Berdych je grandslamový veterán, lepší jsou jen čtyři hráči

David Procházka
19. 1. 2013 16:45
Tomáš Berdych patři k nejlepším, ale také nejstabilnějším a nejzdravějším hráčům současného tenisu. V Melbourne hraje už na 38. grandslamu kariéry v řadě.
Pro Tomáše Berdycha je letošní Australian Open 38. grandslamem v řadě.
Pro Tomáše Berdycha je letošní Australian Open 38. grandslamem v řadě. | Foto: Reuters

Melbourne - Patří k nejstabilnějším, nejlepším, ale také nejzdravějším tenistům na okruhu. Česká jednička Tomáš Berdych hraje na Australian Open už svůj 38. grandslamový turnaj v řadě.

Ze současných aktivních tenistů mají na kontě delší šňůru jen Roger Federer (53) a španělská trojice Feliciano López (44), David Ferrer (41) a Fernando Verdasco (39).

Grandslamová premiéra v 17 letech

Tomáš Berdych vstoupil do grandslamového kolotoče v roce 2003 na US Open tři týdny před svými osmnáctými narozeninami.

V 1. kole při své premiéře vstupoval jako 121. hráč světového žebříčku ATP a dokázal porazit Němce Tomase Behrenda ve čtyřech setech.

Ve 2. kole sice rovněž ve čtyřech setech prohrál s Argentincem Juanem-Ignaciem Chelou, ale důležitý tenisový krok měl za sebou, udělal totiž rázný posun mezi světovou špičku.

Ještě o rok dříve, v roce 2002 patřil do druhé tisícovky žebříčku ATP, rok 2003 zakončil jako číslo 113 a v únoru roku 2004 už nakoukl do první stovky, ze které až dosud nikdy nevypadl.

V 18 letech 4. kolo na US Open

V roce 2004 se Berdych propracoval i díky účasti ve 4. kole US Open až na 34. příčku žebříčku ATP, rok nakonec zakončil jako 45. tenista na světě.

Na US Open v 1. kole vyřadil v pěti setech Švéda Jonase Björkmana, ve 2. kole ve třech setech Fina Tuomase Ketolu, ve 3. kole opět v pěti setech Rusa Michaila Južného a ve 4. kole prohrál s Němcem Tommym Haasem.

Od roku 2005 do roku 2009 se stal Berdych hráčem se stabilním potenciálem v rozmezí 3. – 4. kolo grandslamu.

Občas se sice nevyhnul výpadku, ale na druhou stranu své maximum i jednou překročil. Čtvrtfinále Wimbledonu v roce 2007 mohlo být průlomové do první světové desítky.

V Top Ten se rodák z Valašského Meziříčí objevil už v říjnu roku 2006, kdy byl klasifikován na 10. příčce, ale na stabilní průnik mezi nejlepší světové hráče to ještě nebylo v následujících čtyřech letech.

V letech 2008 a 2009 se v žebříčku pohyboval ve druhé a dokonce spíše ve třetí světové desítce.

Průlom nastal v roce 2010

Až rok 2010, znamenal pro Berdycha definitivní průlom do špičky.

Semifinále Roland Garros (semifinálová prohra se Švédem Robinem Söderlingem) a především finále Wimbledonu (výhra ve čtvrtfinále nad Rogerem Federerem, v semifinále nad Novakem Djokovičem a finálová prohra s Rafaelem Nadalem) vykoply Berdycha až na 7. příčku žebříčku.

Krátce před pětadvacátými narozeninami se stal hráčem špičky. Hned za čtveřicí Federer, Nadal, Djokovič a Murray je od té doby Berdych spolu s Tsongou, Ferrerem a Del Potrem členem širší špičky, stabilním členem Top Ten a hráčem s potenciálem vyhrát grandslam.

Nebýt loni výpadku ve Wimbledonu, vylepšil by i sezonu z roku 2010, kdy na grandslamech vyhrál 12 zápasů a čtyři prohrál, loni bilanci navlas zopakoval a zazářil postupem do semifinále US Open.

Potřetí v kariéře tak byl na grandslamech mezi nejlepšími čtyřmi a ve čtvrtfinále porazil tehdejší jedničku Rogera Federera.

Letos chce vyhrát grandslam

Však si také pro letošek stanovil jasný cíl: Vyhrát grandslam! Berdych tenisově dospěl, jeho agresivní styl od základní čáry budí respekt.

Hráči první čtyřky se ho musí obávat, jenže vyhrát tři těžké zápasy za sebou čtvrtfinále, semifinále a finále, to zvládnou opravdu jen mistři.

V Melbourne letos na Berdycha ve čtvrtfinále vychází Novak Djokovič, tedy světová jednička a pravděpodobně hráč, který Berdychovi ze špičky sedí nejméně,

Jediné vážnější zranění si Berdych přivodil ve čtvrtfinále Davisova poháru v dubnu roku 2008 na antuce v moskevských Lužnikách.

Tehdy musel kvůli podvrtnutému kotníku vzdát skvěle rozehraný zápas s Nikolajem Davyděnkem. Do květnového Roland Garros se dal dohromady a svou šňůru grandslamů tak nemusel přerušit.

V sedmadvaceti letech je Berdych na vrcholu fyzických sil, zkušenosti už také stihl posbírat, sebevědomí mu zvedl listopadový triumf v Davisově poháru, v nejbližších dvou třech letech má nejreálnější šanci grandslamový turnaj vyhrát.

NEJVÍCE ODEHRANÝCH GRANDSLAMŮ V ŘADĚ

1. Wayne Ferreira (JAR) 56
2. Stefan Edberg (Švéd.) 54
3. Roger Federer (Švýc.) 53
4. Fabrice Santoro (Fr.) 46
5. Dominik Hrbatý (SR) 44
5. Feliciano López (Šp.) 44
7. Tommy Robredo (Šp.) 41
7. David Ferrer (Šp.) 41
9. Fernando Verdasco (Šp.) 39
10. TOMÁŠ BERDYCH (ČR) 38

Pozn.: Tučně vyznačení aktivní hráči.

NEJVÍCE ODEHRANÝCH GRANDSLAMŮ V KARIÉŘE

1. Fabrice Santoro (Fr.) 70
2. Andre Agassi (USA) 61
3. Jimmy Connors (USA) 58
3. Jonas Björkman (Švéd.) 58
5. IVAN LENDL (ČR) 57
5. Michael Chang (USA) 57
5. Wayne Ferreira (JAR) 57
8. Arnaud Clément (Fr.) 55
8. Roger Federer (Švýc.) 55
8. Lleyton Hewitt (Austr.) 55

Pozn.: Tučně vyznačení aktivní hráči.

 

Právě se děje

Další zprávy