Basketbal

Basketbal

Kolektivní míčová hra, ve které se dva týmy po pěti hráčích snaží získat co nejvíce bodů vhozením míče do obroučky umístěné na straně soupeře.

Sport vznikl na konci 19. století v Americe a odtud se rozšířil do celého těla. Od roku 1936 je na programu letních olympijských her.

Nejprestižnější basketbalovou soutěží je americká NBA. Největší hvězdou současnosti je Američan LeBron James.

Booker 48 body pomohl Phoenixu upevnit si vedení v NBA

Basketbalisté Phoenixu zvítězili v NBA v hale San Antonia 121:107 a vedou tabulku soutěže už o tři výhry před Golden State. O čtvrtou výhru Suns v řadě se postaral především Devin Booker, který si 48 body vylepšil sezonní maximum. Výrazně se vyrovnává tabulka Východní konference, kde prohrály Chicago, Brooklyn, Milwaukee i Philadelphia, naopak uspěly Cleveland a Miami, které se už dostalo na druhé místo konferenční tabulky. Mezi prvním a šestým celkem jsou ale minimální rozdíly.

Výsledky NBA:

Atlanta - Milwaukee 121:114, Boston - New Orleans 104:92, Cleveland - Brooklyn 114:107, Dallas - Oklahoma City 104:102, LA Clippers - Indiana 139:133, LA Lakers - Utah 101:95, Memphis - Chicago 119:106, Miami - Toronto 104:99, New York - Charlotte 87:97, Orlando - Portland 88:98, San Antonio - Phoenix 107:121, Washington - Philadelphia 117:98.

2. Denver 42 22 20 52,4
3. Minnesota 43 21 22 48,8

Golden State v NBA nestačilo na Milwaukee, Češi si nezahráli

Basketbalisté Milwaukee přivítali trenéra Mikea Budenholzera zpět z karantény jedním z nejlepších výkonů v sezoně a druhý tým NBA Golden State porazili jasně 118:99, když už v poločase vedli o 39 bodů. Janis Adetokunbo k tomu pomohl svým 28. triple doublem kariéry za 30 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí.

Z výhry se radovali také Oklahoma City Thunder, kteří zdolali oslabený Brooklyn 130:109. Vyhrálo i New Orleans 113:109 nad Los Angeles Clippers. Čeští reprezentanti Vít Krejčí a Tomáš Satoranský do hry nezasáhli. Už jedenáctou výhru v řadě má Memphis, který udolal Minnesotu 116:108.

Brooklyn přestřílel Chicago a vrátil se do boje o čelo Východní konference

Basketbalisté Brooklynu v NBA dominovali souboji dvou nejlepších týmů Východní konference a přehráli Chicago na jeho hřišti 138:112. Po slabším období ovládli klíčový duel a vrátili se do boje o první místo v tabulce, na Bulls nyní ztrácejí jeden a půl výhry. Na Nets však ze třetí pozice dotírá Miami, které vyhrálo 116:91 nad Atlantou.

V Západní konferenci přišel o třetí příčku Utah, který podlehl Clevelandu 91:111 a po čtvrté porážce za sebou klesl za Memphis.

USK Jekatěrinburg nezdolal, Pražanky prohrály 77:90

Basketbalistky USK Praha prohrály v domácím utkání 11. kola Evropské ligy s favorizovaným Jekatěrinburgem 77:90 a připsaly si třetí porážku v tomto ročníku prestižní soutěže. Českým mistryním nepomohlo při absenci Alyssy Thomasové ani 19 bodů její americké spoluhráčky Brionny Jonesové. Obhájce trofeje táhla s 25 body Brittney Grinerová, její kolegyně Jonquel Jonesová nasbírala za 20 bodů a 11 doskoků double double.

Basketbalisté New Orleans podlehli Phoenixu, Satoranský opět nehrál

Basketbalisté Phoenixu zvítězili v NBA na palubovce New Orleans 123:110 a jako druhý tým Západní konference i celé ligy potvrdili předpoklady. Naopak Pelicans, kterým opět chyběl kvůli koronavirové karanténě český reprezentant Tomáš Satoranský, jsou v konferenci předposlední. LeBron James v závěrečné čtvrtině dovedl Los Angeles Lakers k obratu a domácímu vítězství nad Sacramentem 122:114.

Cleveland - Memphis 106:110, LA Lakers - Sacramento 122:114, New Orleans - Phoenix 110:123, New York - Indiana 104:94, Toronto - San Antonio 129:104.

New Orleans v NBA porazilo Cleveland, Satoranský měl pět asistencí

Basketbalisté New Orleans v NBA porazili 108:104 Cleveland a uspěli pošesté z posledních deseti utkání. Tomáš Satoranský pomohl Pelicans jednou trojkou ze čtyř střel, pěti asistencemi a dvěma doskoky. Nejlepším střelcem Pelicans byl s 26 body křídelník Herbert Jones.

Domácím, kterým chyběli Zion Williamson, Brandon Ingram a Josh Hart, se povedl obrat v duelu, v němž po první čtvrtině ztráceli 19 bodů. Pomohly jim úspěšné trojky, kterých Pelicans proměnili 16 z 36 pokusů. Na body z protiútoku uspěli 21:8.

Kromě Jonese, který si 26 body vylepšil svůj osobní rekord v NBA, se čtyřmi trojkami v rozmezí necelých čtyř minut poslední části blýskl Garrett Temple. Devonte‘ Graham přidal 18 bodů a 15 bodů a 10 doskoků nasbíral po dvouzápasové absenci litevský pivot Jonas Valančiunas.

Na straně Cavaliers zářil s 27 body, 13 doskoky a devíti přihrávkami Ricky Rubio, po zranění kolene ale španělský rozehrávač musel dvě minuty před koncem za pomoci spoluhráčů do šatny. Kevin Love mu sekundoval s 24 body, mladý pivot Evan Mobley nastřílel 22 bodů a doskočil sedm míčů.

NBA:

Golden State - Denver 86:89, Houston - LA Lakers 123:132, Miami - Washington 119:112, Minnesota - New York 88:96, New Orleans - Cleveland 108:104 (za domácí Satoranský 3 body, 2 doskoky, 5 asistencí), Orlando - Milwaukee 110:127, Sacramento - Oklahoma City 117:111, Toronto - Philadelphia 109:114.

Veselý si v předvánočním zápase Evropské ligy poranil kotník

Basketbalista Jan Veselý nedohrál čtvrteční zápas Fenerbahce Istanbul v Evropské lize na palubovce francouzského Villeurbanne kvůli zranění. Podle klubového webu má výron v pravém kotníku a poraněné vazy. O délce léčby a jeho absenci bude jasněji po důkladnějším vyšetření, které český reprezentant podstoupí po návratu do Turecka.

Veselý odehrál ve čtvrtek jen necelých 20 minut, během kterých zaznamenal pět bodů i asistencí a tři doskoky. V poslední čtvrtině už do hry nezasáhl. Fenerbahce prohrálo těsně 82:84, neuspělo po sérii čtyř vítězství a muselo Villeurbanne přepustit deváté místo v tabulce. Další euroligový zápas sehraje istanbulský tým 29. prosince proti Realu Madrid.

Jednatřicetiletý český pivot je tahounem Fenerbahce. Ze 17 odehraných zápasů v prestižní soutěži má průměry 13,4 bodu a 5,9 doskoku a je v obou statistikách nejlepším hráčem týmu.

Další nepříjemností pro Fenerbahce je zranění jiné opory Nanda de Cola. Francouzský rozehrávač utrpěl ve čtvrtečním utkání v Lyonu zlomeninu záprstní kosti na levé ruce.

Krejčího Oklahoma v NBA zdolala Denver

Basketbalisté Oklahomy porazili Denver s úřadujícím nejužitečnějším hráčem NBA Nikolou Jokičem 108:94 a slaví třetí úspěch v řadě. Podruhé v kariéře si připsal v dresu vítězů triple double Shai Gilgeous-Alexander, jenž nasbíral 27 bodů, 11 doskoků a 12 přihrávek. Vít Krejčí do duelu nezasáhl kvůli povinnostem v rezervním týmu Oklahoma City Blue.

NBA:

Atlanta - Orlando 98:104, Boston - Cleveland 111:101, Milwaukee - Houston 126:106, Oklahoma City - Denver 108:94, Sacramento - LA Clippers 89:105.

2. Denver 30 15 15 50,0
3. Minnesota 31 15 16 48,4

Žabiny jdou v Eurocupu dál, Nymburk se s Ligou mistrů loučí po základní části

Basketbalistky Žabin porazily v domácí odvetě prvního kola play off Eurocupu DVTK Miškovec 76:69 a po výhře v Maďarsku o čtyři body jsou v osmifinále.

Hráči Nymburka prohráli v závěrečném 6. kole Ligy mistrů doma s týmem Galatasaray Istanbul 86:92 a se soutěží se loučí v základní skupině.

Evropský pohár basketbalistek - 1. kolo play off, odveta:

Žabiny Brno - DVTK Miškovec 76:69 (16:14, 35:28, 62:39)

Nejvíce bodů: Stoupalová 24, Holmesová 15, Jurčenková 14 - Hayesová 23, Jovanovičová 17, Kissová 11. První zápas: 61:57, postoupily Žabiny.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina E:

ERA Nymburk - Galatasaray Istanbul 86:92 (22:26, 45:46, 64:75)

Nejvíce bodů: Hruban 21, Palyza 15, Rivers a Ross po 12 - Akoon-Purcell 20, Blackshear 15, Bost 14. Fauly: 23:19. Trestné hody: 22/20 - 26/22. Trojky: 12:12. Doskoky: 43:34.

1. Galatasaray Istanbul 6 5 1 525:486 11
2. Nymburk 6 2 4 481:509 8
3. KK Igokea 5 2 3 385:390 7
4. PAOK Soluň 5 2 3 378:384 7

Krejčího Oklahoma porazila v NBA Clippers košem v poslední sekundě

Basketbalisté Oklahomy porazili díky trojce Shaie Gilgeous-Alexandera v poslední sekundě Los Angeles Clippers 104:103. Dokázali tak využít oslabené sestavy soupeře, který kvůli zraněním postrádal tahouny Paula George či Kawhiho Leonarda. Český reprezentant Vít Krejčí se tentokrát neobjevil ani na lavičce Thunder.

Ve středu hráči Oklahomy prohráli s New Orleans košem v poslední sekundě téměř přes celé hřiště, tentokrát se po posledním pokusu radovali sami. Zápas NBA jim však nevyhrála jen poslední střela, ale i výborný doskok, na němž předčili hosty 55:39, z toho 17 míčů vybojovali pod košem Clippers.

Hosté přitom více než půlminutu před koncem vedli o čtyři body, stejný náskok si pak po šestkách Reggieho Jacksona vybudovali i 17 sekund před sirénou. Gilgeous-Alexander byl nicméně hrdinou koncovky: nejprve 10 sekund před koncem snížil z nájezdu, poté s klaksonem z těžké pozice rozhodl.

"Podíval jsem se na časomíru a zbývaly snad tři sekundy. Místo, kde jsem přihrávku chytil, bylo pro střelu perfektní, ale nejprve jsem chtěl naznačit nájezd. Poté jsem vystřelil z odskoku, což je něco, na čem pracuju každý den," popsal Gilgeous-Alexander, autor 18 bodů. Luguentz Dort jich dal 29 včetně čtyř trojek, Josh Giddey, nováček a šestka posledního draftu, měl 8 bodů, 18 doskoků a 10 asistencí.

NBA:

Boston - New York 114:107, Brooklyn - Orlando 93:100, Detroit - Houston 107:116, Milwaukee - Cleveland 90:119, Oklahoma City - LA Clippers 104:103, Toronto - Golden State 119:100, Utah - Washington 103:109.

