Froome udělal ze svých slabin silné stránky, receptem může být odvaha a trpělivost, míní Tesař

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 7. 2017 12:01
Nejlepší cyklisté světa dopsali 104. díl seriálu s názvem Tour de France. Chris Froome potvrdil svou dominanci a zvítězil ve slavném závodě už počtvrté. Tentokrát ale neměl do samého závěru nic jisté, a tak si mohli diváci užít mimořádně vyrovnanou podívanou. "Byla to velmi zajímavá, dramatická a pro mě jedna z nejhezčích Tour. Až do konce nebylo nic rozhodnuto," potvrzuje bývalý cyklista a expert Aktuálně.cz Lubor Tesař, který v rozhovoru mimo jiné hledal možný recept na vládce Frooma.
Dva největší hrdinové letošní Tour. Nejlepší vrchař a bojovník Warren Barguil blahopřeje čtyřnásobnému šampionovi Chrisi Froomovi.
Dva největší hrdinové letošní Tour. Nejlepší vrchař a bojovník Warren Barguil blahopřeje čtyřnásobnému šampionovi Chrisi Froomovi. | Foto: Reuters

Praha - 86 hodin, 20 minut a 55 sekund. Takový čas stačil Chrisi Froomovi na vítězství ve 104. ročníku Tour de France. Britský fenomén a jeho soupeři zvládli během tří týdnů ujet 3540 kilometrů v jednadvaceti etapách. Froome zvítězil ve Francii počtvrté a jediný zářez mu chybí k dorovnání čtveřice rekordmanů. "Našlápnuto k tomu má. Z dřívějších slabin udělal silné stránky, ale tahle Tour pro něj byla nejtěžší. Pořád je to o štěstí, vyhnuly se mu smolné momenty," konstatuje Lubor Tesař.

Jet proti Sky? Boj s větrnými mlýny

Tour byla velmi zajímavá již od počátku, což vždy nebývá zvykem. Žlutý dres vozil do čtvrté etapy Geraint Thomas, který jej pak odevzdal parťákovi Froomovi a sám musel v deváté etapě po pádu odstoupit. "V královské etapě spadl Richie Porte a srazil i Dana Martina, který pak musel umazávat ztrátu po celou Tour a bylo skoro jisté, že se mu to nepodaří. Mohl to být jeden z rozhodujících momentů, ale nejen tohle," hodnotí trojnásobný mistr republiky.

"Rozhodovalo se v podstatě na každém kopci, v každé těžké etapě. Všichni na tom byli podobně a jeli na limitu, důležité bylo jakékoliv zaváhání favoritů," pokračuje Tesař. Už v úvodní časovce spadl Alejandro Valverde, jehož ztráta mrzí o to více, že mohl v týmu Movistar nahradit unaveného lídra Naira Quintanu. "Valverde měl neskutečné jaro, nikdo na něj neměl. Pokud by si tuhle formu přenesl na Tour, mohl být žolíkem na celkové pořadí. On a Porte by možná Frooma trápili ještě více než Urán, Bardet a Aru."

Znovu se naplno ukázalo, jak těžké je bojovat s Froomovým týmem Sky. "Je to trochu boj s větrnými mlýny," směje se Tesař. "Jakýkoliv závodník ze Sky by byl v jiném týmu lídr, jsou to velké osobnosti současné cyklistiky. V určitých chvílích se někteří těžko korigují, protože když na to máte, špatně se vám brzdí nohy. I přes ten občasný skřípot fungují skvěle," doplňuje bývalý silniční a dráhový cyklista.

Kdo dokázal dostat hvězdnou Froomovu skvadru občas pod tlak, je francouzská stáj AG2R s lídrem Romainem Bardetem. "Strašně se mi jejich přístup líbil. Využili každé příležitosti, aby Sky potrápili. Věděli, že na ně v kopcích úplně nemají, ale dostali je pod tlak ve sjezdu nebo tím, že do kopce najeli v obrovském tempu. Tak se někdy stalo, že očesali pár lidí z Froomova vlaku a Chris tam potom zůstal sám," chválí Tesař druhou nejlepší stáj v týmovém hodnocení.

Nejtěžší Tour. Froome potřebuje i štěstí

Chris Froome ovládl Tour už počtvrté, jako pátému člověku se mu to podařilo třikrát v řadě. V historických tabulkách už před ním zůstává jen čtveřice legend s pěti triumfy. Dokáže je překonat? "Samozřejmě k tomu má našlápnuto, ale teď prožil nejtěžší Tour. Skvěle na sobě pracuje, vyrovnává se po všech stránkách a zlepšuje se ve všech parametrech. Co dříve bývaly slabiny, jsou teď jeho silné stránky, viz sjezdy," odpovídá Tesař.

Zároveň ale cyklistický expert zmiňuje faktor štěstí, který podle něj zůstává na straně dvaatřicetiletého rodáka z Keni. "Pořád je to hodně o štěstí, které zatím má. Když už měl problémy, nebylo to nic moc smolného. Měl lehké mechanické problémy nebo nedobrzdil a zajel do trávy. Ono se ale může stát, že tam bude skála nebo zaparkované auto, že ty mechanické problémy budou větší."

"Aspektů, aby mohl rekord překonat, je moc a některé nemůže ovlivnit. Letos ta Tour ale nebyla poskládaná přímo pro něj. Nebylo tam moc časovkářských kilometrů, přesto si poradil," míní bronzový medailista z MS 1993. "Jak už jsem říkal, má navíc silný tým a těžko se na něj útočí. Ale nemožné to není, Aru ho dokázal svléct ze žlutého. Kdyby tehdy v Pyrenejích byla Froomova krize větší, mohl ztratit třeba tři minuty. Nebát se a být trpělivý," to je podle Tesaře jeden z receptů na Frooma.

