Macík je na Dakaru stále čtvrtý. Kolomý si razí cestu vpřed, Loprais už skončil

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 10. 1. 2018 20:26
Popáté zavítali účastníci Rallye Dakar do drsných peruánských dun, ve středu měli na programu další pouštní etapu.
Martin Macík mladší se svým LIAZ v páté etapě Rallye Dakar překonává peruánskou poušť.
Martin Macík mladší se svým LIAZ v páté etapě Rallye Dakar překonává peruánskou poušť. | Foto: Big Shock Racing

Arequipa - Martin Kolomý pokračuje v probíjení se výsledkovou listinou Rallye Dakar. Pilot Tatry odstartoval do páté etapy s vědomím, že mu pořadatelé zrušili pondělní čtyřhodinovou penalizaci, a obsadil v ní podle aktualizovaného pořadí sedmou příčku. 

Martin Macík mladší sice obsadil až 13. pozici, ale závodník v LIAZu ani tak nepřišel o čtvrté místo v průběžné klasifikaci. Mezi jeho soupeři už chyběl Aleš Loprais slavící právě 38. narozeniny, který v předchozí etapě položil svoji Tatru na bok. Agentuře ČTK to potvrdil manažer týmu InstaForex Loprais Milan Loprais.

Martin Prokop obsadil v středu 14. místo, přesto se jezdec za volantem Fordu udržel na desáté pozici v celkové klasifikaci.

Macík na lídra soutěže a vítěze posledních čtyř etap Eduarda Nikolajeva v Kamazu ztrácí 3:45 hodiny. "Byla to pořádná divočina. Podělalo se, co mohlo. A když jsme si mysleli, že už to horší být nemůže, udělali jsme ještě defekt na pravém zadním kole. Ztratili jsme náskok a teď to bude boj o čtvrté až šesté místo," míní pilot týmu Big Shock Racing.

Kolomému patří v celkovém pořadí 14. příčka. Od Nikolajeva, který v páté etapě překotil svůj Kamaz, ho dělí 8 hodin a 42 minut. Těsně za top 10 se drží na 11. místě jeho týmový kolega z Buggyry Martin Šoltys, jemuž ve středu patřila patnáctá pozice.

Jezdci Tatry Martinu Kolomému se letošní Dakar líbí. Názor nemění ani po technických problémech v páté etapě. | Video: Tatra Buggyra Racing

O svůj životní sen vyhrát Dakar přišel devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb. Při nehodě v dunách, kde ztratil téměř tři hodiny, se jeho spolujezdec Daniel Elena zranil, a Francouz tak pokračuje do bivaku pouze cestou pro doprovod a soutěž pro něj skončila.

"Zpomalil jsem, ale jakmile jsem jel rychleji než třicet kilometrů za hodinu, začal Daniel křičet bolestí," popsal podle ČTK Loeb trápení svého monackého navigátora

Po Cyrilu Desperesovi to byl letos už druhý Peugeot s velkými problémy, ale bývalý motocyklista závodí dál a v etapě obsadil deváté místo.

Vedení si etapovým prvenstvím pojistil další pilot francouzské stáje s vozem Peugeot 3008DKR, Stéphane Petrhansel. Před druhým Carlosem Sainzem ve stejném voze má náskok přes 31 minut.

V kategorii motocyklistů si vedení udržel další Francouz, Adrien van Beveren, i  když pro vítězství si tentokrát dojel Joan Barreda Bort z Francie. Z českých jezdců je po dojetí první padesátky do cíle na tom nejlépe na 43. místě nováček Jan BrabecMilan Engel byl o tři místa za ním, v celkovém pořadí mu patří 34. pozice.

Čtyřkolkář Josef Macháček dal zapomenout na den staré technické potíže a ve středu dojel dvanáctý. V rallye skončil dosavadní obhájce vítězství Sergej Karjakin z Ruska, při pádu si poradil rameno. 

Středa nabídla 268 měřených km (motocyklisté a jezdci čtyřkolek měli o dva ostré km méně) na trase ze Juan de Marcona do Arequipy, která měla i s přejezdy 932 km. Byla to poslední etapa čistě na území Peru, ve čtvrtek konvoj překročí hranice Bolívie.

Jezdec LIAZu Martin Macík Jr. přijel do cíle 5. dakarské etapy naštvaný. Během závodu čekal na vyproštění cizího auta a pak selhalo řízení jeho vozu. | Video: Big Shock Racing
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Pražská energetika od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun. ČTK informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Nové ceny se týkají necelých dvou procent současných zákazníků a nově příchozích, nejde tedy o plošné zvýšení cen. O řadě změn v cenících platných od srpna firma informovala už dříve. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy