Soči - „Chtěl bych jednu medaili a největší šance vidím ve vytrvalostních individuálních závodech,“ říkal před olympiádou v Soči šéf českého biatlonu Václav Fiřtík.
Dočkal se ještě před závody, v nichž si Češi dělali největší naděje. Stříbro Ondřeje Moravce, bronz Jaroslava Soukupa a čtvrté místo Gabriely Soukalové. To vše už znamená výrazné překročení olympijských cílů.
Proč se ale spokojit s tím, co už máme, když může být ještě lépe? Dva nejdelší individuální závody jsou před námi a forma českých biatlonistů nahání soupeřům strach (sledujte online reportáže z dnešního závodu mužů ZDE a z pátečního klání žen ZDE).
Moravec přišel loni těsně o zlato
Zhruba půl centimetru chybělo na loňském světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě Ondřeji Moravcovi v této dvacetikilometrové disciplíně na zlatou medaili. Na poslední ze čtyř střeleckých položek o malý kousíček minul a připsal si trestnou minutu.
Kvůli ní pak skončil čtvrtý za Francouzem Martinem Fourcadem, Američanem Burkem a Švédem Lindströmem. Sen o vysněné medaili se rozplynul.
Moravec však už tehdy ukázal, že vytrvalostní závod je jeho nejoblíbenější disciplínou. Po trati letěl a byl běžecky nejrychlejší z celého startovního pole. Doufal, že za rok pod pěti kruhy to třeba vyjde lépe. Medaile se v Soči dočkal už ve stíhacím závodu, a tak ve čtvrtek nastoupí do individuálu zproštěn tlaku.
Medaile by si zasloužily sestřičky
„Vytrvalostní závody mám celkem rád. Poslední dva roky jsou to moje nejoblíbenější závody. Bude strašně důležité udržet koncentraci na střelbu,“ poukazuje Moravec na fakt, že minuta navíc za každou chybu je klíčová součást nejdelší biatlonové distance.
„Ale každopádně bych k té stříbrné medaili rád přidal sestřičku. Ještě jsou čtyři závody, prostor tady je,“ usmívá se rodák z Ústí nad Orlicí, který zatím na olympiádě sestřelil všech třicet terčů.
Dobré vzpomínky na nejdelší biatlonový závod má také Jaroslav Soukup. Biatlonista, který v sobotu šokoval bronzem ve sprintu, získal svou první medaili z velké akce právě ve vytrvalostním klání. Bylo to na MS v německém Ruhpoldingu před dvěma lety, kde bral stejně jako v Soči třetí místo. Porazili ho jen Slovinec Jakov Fak a fenomenální Fourcade.
Když Soukalová zastřílí, je to jasné
I on tak má velké předpoklady, aby se pokusil v Soči k medaili ze sprintu přidat „sestřičku“, řečeno slovy Ondřeje Moravce. Přehnané ambice ovšem jednatřicetiletý rodák z Jičína neukazuje. „My už jsme si to tady odpracovali, teď by měly zamakat holky,“ říká s nadsázkou.
Mezi ženami bude mít Česká republika v pátečním individuálním závodu na patnáct kilometrů jednu z největších favoritek. Gabriela Soukalová předvedla ve stíhačce fenomenální výkon, když předjela pětadvacet závodnic. Běžecky byla po vítězné Darje Domračevová druhá nejrychlejší. Když jí vyjde střelba, nebude co řešit.
„Je to zase jiný závod, který mi docela sedí, takž se budu snažit to nepokazit jako sprint. Ten nezdar mě na chvíli rozhodil, ale teď už jsem se srovnala. Věřím, že to bude dobré,“ podotýká čtyřiadvacetiletá závodnice z Jablonce nad Nisou.
V pořadí Světového poháru na nejdelší distanci je suverénně první. Zvítězila v listopadu ve švédském Östersundu i v lednu v německém Ruhpoldingu a je jistou držitelkou malého glóbu.
Zlato Dostála i Holubcové
Český biatlon sbírá úspěchy ve vytrvalostních závodech pravidelně. Ještě před Jaroslavem Soukupem získal bronz ze světového šampionátu na této trati Michal Šlesingr. V roce 2007 v italské Anterselvě jej předběhli pouze Francouz Raphael Poiréé a Němec Michael Greis. Také Šlesingr má tedy na co navazovat.
Čeští biatlonisté dokázali za posledních jedenáct let z vytrvalostních závodů na velkých akcích vytěžit hned čtyři medaile.
Kromě Soukupa a Šlesingra zazářil také Roman Dostál, který se stal v roce 2005 dokonce mistrem světa. Stejný úspěch zaznamenala dva roky předtím Kateřina Holubcová. Před čerstvými medailovými úspěchy Soukupa a Šlesingra bylo navíc nejlepším výsledkem českého biatlonu na olympiádách čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana 1998. Jak jinak než v nejdelším individuálním klání. Je tedy nač se těšit, jsou tu závody, které Čechům vyloženě sedí.