Kolomý byl na Dakaru v etapě druhý, Macík si drží celkové čtvrté místo. Prokop se posunul kupředu

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 12. 1. 2018 2:30
Šestá etapa přivedla účastníky Rallye Dakar z Peru do Bolívie, kde na ně hned čekala výzva v podobě extrémní nadmořské výšky.
Martin Kolomý na tratí šesté etapy Rallye Dakar.
Martin Kolomý na tratí šesté etapy Rallye Dakar. | Foto: Aktuálně.cz

La Paz Martin Kolomý v Tatře obsadil ve vyrovnaném souboji o vítězství v šesté etapě Rallye Dakar místo.Dlouho vedl Martin Macík mladší, ale pilot LIAZu v závěru lehce ztratil a patřila mu pátá pozice. Přesto si udržel celkové čtvrté místo.

Martin Prokop obsadil deváté místo v šesté etapě Rallye Dakar, jezdec Fordu díky tomu poskočil na sedmou příčku v celkovém hodnocení soutěže.

Motocyklista Rudolf Lhotský se ve čtvrtek stal dalším českým závodníkem, který na letošní Rallye Dakar končí. 42letý závodník týmu Barth Racing do etapy vůbec nenastoupil.

Na vítězného Federica Villagru z Argentiny Kolomý ve čtvrtek ztratil 2:46 minuty. Pilot Buggyry si poradil s vysokou nadmořskou výškou s nejvyšším bodem okolo 4 600 metrů nad mořem.

"Dneska jsme zažili docela veliký teplotní šok, když skoro ze třiceti stupňů jsme se dostali v těch nejvyšších bodech téměř pod bod mrazu. Trochu jsme ztratili výkon na motoru, ale to je v této nadmořské výšce běžné, nebylo to nic zásadního a dojeli jsme na druhém místě. Jsem rád za každé umístění na pódiu. Docela už se těším na volný den. Ten první týden byl opravdu hodně výživný," řekl Kolomý.

Macík si pochvaloval přechod do Bolívie. "Jelo se nádherně. Od dun si rádi zase na čas odpočineme. Zjistili jsme, že Franta i ve vyšších nadmořských výškách šlape krásně," řekl

Pět českých škrtnutých čísel

Příčinou odstoupení Lhotského byla havárie v páté etapě. "Ve včerejší etapě utrpěl po pádu poranění břicha. Pátou etapu nicméně dokončil a zvládl dojet cca 200 km dlouhý přejezd do bivaku. Večer šel na lékařské vyšetření a po doporučení lékařů se rozhodl v závodě nepokračovat," uvedl tým Barth Racing na svém Facebooku.

"Stalo se to padesát kilometrů před cílem, když jsem najížděl z duny na dunu. V tom nejnižším místě jsem se podíval do roadbooku, a v tu chvíli mě překvapila díra s jemním pískem feš-feš. Bohužel se mi zavřely řídítka a břichem se na ně napíchl," popisoval klíčový moment český jezdec, který se před odstoupení držel na 91. pozici.

Lhotský je pátým Čechem, který na 40. ročníku Rallye Dakar skončil. Motorkář Ondřej Klymčiw leží po zranění v nemocnici, Aleš Loprais odstoupil poté, co otočil svoji Tatru na bok v dunách, Tomáš Kubienu zradila jeho čtyřkolka a v oficiální výsledkové listině chybí také jméno Roberta Randýska s kamionem rychlé asistence týmu MP-Sport.

Letos poprvé mezi automobily kraloval zkušený Španěl Carlos Sainz s Peugeotem, za nímž skončil lídr soutěže a jeho týmový kolega Stéphane Peterhansel.

Veterán Josef Macháček obsadil mezi čtyřkolkáři třináctou pozici, na vítěze šesté etapy, Jeremiase Gonzaleze Ferioliho z Argentiny ztratil jen 11:09 minut. Zdeněk Tůma se umístil čtyři příčky za svým kolegou ze stáje Barth Racing. Třídě dál kraluje Ignacio Casale z Chile.

V soutěži motocyklistů se po dvou etapách měnil lídr. Adrien van Beveren na Yamaze ztratil a Francouze v čele vystřídal Kevin Benavides z Argentiny v sedle Hondy. Oba rivaly však dělí jen 117 vteřin. Etapu vyhrál  Antoine Meo z Francie s KTM.

Z českých jezdců na tom byl nejlépe Milan Engel  na 30. místě, v první padesátce je ještě Jan Brabec (43.)

Program šesté etapy zavedl závodní pole soutěže do Bolívie, kde peruánské pouště vystřídaly vysoké hory. Kvůli dešti byla měřená trasa pro motocyklisty a jezdce čtyřkolek zkrácena o první polovinu ještě na území Peru. V pátek na Rallye Dakar den volna.