New Orleans se Satoranským porazilo po prodloužení obhájce titulu Milwaukee

Basketbalisté New Orleans v pátečním domácím utkání NBA udolali obhájce titulu Milwaukee 116:112 po prodloužení a teprve podruhé v sezoně se jim povedlo vyhrát druhý zápas za sebou. Hvězdou utkání byl opět Devonte Graham, který navázal na dalekonosnou vítěznou střelu proti Oklahomě a tentokrát trefil osm trojek a celkem dal 26 bodů. Český reprezentant Tomáš Satoranský k výhře přispěl za 12 minut dvěma body, třemi doskoky a dvěma asistencemi.

O dva dny dříve Graham slavil nejdelší vítěznou střelu v historii NBA a z dálky střílel i tentokrát. Všech jeho 12 střeleckých pokusů bylo za tři body, osm z nich mířilo přesně. Právě jeho čtyři trojky v poslední čtvrtině držely Pelikány ve hře a domácí tým měl blízko k výhře už v normální hrací době. Milwaukee ale při absenci Janise Adetokunba táhl autor 40 bodů Jrue Holiday, který 33 sekund před koncem vyrovnal a zápas šel do prodloužení.

V něm Graham trefil další trojku a 11 sekund před koncem trestnými hody zpečetil vítězství. "Když se dostane do rytmu, tak se těžko zastavuje. Pak stačí mu jen stavět dobré clony," pochválil Grahama spoluhráč Brandon Ingram, který přispěl 22 body. Jonas Valančiunas zaznamenal 24 bodů.

Satoranský se trefil v závěru třetí čtvrtiny, kdy Pelikány poslal do vedení 79:77 po vlastním útočném doskoku. Další tři střelecké pokusy ale neproměnil.

NBA:

Atlanta - Denver 115:133, Boston - Golden State 107:111, Minnesota - LA Lakers 110:92, New Orleans - Milwaukee 116:112 po prodl. (za domácí Satoranský 2 body, 3 doskoky, 2 asistence), Orlando - Miami 105:115, Portland - Charlotte 125:116, Sacramento - Memphis 105:124, Utah - San Antonio 126:128.

Basketbalisté Nymburka po pauze zlomili odpor Brna a drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Nymburka porazili v předehrávce 19. ligového kola Brno 88:76 a upevnili si vedení v tabulce. Hosté v prvním poločase vedli až o 11, ale nakonec i 24. vzájemný zápas prohráli. Nymburk díky zlepšení po přestávce dál drží domácí neporazitelnost od roku 2010. Nejlepšími střelci zápasu byli s 18 body domácí Vojtěch Hruban a Jerrick Harding.

"V první půli nebyla naše obrana na dobré úrovni. Ve druhé půli jsme ji zlepšili a to byl klíč k vítězství. Není ale omluva pro to, jak jsme bránili v první půli. Nebyli jsme připraveni fyzicky čelit jejich nájezdům a doskokům. Jen jsme si přišli zahrát," uvedl kouč domácích Aleksander Sekulič. "Musíme se z toho poučit, protože není možné takto hrát zvláště teď, když hrajeme velmi důležité zápasy," dodal slovinský trenér. Příští týden ve středu jeho svěřence čeká rozhodující souboj o postup v Lize mistrů s Galatasarayem Istanbul.

"Nehráli jsme dobře v obraně ani v útoku. Soupeř nás předčil v agresivitě, což se nám málokdy stává. Dnes jsme se do toho nějak nemohli dostat," přiznal nymburský pivot Petr Benda. "Bylo tam pár světlých momentů na konci poločasu a ve třetí i čtvrté čtvrtině, ale to nestačí. Musíme do toho šlapat 35 až 40 minut. Zvláště pokud chceme uspět na evropské scéně. Docela mě mrzí, že jsme nepředvedli lepší výkon, protože za týden nás čeká v Lize mistrů ještě mnohem kvalitnější soupeř," dodal.