Kolomý i s "mrtvolou" dojel druhý, Macík s Prokopem si užívali bolívijské blátíčko

Radek Vičík Radek Vičík
12. 1. 2018 12:01
Peruánské písečné duny vyměnili účastníci Dakaru za bolívijské hory jen o trochu nižší než Mont Blanc. A vedro zastoupil chlad a místy i sníh.
Martin Kolomý.
Martin Kolomý. | Foto: Buggyra

La Paz - Ani přejezd z Peru do Bolívie nic neubral na rychlosti českých kamionů; tuzemští fanoušci se opět mohli radovat z pomyslných stupňů vítězů - Martin Kolomý dojel druhý a Martin Macík mladší si navíc dál jistí čtvrté místo v celkovém pořadí. 

Úspěch se dostavil, byť měla posádka Kolomého Tatry problémy s extrémní nadmořskou výškou, která je nedílnou součástí bolívijského itineráře. 

"Nadmořská výška tady v La Pazu je opravdu hodně krutá. Můj navigátor ulehl hned po příjezdu, musel si vzít i nějaký prášky. Chvílemi to vypadalo, že jsem v autě vezl mrtvolu," říkal v bivaku pozdě v noci dobře naladěný pilot týmu Buggyra, kterému nadmořská výška velké problémy nedělala. "Celý týden před odjezdem jsem spal ve vzduchovém stanu, který simuluje prostředí právě v takovýchto vysokých polohách, takže mě to zde tak nevadí. Jsem na to připravený." 

Šestou etapu si přitom velmi pochvaloval. "Speciálka byla opět pěkná, hodně pršelo a bylo tam bláto. Připomínalo mi to tratě WRC, které mi vyhovují a na které jsem zvyklý. Podle toho také vypadá ten výsledek," hodnotil první vysokohorskou etapu rodák z Bruntálu, který si na své konto připsal druhé pódiové umístění v tomto ročníku nejslavnější dálkové soutěže světa.

V Bolívii jako doma v Sedlčanech

Macík si zase lebedil nad pohodou, jakou ve čtvrtek ve svém LIAZu zažil. "Jelo se nádherně. Od dun si rádi zase na čas odpočineme. Zjistili jsme, že Franta i ve vyšších nadmořských výškách šlape krásně. Profofrovali jsme kolem pár soupeřů a část etapy zřejmě i vyhráli," tipoval si správně 29letý jezdec, který dlouho vévodil průběžnému pořadí etapy.

"Driftovačky, úzké cestičky, blátíčko, to máme rádi, to je naše úchylka, tak trénujeme v Sedlčanech celý rok," pochvaloval si také navigátor František Tomášek. V druhé části etapy začalo kamionům pršet a posledních 20 minut absolvovaly ve tmě. "Byla to upalovačka, v jedné z děr, která byla označena jako hladce průjezdná, jsme dostali takovou pecku do hlav, že nám třeštily až do cíle," doplnil mechanik vozu stáje Big Shock Racing Michal Mrkva.

Martin Prokop si po problémech v dunách ve čtvrtek zlepšil náladu a navíc se posunul na sedmou příčku v hodnocení kategorie automobilů. 

"Výjezdy a sjezdy na dunách vystřídaly rychlé cesty proložené rozbahněnými úseky a typickými nástrahami Bolívie v podobě rozpraskaného nebo propadlého povrchu. Jeli jsme tak, abychom si vylepšili náladu po středeční nepovedené etapě. To se povedlo, příjemně jsme se proklouzali bahnem a udělali jsme si dobrou náladu na den volna. Ta se bude hodit, protože větší část závodu je teprve před námi," připomněl jezdec Fordu v barvách vlastní stáje MP-Sports.

Ondřej Klymčiw, který ve 3. etapě spadl, zlomil si dva obratle a pohmoždil plíce, je stále v umělém spánku. Operace se ale už blíží. "Ondrova operace je naplánována na sobotu, potom ho taky probudí z umělého spánku. Jinak se všechno vyvíjí dobře a jeho stav se každým dnem zlepšuje," stojí v prohlášení na oficiální facebookové stránce týmu Klymčiw Racing.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy