Basketbal

Basketbal

Kolektivní míčová hra, ve které se dva týmy po pěti hráčích snaží získat co nejvíce bodů vhozením míče do obroučky umístěné na straně soupeře.

Sport vznikl na konci 19. století v Americe a odtud se rozšířil do celého těla. Od roku 1936 je na programu letních olympijských her.

Nejprestižnější basketbalovou soutěží je americká NBA. Největší hvězdou současnosti je Američan LeBron James.

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Utah i díky 21 trojkám vyhrál v NBA pošesté za sebou

Basketbalisté Utahu porazili New Orleans 118:102 a natáhli v NBA aktuálně nejdelší vítěznou sérii na šest utkání. Po desáté výhře v sezoně vyrovnali bilanci losangeleských Clippers (10-4) na druhém místě Západní konference a dotírají na vedoucí tým soutěže Lakers, kteří mají oproti oběma pronásledovatelům na kontě o úspěch víc.

Denver - Oklahoma City 119:101, Utah - New Orleans 118:102.

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Lakers uspěli v Oklahomě a mají klubový rekord

Basketbalisté Los Angeles Lakers vyhráli jasně v Oklahoma City 128:99 a uspěli v NBA poosmé z devíti posledních utkání. Největší měrou k tomu přispěli LeBron James, jenž nasbíral 26 bodů, šest doskoků a sedm asistencí, a náhradník Montrezl Harrell s 21 body. Dallas porazil Charlotte 104:93 při vítězném návratu lotyšského podkošového hráče Kristapse Porzingise.

Charlotte - Dallas 93:104, Detroit - Milwaukee 101:110, LA Clippers - New Orleans 111:106, Minnesota - Memphis 107:118, New York - Brooklyn 109:116, Oklahoma City - LA Lakers 99:128, Sacramento - Portland 126:132.

Utkání Boston - Orlando, Phoenix - Atlanta a Washington - Utah byla odložena.

Devatenáctiletý Ball jako nejmladší v NBA dosáhl na triple double

Basketbalista LaMelo Ball se stal nejmladším hráčem v historii, který si v NBA připsal triple double. Devatenáctiletý rozehrávač přispěl k výhře Charlotte 113:105 nad Atlantou 22 body, 12 doskoky a 11 asistencemi. Hornets pomohl k třetí výhře za sebou, Atlanta naopak černou sérii protáhla na čtyři zápasy.

Dosud nejmladším držitelem cenného dvouciferného zápisu ve třech sledovaných statistikách byl Markelle Fultz, trojka letošního draftu ho ale o 177 dní překonala. Ball už sahal po triple doublu v minulém utkání, kdy mu chyběla jediná asistence. Poti Atlantě už ale historii přepsal. Stal se rovněž teprve pátým nováčkem, kterému se to povedlo v první sezoně v NBA.

"Jsem si vědom toho, čeho jsem schopný, takže tyhle věci mě nijak zvlášť nevyvádějí z míry. Věděl jsem, že se to jednou stane," řekl sebevědomě Ball. "Líbí se mi jeho odhodlání a energie, ale ze všeho nejvíce jeho sebevědomí. Vypadá, jako kdyby NBA hrál už roky," uvedl kouč Hornets James Borrego.

Philadelphia nastoupila proti Denveru, přestože kvůli covidovým opatřením měla k dispozici jen sedm hráčů bez všech hlavních opor. Šanci tak poprvé dostal nováček Tyrese Maxey a zazářil 39 body. Více bodů ve svém prvním zápase v NBA nedal žádný hráč od roku 1970. Porážku oslabeného týmu 103:115 ale neodvrátil. "Musel jsem se více nutit do střel, protože to bylo potřeba kvůli našemu úzkému kádru," řekl Maxey, který odehrál 44 minut.

Milwaukee zvítězilo nad Clevelandem 100:90 i bez své hvězdy Janise Adetokunba, který odpočíval kvůli problémům se zády. Khris Middleton zaznamenal 27 bodů. Cavaliers nepomohlo ani 26 bodů a 24 doskoků v podání Andre Drummonda.

San Antonio zvítězilo nad Minnesotou 125:122 po prodloužení i díky 38 bodům DeMara DeRozena. Jen o dva body méně zaznamenal Tim Hardaway, který svým maximem v sezoně pomohl Dallasu k výhře 112:98 nad Orlandem. Luka Dončič přispěl triple doublem za 20 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí.

NBA:

Charlotte - Atlanta 113:105, Dallas - Orlando 112:98, Indiana - Phoenix 117:125, Milwaukee - Cleveland 100:90, Minnesota - San Antonio 122:125 po prodl., Philadelphia - Denver 103:115, Sacramento - Portland 99:125, Washington - Miami 124:128.

Dallas díky Dončičovi porazil Denver v prodloužení

Basketbalisté Dallasu v napínavém utkání porazili Denver 124:117 po prodloužení. Výrazně se o to přičinil Luka Dončič - slovinská hvězda nasbírala 38 bodů, 13 asistencí a devět doskoků. V dalších utkáních čtvrtečního programu NBA si Portland díky triumfu 135:117 nad Minnesotou připsal čtvrtou výhru v sezoně. S 39 body, sedmi doskoky i sedmi asistencemi zazářil rozehrávač Damian Lillard.

NBA:

Brooklyn - Philadelphia 122:109, Denver - Dallas 117:124 po prodl., LA Lakers - San Antonio 109:118, Memphis - Cleveland 90:94, Portland - Minnesota 135:117.

Chicago bez Satoranského podlehlo Sacramentu, Beal dal 60 bodů

Basketbalisté Chicaga stále bez Tomáše Satoranského nestačili v NBA po dvou vítězstvích na Sacramento a v jeho hale prohráli 124:128. Porážku ve druhém utkání ze čtyřzápasové venkovní série neodvrátilo ani duo Coby White a Zach LaVine, které nastřílelo víc než polovinu bodů Bulls (68). Jediný Čech v soutěži Satoranský vynechal páté utkání Chicaga za sebou kvůli koronaviru.

Atlanta - Charlotte 94:102, Golden State - LA Clippers 101:108, Indiana - Houston 114:107, Miami - Boston 105:107, Milwaukee - Detroit 130:115, New Orleans - Oklahoma City 110:111, New York - Utah 112:100, Orlando - Cleveland 105:94, Philadelphia - Washington 141:136, Phoenix - Toronto 123:115, Sacramento - Chicago 128:124.

Nymburk smetl Dijon 94:54 a přiblížil se v Lize mistrů postupu

Basketbalisté Nymburka v 5. kole Ligy mistrů doma deklasovali dosud neporažený Dijon 94:54 a vedou skupinu B o dva body právě před francouzským týmem, který má k dobru utkání s Tofasem Bursa. Svěřenci trenéra Orena Amiela se přiblížili postupu do osmifinálové skupiny, kterým jim může zajistit v úterý výhra Dijonu nad tureckým klubem. V opačném případě o něj budou bojovat v úterý 19. ledna doma proti Tofasu.