Česká basketbalová reprezentace

Česká basketbalová reprezentace

Basketbalová reprezentace patřila mezi nejúspěšnější národní týmy v tehdejším Československu.

Muži přivezli z mistrovství Evropy celkem 12 cenných kovů (v roce 1964 se stali šampiony), na mistrovství světa bylo největším úspěchem šesté místo a na olympijských hrách páté.

Národní tým samostatné České republiky je momentálně ve velkém útlumu. Překvapit basketbalisté mohou na letošním ME, kam se kvalifikovali po šesti letech.

Československé ženy byly ještě úspěšnější. Přestože v éře neporazitelných Sovětek neměly nejcennější medaili prakticky šanci získat, na pódium se dostaly hned 21krát (15 medailí z ME, 6 medailí z MS, maximum na olympiádě 4. místo).

Na rozdíl od svých mužských kolegů se ženské reprezentaci dařilo i po rozpadu federace, což potvrdil titul mistryň Evropy v roce 2005 a stříbro na domácím MS 2010. Největším úspěchem na olympijských hrách bylo páté místo v roce 2004.

Basketbalistky vyhrály v Irsku 70:54 a mají první výhru v boji o ME

České basketbalistky potvrdily v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy 2023 roli favoritek a zvítězily na hřišti Irska 70:54. Nejlepší střelkyní týmu se stala s 12 body Julia Reisingerová, Veronika Voráčková přidala 11. Irky vedla s 12 body Sorcha Tiernanová.

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka zaznamenaly první výhru a jsou třetí ve skupině I, kterou vede Bělorusko. To dnes vyhrálo po prodloužení nad Nizozemskem 83:72. Na finálový turnaj, který hostí Izrael a Slovinsko, postoupí jen vítězové deseti kvalifikačních skupin a čtyři nejlepší celky z druhých míst.

Další dva duely čekají Češky v listopadu příštího roku, nejprve nastoupí v Nizozemsku a poté na palubovce Běloruska.

Pokračovat