Tato osmička, v níž mají zastoupení vždy dva týmy z každého kontinentu mimo Oceánie, doplnila na základě žebříčku FIBA šestnáct zemí včetně České republiky, které si zajistily start v kvalifikaci na nedávném mistrovství světa v Číně. Chorvaté s úřadujícími mistry Evropy Slovinci a Mexiko s Uruguayí se mezi 32 účastníků šampionátu nedostali, ostatní celky se na něm představily.
Čtyřiadvacet zemí bude rozděleno do čtyř skupin po šesti a jejich vítězové zaplní zbývající čtyři volná místa pod pěti kruhy. Turnaje se budou hrát od 23. do 28. června příštího roku a o jejich pořadatelích se bude teprve rozhodovat.
V Česku se boj o olympiádu pravděpodobně konat nebude. "Máme výkonný výbor až příští týden v pátek, ale myslím si, že se o pořádání ucházet nebudeme, protože základní poplatek je tak vysoký, že by to pro nás bylo velice finančně náročné i vzhledem k tomu, že v roce 2021 budeme hostit základní skupinu mistrovství Evropy," řekl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.
Přímou účast na olympijských hrách mělo dopředu jasnou pořádající Japonsko a účast si vybojovaly dva nejlepší týmy z Evropy (Španělsko a Francie) a Ameriky (Argentina a USA) a po jednom z Oceánie (Austrálie), Afriky (Nigérie) a Asie (Írán). Vedle nich si dalších šestnáct nejlepších celků zajistilo účast v kvalifikaci, kam se jako poslední dostalo dvaadvacáté Turecko a přímo postupoval ještě třiadvacátý Írán.
V žebříčku FIBA zaznamenala největší posun díky konečnému šestému místu na MS Česká republika, která se posunula o čtrnáct pozic na 10. místo. Mezi evropskými zeměmi je sedmá. V čele světového pořadí se přes konečné sedmé místo, nejhorší v historii MS, drží Spojené státy americké.
Přehled účastníků kvalifikace o olympijské hry v Tokiu v roce 2020 (23.-28. června):
Angola, Brazílie, Čína, Česká republika, Dominikánská republika, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Korea, Litva, Mexiko, Německo, Nový Zéland, Polsko, Portoriko, Rusko, Řecko, Senegal, Slovinsko, Srbsko, Tunisko, Turecko, Uruguay, Venezuela.