Během Tour se hodně hovořilo o vztahu Frooma a Mikela Landy, jeho parťáka z týmu a čtvrtého muže celkového pořadí. Španěl se vícekrát nezachoval zrovna podle očekávání a na konci druhé alpské etapy svému lídrovi odjel. "Vůbec jsem to nepochopil a myslím, že to rozhodně nebylo součástí taktiky. Pravdu ví jen vedení týmu, ale žádný šéf týmu vám po etapě nepřizná, že ho závodník neposlouchá," řekl Tesař k situaci, ve které se Froome ubránil Bardetovu nástupu a dojel do cíle jen těsně za ním.

Bardet s Uránem asi pódium nečekali

Ve třetím týdnu zůstávali za Froomem v odstupu do půl minuty Romain Bardet a Rigoberto Urán. Více už se ale britskému závodníkovi nepřiblížili, v alpských etapách ho nedokázali dotáhnout. "Bylo vidět, že je každý nástup sráží a že nejsou schopni reagovat na žádný další. Myslím, že Urán před startem Tour nepočítal s tím, že by mohl být na pódiu. Kdyby Bardetovi někdo řekl, že bude takhle dlouho ve hře o vítězství, asi by skákal metr do vzduchu radostí."

"Cítil jsem tam trochu opatrnost a snahu hlavně nevypadnout z pódia," přiznává pátý muž bodovacího závodu na dráze z olympiády v Barceloně. To by ale podle Tesaře mohl být další z receptů proti Froomovi. "Nemyslet tolik na vítězství a prostě to zkusit. Když se budou mezi sebou více bít, tak sice někteří vypadnou, ale možná někdo Frooma vysvleče," tvrdí Tesař.

V rozhodující časovce si Froome vítězství pohlídal a Urán pojistil druhé místo. Největší boj sváděl se čtvrtým Landou domácí Bardet, který nakonec uhájil pozici na stupních vítězů o jedinou sekundu. "Já jsem se o Landův odstup nejdříve tolik nezajímal, ale když Bardeta dojížděl Froome, bylo jasné, že to bude mít Francouz hodně těžké. Bylo to drama do samého konce. Ale ukázalo se, že časovka je slabinou Francouzů dlouhodobě. Ať už nyní Bardet s Barguilem, nebo dříve Richard Virenque," vzpomíná rodák z Plzně.

Aru se trápil, Barguil vylétl nahoru

V prvním týdnu se zdálo, že by největším soupeřem Frooma měl být Fabio Aru. Ve dvou etapách vezl žlutý dres, ale postupné ztráty v jeho týmu Astana a nesoučinnost i v rovinatých etapách ho odepsaly ze hry. "Cyklistika se dnes často stává více týmovým sportem. Týmy si to rozdávají v kopcích, v časovkách, ale i psychicky uvnitř pelotonu. Chyboval Aru a chyboval i celý tým. On byl v důležitých etapách na rovině příliš vzadu a parťáci ho nevytáhli na čelo," hodnotí expert Aktuálně.cz

Kdo ve třetím týdnu ještě více zazářil, byl Warren Barguil. Puntíkovaný král hor vyhrál vedle etapy v Pyrenejích i dojezd na Izoard a celkově skončil desátý. "Pro mě to byl jeden z největších závodníků letošní Tour. Měl i pořádnou porci štěstí. V podstatě všechny jeho útoky se mu dařily. Měl volnost, nejel primárně na celkové pořadí a dokázal toho využít. Ukázal neskutečnou výkonnost," chválí Tesař nejlepšího vrchaře a zároveň největšího bojovníka závodu.

Další dvě vítězství přidal pro Barguilovu stáj Sunweb Australan Michael Matthews, který navíc po odstoupení Marcela Kittela v Alpách získal zelený dres. "Vědělo se, že Kittel v kopcích tolik nestíhá. Tým Sunweb si tu etapu, v níž Kittel odstoupil, vytipoval a pomáhal Matthewsovi. Vytvořil tím tlak na celý peloton a především na Kittela. A přiznejme si, že jej neustál," soudí Tesař.

Češi optimální formu nevyladili

Z českého tria nakonec dokončili závod Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar, přičemž druhý jmenovaný dokonce zaútočil před spurtem v Paříži. "To bylo sympatické gesto, které je třeba ocenit. Na Champs-Élysées neodjede jen tak někdo, navíc tam Zdeněk byl dobré dva kilometry. Bylo to kluzké a nepříjemné, v případě problémů v pelotonu by byla šance větší. Ale bylo vidět, že Zdeněk tu formu úplně nevyladil, párkrát to zkusil, něco v těch nohách bylo, ale nebylo to to, co by potřeboval. Ale všechno vyladit nejde," hodnotí Tesař.

"Ale všichni tři Češi skvěle bojovali. Ondřej Cink předváděl parádní výkon na to, že je prvním rokem mezi silniční elitou. Chybělo malinko štěstí, aby celou Tour dojel, ale on získal nesmírně mnoho zkušeností. Máme v něm dalšího závodníka, o kterém ještě bude slyšet." Cink odstoupil v etapě před závěrečnou časovkou kvůli problémům s kolenem.

Maximem Kreuzigera bylo páté místo v první kopcovité etapě ještě v úvodním týdnu. "Roman měl své úkoly přesně vymezené a moc možností jet na sebe asi neměl. Ale už jsme ho viděli v daleko větší formě a pohodě, hlavně na Tour 2013 s Albertem Contadorem, kde se držel s těmi nejlepšími. Letos odpadal na místech, kde by za normálních okolností určitě odpadnout nechtěl," uzavřel spolukomentátor České televize své hodnocení 104. ročníku Tour de France.

 

Právě se děje

Další zprávy