Kolomý se srazil s autem, přesto si na Dakaru polepšil. Pabiška bojuje se zraněním

Radek Vičík Radek Vičík
8. 1. 2018 8:59
Zrádné duny vyzkoušely schopnosti účastníků Rallye Dakar také ve druhé etapě, která přinesla českým barvám opět úspěchy i trable.
Martin Kolomý v peruánských dunách.
Martin Kolomý v peruánských dunách. | Foto: Buggyra

Pisco - Druhá etapa Rallye Dakar s 267 měřenými kilometry v dunách byla dějištěm další řady českých dramat. Pilot Tatry Martin Kolomý dokázal dojet čtvrtý i přes srážku s autem. Boris Vaculík odjel více než 200 kilometrů bez předního skla, motocyklista David Pabiška spadl a zranil se. Přesto chce dál pokračovat.

Kolomý zajel ve druhé etapě celkově čtvrtý nejrychlejší čas hned za Alešem Lopraisem a posunul se na čtvrtou pozici také celkově. To všechno i přes fakt, že se asi na 150. kilometru srazil s osobním autem.

"Dnešní etapa byla opravdu hodně náročná, hodně dun. Písek byl strašně sypký," řekl v cíli náročné etapy pilot Buggyry. "Jelo se nám parádně. Zůstali jsme ve dvou kráterech, takových dunách, že jsme se nemohli vyhrabat nahoru, tak jsem musel chvíli ‘tobogánovat‘. Tam jsme ztratili pár drahocenných minut. No a končilo to vlastně tím, že jsme měli nehodu s jedním osobákem, kterému jsme se uhýbali doprava, že jsme jeli skoro po skále a on uhýbal také pořád doprava, až pod nás vjel, tak jsme se tam také chvíli zdrželi," líčil Kolomý.

Vaculík si ve svém Fordu připadal jako v autokrosové bugyně. O čelní sklo přišel už na dvacátém kilometru, když svůj Ford převrátil. "Auto jsme naštěstí vyhrabali a pokračovali dál. Jeli jsme přes 200 kilometrů bez čelního skla. V autě bylo hodně prachu. Připadal jsem si fakt jako v bugyně a spolujezdec zase zavzpomínal na angažmá na čtyřkolce. Důležité je, že jsme v cíli," psal své zážitky bývalý autokrosař.

Motorkář Pabiška, další člen týmu Barth Racing, si při pádu poranil rameno. "Bohužel jsem si narazil klíční kost a holeň. Snad to nebude nic vážného. Musím se teď dát dohromady, abych byl v následujících dnech absolutně ready," uvedl Pabiška.

Pro něj to ovšem nebyl jediný nedělní problém. "K tomu mi tři kilometry před tankovacím bodem došel benzín, takže jsem musel motorku delší dobu tlačit. Pořadatel mě naštěstí viděl a asi sto metrů před cílem mi pomohl, když popoběhl s kanystrem. Ale strašně moc jsem se vymáčkl fyzicky."

Ford Borise Vaculíka bez předního skla.
Ford Borise Vaculíka bez předního skla. | Foto: Barth Racing

Přesto je účastník už jedenácté Rallye Dakar terén nadšený. "Tohle je konečně Dakar! Pořadatel nám nic nedaruje," liboval si 42letý jezdec.

"Nedělení etapa byla fantastická, pravá africká. Rychlé pískové úseky, dlouhé pláně a pak masakr, kdy člověk musí překonávat sjezd z dun, které jsou opravdu velké. Pro čtyřkolku je to úplné potěšení," byl nadšený také veterán, čtyřkolkář Josef Macháček, který obsadil 11. pozici.

Rovněž nováček v dakarské jedné stopě Jan Brabec si poušť a duny užíval. "Já jsem spokojený. Jelo se mi výborně. Chytil jsem všechny body. Duny jsem prosurfoval jak na prkně. A boží bylo, když jsme se vynořili u oceánu. Ten pohled byl tak krásný, že jsem měl chuť zastavit a udělat si selfíčko," přiznal svérázný jezdec známý pod přezdívkou Brabčák.

Pořadatelé nás nešetří, znělo z tatrováckého týmu po druhé etapě Rallye Dakar, která vedla pouštními dunami u peruánského města Pisco. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Koudelka a Anežka Indráčková jsou mistry republiky ve skoku na lyžích

Favorizovaný Roman Koudelka a patnáctiletá Anežka Indráčková se stali mistry republiky ve skoku na lyžích. Koudelka na středním můstku v Harrachově vyhrál před Filipem Sakalou a Anežka Indráčková před svou starší sestrou Karolínou.

Koudelka byl po prvním kole o půl bodu druhý za Sakalou, který výkonem 92,5 metru předvedl nejdelší pokus dne. Ve druhém kole ale Koudelka skočil o dva metry dál než syn mistra světa v letech na lyžích a zvítězil o osm bodů. Třetí byl další olympionik Viktor Polášek.

Anežka Indráčková porazila po skocích 85 a 78,5 metru sestru Karolínu, která je v olympijské nominaci do Pekingu, o 5,5 bodu.

Mistrovství ČR ve skoku na lyžích v Harrachově - střední můstek K90:

Muži: 1. Koudelka (Lomnice nad Popelkou) 232 b. (91,5+90 m), 2. Sakala (Dukla Frenštát p.R.) 224 (92,5+88), 3. Polášek (Nové Město n.M.) 199,5 (88+80), 4. Selcer 180 (85+76), 5. Holub (oba Dukla Frenštát p.R.) 179 (85+76), 6. Holík (Lomnice nad Popelkou) 175 (81+76).

Ženy: 1. A. Indráčková 189 (85+78,5), 2. K. Indráčková 183,5 (76+85), 3. Ptáčková (všechny Dukla Liberec) 139,5 (73+70).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy týkající se bezpečnosti, řekl Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

"Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme," řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl odpoledne. "Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska se při telefonátu dohodli, že se v pátek 21. ledna sejdou v Ženevě, informuje ruský list Kommersant

Zdroj: ČTK
Další zprávy