžkyně a dnes trenérka Jarmila Kratochvílová není se současnou situací spokojena.

"Nelíbí se mi tento verdikt, spousty ruských atletů mi je líto. Například vynikající tyčkařka Isinbajevová se po porodu začala připravovat na návrat do skokanského sektoru, ale zatím zbytečně. Vzpomínám si, jak naše generace byla v roce 1984 zklamaná z neúčasti na olympijských hrách. Tenkrát to byly politické důvody a dnes dopingové, na kterých se podle mého názoru podepsali hlavně funkcionáři a hromadným zásahem na to doplatili i všichni čestní atleti,“ zdůrazňuje stále držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů z roku 1983.  

Mistryně světa ve vrhu koulí z roku 1983 Helena Fibingerová k této kauze jen dodává: "Před dvěma lety na mistrovství světa v polských Sopotech skončili Rusové v tabulce národů hned za Spojenými státy druzí, takže samozřejmě jejich neúčastí bude kvalita šampionátu ovlivněna. Je to škoda, že budou chybět.“

Kratochvílová věří Maslákovi

V desítce českých reprezentantů jsou dva úřadující haloví mistři Evropy. Čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Jakub Holuša.

"Poslední Maslákovy výkony napovídají, že celkově je na tom dobře. Navíc je to halový typ. Je jen otázka, jací soupeři ho čekají, ale určitě má velkou šanci na medailové umístění. Do finále by se měl protlačit i velký bojovník Holuša a potvrdit, že jeho primát z loňského evropského mistrovství v Praze nebyl náhodný. Mezi nejlepší tyčkaře by se mohl vejít aspoň jeden z dvojice Jan Kudlička, Michal Balner, do šestého místa by mohl skončit koulař Tomáš Staněk a posledními pěknými osmimetrovými skoky na sebe upozornil dálkař Radek Juška. Všichni jistě odjeli dobře připraveni a v každém případě by na této velké akci měli nasbírat další cenné zkušenosti,“ říká Kratochvílová.

Fibingerová chválí Staňka

Koulař Staněk před odletem do Spojených států na sebe upozornil skvělým výkonem 21,30 metru, který ho ve světových tabulkách řadí na pátou příčku.

Jen slova chvály má pro něj kdysi vynikající atletka v této disciplíně Helena Fibingerová: "Je to skvělá vizitka před šampionátem a myslím si, že má i na víc. Ve světě je v současnosti pět špičkových koulařů a řada dalších s výkony kolem dvaceti a půl metru. Když zopakuje své nedávné jablonecké vystoupení, není bez šance na přední umístění. Musíme však vzít na vědomí, že problémem je aklimatizace s velkým časovým posunem a třeba i rychlejší kruh, než na jaký je zvyklý. Já mu však věřím, je zdravotně v pořádku a loňský pražský debakl v podobě tří přešlapů má už za sebou,“ vzpomíná bývalá mistryně světa. 

"Na některou z vyšších příček mají reálnou naději také Maslák i Holuša a bez šancí nejsou ani tyčkaři. K celkové spokojenosti povede zisk aspoň jedné medaile a dobrý pocit z vydařené reprezentace české atletiky,“ dodává Fibingerová.

 

Právě se děje

Další zprávy