Macík je na Dakaru stále čtvrtý. Kolomý si razí cestu vpřed, Loprais už skončil

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 10. 1. 2018 20:26
Popáté zavítali účastníci Rallye Dakar do drsných peruánských dun, ve středu měli na programu další pouštní etapu.
Martin Macík mladší se svým LIAZ v páté etapě Rallye Dakar překonává peruánskou poušť.
Martin Macík mladší se svým LIAZ v páté etapě Rallye Dakar překonává peruánskou poušť. | Foto: Big Shock Racing

Arequipa - Martin Kolomý pokračuje v probíjení se výsledkovou listinou Rallye Dakar. Pilot Tatry odstartoval do páté etapy s vědomím, že mu pořadatelé zrušili pondělní čtyřhodinovou penalizaci, a obsadil v ní podle aktualizovaného pořadí sedmou příčku. 

Martin Macík mladší sice obsadil až 13. pozici, ale závodník v LIAZu ani tak nepřišel o čtvrté místo v průběžné klasifikaci. Mezi jeho soupeři už chyběl Aleš Loprais slavící právě 38. narozeniny, který v předchozí etapě položil svoji Tatru na bok. Agentuře ČTK to potvrdil manažer týmu InstaForex Loprais Milan Loprais.

Martin Prokop obsadil v středu 14. místo, přesto se jezdec za volantem Fordu udržel na desáté pozici v celkové klasifikaci.

Macík na lídra soutěže a vítěze posledních čtyř etap Eduarda Nikolajeva v Kamazu ztrácí 3:45 hodiny. "Byla to pořádná divočina. Podělalo se, co mohlo. A když jsme si mysleli, že už to horší být nemůže, udělali jsme ještě defekt na pravém zadním kole. Ztratili jsme náskok a teď to bude boj o čtvrté až šesté místo," míní pilot týmu Big Shock Racing.

Kolomému patří v celkovém pořadí 14. příčka. Od Nikolajeva, který v páté etapě překotil svůj Kamaz, ho dělí 8 hodin a 42 minut. Těsně za top 10 se drží na 11. místě jeho týmový kolega z Buggyry Martin Šoltys, jemuž ve středu patřila patnáctá pozice.

Jezdci Tatry Martinu Kolomému se letošní Dakar líbí. Názor nemění ani po technických problémech v páté etapě. | Video: Tatra Buggyra Racing

O svůj životní sen vyhrát Dakar přišel devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb. Při nehodě v dunách, kde ztratil téměř tři hodiny, se jeho spolujezdec Daniel Elena zranil, a Francouz tak pokračuje do bivaku pouze cestou pro doprovod a soutěž pro něj skončila.

"Zpomalil jsem, ale jakmile jsem jel rychleji než třicet kilometrů za hodinu, začal Daniel křičet bolestí," popsal podle ČTK Loeb trápení svého monackého navigátora

Po Cyrilu Desperesovi to byl letos už druhý Peugeot s velkými problémy, ale bývalý motocyklista závodí dál a v etapě obsadil deváté místo.

Vedení si etapovým prvenstvím pojistil další pilot francouzské stáje s vozem Peugeot 3008DKR, Stéphane Petrhansel. Před druhým Carlosem Sainzem ve stejném voze má náskok přes 31 minut.

V kategorii motocyklistů si vedení udržel další Francouz, Adrien van Beveren, i  když pro vítězství si tentokrát dojel Joan Barreda Bort z Francie. Z českých jezdců je po dojetí první padesátky do cíle na tom nejlépe na 43. místě nováček Jan BrabecMilan Engel byl o tři místa za ním, v celkovém pořadí mu patří 34. pozice.

Čtyřkolkář Josef Macháček dal zapomenout na den staré technické potíže a ve středu dojel dvanáctý. V rallye skončil dosavadní obhájce vítězství Sergej Karjakin z Ruska, při pádu si poradil rameno. 

Středa nabídla 268 měřených km (motocyklisté a jezdci čtyřkolek měli o dva ostré km méně) na trase ze Juan de Marcona do Arequipy, která měla i s přejezdy 932 km. Byla to poslední etapa čistě na území Peru, ve čtvrtek konvoj překročí hranice Bolívie.

Jezdec LIAZu Martin Macík Jr. přijel do cíle 5. dakarské etapy naštvaný. Během závodu čekal na vyproštění cizího auta a pak selhalo řízení jeho vozu. | Video: Big Shock Racing
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy